آمریکا - آرشیو

از آیزنهاور یاد بگیر

در روزهایی که باراک اوباما گزینه‌های موجود در خاورمیانه را سبک و سنگین می‌کند، باید کدام رئیس جمهور را بهترین الگو برای خود حداقل در حوزه خاورمیانه بداند؟ همگان از رونالد ریگان و الگو قرار گرفتن او سخن می‌گویند اما عملکرد وی در خاورمیانه در روزهای ریاست جمهوری به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

ادامه مطلب

دو امريکايى منتظر سفر نوروزى مشايى

ملاقات اسفنديار رحيم مشايى با سفير سوئيس و سفر نوروزى اش به نيويورک که در فاصله زمانى اندکى با دادگاه دوم متهمان امريکايى در ايران انجام مى شود، خبرى اميدوارکننده براى ايالات متحده و خانواده هاى دو زندانى دربند است.

ادامه مطلب

با ایران از در دوستی وارد شوید

امریکایی‌ها اعتقاد دارند که دو سال گذشته سال‌های فرصت و زمان‌دهی به ایران بوده و اکنون هم سیاستمداران ایرانی و هم غربی باید به بهترین نتیجه گیری‌ها در خصوص ادامه تعامل و یا تخاصم رسیده باشند. انچه که سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده می‌توانند انجام دهند در حقیقت برای هیچ کس ناآشنا نیست.

ادامه مطلب
انتخاب امریکا در خاورمیانه چیست؟

تغییر رژیم یا اصلاحات

خاورمیانه و شمال آفریقا این روزها در صدر اخبار قرار دارند. آمریکا پای ثابت هر پرسشی است که در این خصوص مطرح می‌شود: نقش آمریکا در این تحولات؟ تاثیر آمریکا بر خیزش‌های عمومی ‌و اخیرا هم رویکرد واشنگتن نسبت به خاورمیانه جدید؟

ادامه مطلب

آينده جنگ نرم

طبق اين ديدگاه غرب با استفاده از ابزارهاى رسانه اى و ارتباطى مى‌کوشد ساير ملت‌ها را از فرهنگ‌هاى بومى‌تهى سازد و آن را با فرهنگ برتر آمريکايى و با درون مايه ليبرال دموکراسى، سکيولاريزم و ماده گرايی مطلق جانشين سازد. يادداشتى از دياکو حسينى براى ديپلماسى ايرانى

ادامه مطلب

تقلای آمریکا برای سبقت از ایران در منطقه

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در تازه‌ترین واکنش‌ها به تحولات در منطقه می‌گوید: تندروها در تحولات خاورمیانه در حال عقبگرد هستند. این طیف سال‌ها بود که هشدار می‌دادند تغییر بدون توسل به خشونت در خاورمیانه ممکن نیست اما ساکنان این منطقه نشان دادند که این تغییر هم ممکن است.

ادامه مطلب
رونمایی ایران برای آمریکا گران تمام شد

رونمایی ایران برای آمریکا گران تمام شد

حرکت دو ناو ایرانی از کانال سوئز و ورود آنها به دریای مدیترانه که هفته گذشته رخ داد، پیغامی‌بود که غرب به راحتی ناشنیده می‌گیرد تا به نوعی خود را گرفتار تعبیرها و تفسیرهای ان در روزهای ملتهب خاورمیانه نکند.

ادامه مطلب