خاورمیانه - آرشیو

پادشاه اردن در مخمصه
گیر افتاد میان دو گزینه سخت

پادشاه اردن در مخمصه

منتقدان در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از پادشاه اردن منتشر کردند که پرچم اسرائیل را به دور خود پیچیده و لباس نظامی اسرائیل را بر تن دارد. آن‌ها با جملاتی مانند “خائن” و “عروسک خیمه‌شب‌بازی غربی” او را مورد خطاب قرار دادند.

ادامه مطلب
اگر اسرائیل با حزب الله بجنگد!
محاسبات پیچیده با پیامدهای ناشناخته

اگر اسرائیل با حزب الله بجنگد!

شکی نیست که چالش‌ها و موانع قدرتمندی پیش روی جنگ گسترده علیه حزب الله وجود دارد ولی نباید از یاد برد که حاکمان فعلی اسرائیل جمعی سیاستمدار افراطی‌ با تأثیر فراوان از ایدئولوژی هستند.

ادامه مطلب
امریکا جهان عرب را به سود چین واگذار می کند
ضربه وجهه واشنگتن بابت حمایت از اسرائیل

امریکا جهان عرب را به سود چین واگذار می کند

نظرسنجی‌هایی که ما در اواخر ۲۰۲۳ و اوایل ۲۰۲۴ در پنج کشور عربی منطقه انجام دادیم، نشان می‌دهند که جایگاه ایالات متحده در میان شهروندان عرب به شدت کاهش یافته است. نظرسنجی‌ای که در تونس انجام شد، که بخشی از آن قبل و بخشی بعد از ۷ اکتبر بود، به وضوح نشان داد که این تغییر در واکنش به رویدادهای غزه رخ داده است. شاید شگفت تر این باشد که نظرسنجی‌ها همچنین نشان دادند که از دست دادن محبوبیت ایالات متحده به سود چین بوده است. دیدگاه شهروندان عرب نسبت به چین در نظرسنجی‌های اخیر ما بهبود یافته و یک روند نیم دهه‌ای کاهش حمایت از چین در جهان عرب را وارونه کرده است. با این حال، هنگامی که از آنها پرسیده شد که آیا چین تلاش‌های جدی برای حمایت از حقوق فلسطینی‌ها انجام داده یا نه، شمار کمی از پاسخ‌دهندگان نظر مثبتی داشتند. این نتیجه نشان می‌دهد که دیدگاه‌های عرب‌ها بازتاب ناخرسندی عمیق از ایالات متحده است و نه حمایت ویژه ای از سیاست‌های چین در برابر غزه.

ادامه مطلب
دور جدید روابط استراتژیک آمریکا و ترکیه
نگاه آنکارا در حوزه نظامی

دور جدید روابط استراتژیک آمریکا و ترکیه

محمود فاضلی در یادداشتی می نویسد:هم‌زمان با افزایش نسبت هزینه‌ها در صنایع دفاعی ترکیه بر تولید ناخالص داخلی این کشور، رشد درخورتوجهی در تولید پهپادها، تانک‌ها و رزم‌ناوها مشاهده می‌شود و ترکیه اکنون ۸۰ درصد نیازهای خود را در این زمینه از صنایع داخلی تأمین می‌کند. هم‌زمان «متیو میلر»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد ترکیه نامه پیشنهاد و پذیرش خرید جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکا را امضا کرد.

ادامه مطلب
اسرائیل برای جنگ با لبنان آماده می‌شود
پس از تصویب عملیات و با وجود نگرانی‌های امریکا

اسرائیل برای جنگ با لبنان آماده می‌شود

بیانیه ارتش رژیم صهیونیستی آمده که مقامات ارشد نظامی ارزیابی مشترکی از وضعیت در فرماندهی شمالی انجام دادند و اشاره کرد که به عنوان بخشی از این ارزیابی، «برنامه‌های عملیاتی برای حمله در لبنان تایید و تصویب شد.» در بیانیه ارتش رژیم صهیونیستی آمده که تصمیماتی در مورد ادامه تسریع آماده‌سازی نیروهای نظامی در زمین گرفته شده است.

