آمریکا - آرشیو

لیبرالیسم کیش و مات رئالیسم
صلح کانتی و هنجارهای غربی با چالش مواجه شده است

لیبرالیسم کیش و مات رئالیسم

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: شاید از نگاه برخی صاحبنظران عنوان «لیبرالیسم کیش و مات رئالیسم» یک عنوان اغراق آمیز باشد اما اروپایی ها مبتنی بر همین سطح تحلیل تا لحظه آخر امکان حمله روسیه به اوکراین را غیر ممکن می دانستند. نکته استراتژیک اینجاست که غلبه رئالیسم به منزله نفی کامل یا فروپاشی مطلق لیبرالیسم نیست؛ سطوح تحلیل لیبرالی مبتنی بر فشارهای هنجاری علیه روسیه و انسجام واکنشی علیه جبهه شرقی قابل تحلیل و ارزیابی است.

ادامه مطلب
ایران و روسیه فعلا دست برتر را دارند
گرایش فزایندۀ ایالات متحده به دیپلماسی برای مهار چالش‌های بزرگ جهانی

ایران و روسیه فعلا دست برتر را دارند

بهاء الدین بازرگانی گیلانی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: دولت جو بایدن طرف سه سال گذشته، سیاست ٱشکاری در استفاده از دیپلماسی پنهان و غیرمستقیم در گریز از درگیری و تشدید تنش با جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته و مکانیسم مدیریت مشترک بحران‌ها توسط تهران و واشنگتن در موارد متعدد، کارساز افتاده است.

ادامه مطلب
تابستان داغ آمریکا
دونالد ترامپ و جو بایدن برای مناظره تلویزیونی توافق کردند

تابستان داغ آمریکا

تابستان داغ آمریکا حدود ۴۰ روز دیگر با اولین مناظره تلویزیونی دونالد ترامپ و جو بایدن آغاز خواهد شد. در اطلاعیه رسمی سی‌ان‌ان تأیید شد که اولین مناظره تلویزیونی ریاست‌جمهوری در ۲۷ ژوئن از این شبکه پخش خواهد شد. این اطلاعیه ساعاتی پس از آن منتشر شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، از دعوت جو بایدن، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، برای انجام دو مناظره در ماه‌های ژوئن و سپتامبر استقبال کرد.

ادامه مطلب
خود سانسوری رسانه ای و افول آمریکا
درباره آنچه در دانشگاه ها می گذرد

خود سانسوری رسانه ای و افول آمریکا

سعید محمدی کاوند در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: خیلی از کارشناسان معتقد هستند که سرکوب دانشجویان توسط پلیس در تاریخ ایالات متحده آمریکا بی سابقه است. به طور نمونه یک استاد اقتصاد ۵۷ ساله به نام کارولین فروهلین از دیدن یکی از شاگردان خود که با خشونت روی زمین افتاده بود، به سمت او می رود، اما بلافاصله توسط پلیس به طرز وحشیانه ای دستگیر می شود. بعد رسانه های آن آن گونه که باید پوشش داده نشد، و سرانه های جریان اصلی به طور کامل آن را نادیده گرفتند. اما اگر چنین اتفاقی در یکی از کشورهای مخالف آمریکا اتفاق می افتاد، آن ها ماه ها و هفته ها اخبار آن را پوشش می دادند. 

ادامه مطلب
امریکا در دام کمونیسم
کمونیست‌ها زیرپوستی نفوذ کرده‌اند

امریکا در دام کمونیسم

بیژن اشتری در یادداشتی می نویسد: چندی پیش کتابی خواندم از دیوید هاروویتز که یک تحقیق مفصل و علمی درباره گرایش‌های سیاسی در دانشگاه‌های آمریکاست. هاروویتز در این کتاب ثابت کرده که بیش از نود درصد اساتید آمریکایی چپ‌گرا هستند که خود این بازتابی از گرایش‌های سیاسی دانشجویان دانشگاه‌های آمریکاست.