ادامه مطلب
تحلیلی بر ادراک جنگ در نظام بین‌الملل
نمونه‌هایی که برای ایران وجود دارد

تحلیلی بر ادراک جنگ در نظام بین‌الملل

سینا عمادی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: از چهار حالت ادراک جنگ ۱. جنگ محدود در مقابل جنگ محدود ۲. جنگ محدود در مقابل جنگ وسیع ۳. جنگ وسیع در مقابل جنگ محدود و ۴. جنگ وسیع در مقابل جنگ وسیع، حالات اول و چهارم را می‌توان به نوعی جنگ متقارن نامید که ادراک طرفین مشابه و همسان است؛ اگر چه ممکن است لزوماً از قدرت و توان یکسانی برخوردار نباشند؛ اما در حالات دوم و سوم ادراک طرفین متفاوت است در شرایطی که احتمالاً قدرت طرفین هم ناهمسان است. 

ادامه مطلب
جنجال سفیر جدید امریکا در عراق با اظهارات تند ضد ایرانی
عراقی ها تغییر سفیر را مطالبه می کنند

جنجال سفیر جدید امریکا در عراق با اظهارات تند ضد ایرانی

علی العطوانی، سخنگوی حزب اقتدار ملی نیز از دولت عراق خواست که استوارنامه سفیر جدید امریکا در عراق را نپذیرد. وی گفت: «اظهارات جاکوبسون دخالت در امور داخلی عراق است. او از همه عرف های دیپلماتیک عبور کرده است. او در اظهارات خود در مقابل کنگره از زبان دستوری به عراق استفاده کرد. او حق ندارد برای امنیت عراق تصمیم بگیرد. مبارزه با تروریسم مساله ای عراقی است که خودمان درباره نحوه مبارزه با آن تصمیم می گیریم. اظهارات او درباره الحشد الشعبی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و از دولت می خواهیم واکنشی قاطع به اظهارات او داشته باشد.»

ادامه مطلب
شمارش معکوس برای یک جنگ تمام عیار آغاز شد؟
با حمله اسرائیل به لبنان

شمارش معکوس برای یک جنگ تمام عیار آغاز شد؟

محمدعلی مهتدی در یادداشتی می نویسد: برخی از ناظران امور احتمال بروز یک جنگ تمام عیار بین اسرائیل و لبنان را مطرح می کنند بویژه که نتانیاهو، نخست وزیر رژیم، تهدید کرده که به لبنان حمله می کند.

ادامه مطلب
تحلیل واقعه ۷ اکتبر بر مبنای شیفت پارادایمی
از منظر نظریه‌ی مجموعه امنیتی منطقه‌ای به سازه‌انگاری

تحلیل واقعه ۷ اکتبر بر مبنای شیفت پارادایمی

داود محمدی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: تحلیل واقعه ۷ اکتبر بر مبنای نظریه شیفت پارادایمی از مجموعه امنیت منطقه‌ای به سازه‌انگاری است که بخش عمده تحلیل این نوشتار بر روابط حماس و ایران به عنوان دو حامی دارای وجوه مشترک سازه انگارانه از یک طرف و تحلیل روابط اسرائیل و ایالات متحده دارای تشابهات سازه انگارانه از طرف دیگر، در مورد واقعه ۷ اکتر است.

ادامه مطلب
یک بستر و دو رویا برای فلسطین و اسرائیل
بی اعتمادی شدید به مدافعان غربی

یک بستر و دو رویا برای فلسطین و اسرائیل

جمیله کدیور در یادداشتی می نویسد: اگرچه این قطعنامه از حماس می‌خواهد تا این طرح را بپذیرد، اما هیچ شفافیتی در مورد موافقت رسمی اسرائیل با آتش بس، آنطور که در قطعنامه بیان شده است، به چشم نمی خورد. گذشته از نقش آمریکا، با توجه به دو ضلع اصلی این قطعنامه (اسرائیل و فلسطین) توجه به نظرات و واکنش های آنها هم قابل توجه است.

ادامه مطلب