ادامه مطلب
چرا تظاهرات به پایان تراژدی اسرائیل و فلسطین کمک نمی‌کند؟
دانشگاه‌ها درگیر مسائل سیاسی

چرا تظاهرات به پایان تراژدی اسرائیل و فلسطین کمک نمی‌کند؟

پل پیلار می نویسد: اعتراضات نه‌تنها ممکن است موجب تغییر در سیاست‌های عمیقاً ریشه‌دار ضد فلسطینی دولت راست‌گرای اسرائیل نشود، بلکه در عوض به بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید کمک کند.

ادامه مطلب
آیا کمونیست ها در حال تسخیر آمریکا هستند؟
بازی طرفداران اسرائیل و راست گرایان افراطی با کارت کمونیسم

آیا کمونیست ها در حال تسخیر آمریکا هستند؟

محمد طبیبیان در یادداشتی می نویسد: در امریکا یک حزب کمونیست هم وجود دارد و آزاد است فعالیت کند. اما تعداد اعضاء این حزب در حد ۱۵۰۰۰ نفر است. مسئولین حزب مدعی هستند که سالی دو هزار نفر به حزبشان اضافه می‌شود. از نظر فعالیت سیاسی در برخی مناطق توانسته اند مدیریت برخی مدارس را بدست گیرند. حتی در حد مجالس شهرستان هم تا کنون نتوانسته اند نماینده انتخاب کنند.

ادامه مطلب
چرا تظاهرات دانشگاه ها به پایان تراژدی اسرائیل و فلسطین کمک نمی کند؟
با تبدیل شدن اعتراضات به یک مسئولیت سیاسی برای بایدن

چرا تظاهرات دانشگاه ها به پایان تراژدی اسرائیل و فلسطین کمک نمی کند؟

دانشجویان دانشگاه ها ممکن است با اتخاذ اقدامات غیرقابل پیش بینی و ایجاد حسی کلی از هرج و مرج درون حزبی، در شکست دموکرات ها در انتخابات نوامبر پیش رو سهیم باشند.

ادامه مطلب
آمریکای اسرائیلی یا اسرائیل آمریکایی!
استقلال کم واشنگتن در برابر تل آویو

آمریکای اسرائیلی یا اسرائیل آمریکایی!

سعید محمدی کاوند در یادداشتی می نویسد:اسرائیل از دیرباز در کانون توجه هر دوحزب اصلی آمریکا یعنی جمهوری خواه و دموکرات بوده است. نقطه عطف شروع رابطه آمریکا و اسرائیل بعد از جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۶۷ به اوج خود رسید. زمانی که اسرائیل با وجود نیروهای اندک خود، توانست ائتلافی از کشورهای عربی را شکست دهد، تلفات نسبتا کمی را متحمل شود، و بخش‌هایی از سرزمین‌های جدید از جمله غزه و کرانه باختری را اشغال کند، در آن زمان، آمریکا نگران پیشروی نفوذ شوروی در منطقه بود و در بحبوحه جنگ با ویتنام بود، و توان مداخله نظامی در خاورمیانه را نداشت. 

ادامه مطلب
جاسوس مکمل سرباز
اقدامات خرابکارانه روسیه در آمریکا و اروپا

جاسوس مکمل سرباز

اروپا نسبت به افزایش اقدامات خرابکارانه منتسب به روسیه در خاک کشورهای عضو ناتو هشدار می‌دهد. اخیرا گزارش‌هایی مستند منتشر شده مبنی بر افزایش اقدامات خرابکارانه و مخفی کارگزاران حکومت ولادیمیر پوتین در اروپا. این اقدامات خرابکارانه شامل حملات سایبری، انفجارهای فیزیکی و اقدامات مختل‌کننده علیه زیرساخت‌های حیاتی مانند شبکه‌های برق و خطوط لوله گاز بوده است. مقامات اروپایی معتقدند که این اقدامات تلاشی از سوی روسیه برای تضعیف ثبات و ایجاد ترس در میان کشورهای عضو ناتو است.

ادامه مطلب