خاورمیانه - آرشیو

آشتی اردوغان و سیسی پس از ۱۱ سال
سفری که پایان اختلافات شد

آشتی اردوغان و سیسی پس از ۱۱ سال

آخرین سفر اردوغان به مصر در سال ۲۰۱۲ و هنگامی بود که السیسی نخست وزیر مصر و محمد مرسی، همپیمان ترکیه، رئیس جمهوری مصر بود. یک سال پس از این سفر، السیسی، وزیر دفاع وقت، محمد مرسی را در سال ۲۰۱۳ کنار زد و از آن زمان اختلافات میان دو کشور تشدید شد.

ادامه مطلب
کنعانی: طالبان عملا به تعهدات خود به ایران پایبند باشد
سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسش دیپلماسی ایرانی

کنعانی: طالبان عملا به تعهدات خود به ایران پایبند باشد

کنعانی همچنین گفت: «وزارت امور خارجه از روز اول این بحران حتی یک لحظه هم بیکار ننشسته و فعالیت دیپلماتیک مضاعفی را در این زمینه انجام داده و الآن نیز پیشنهاد برگزاری نشست فوری وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی داده است. ما معتقدیم که کشورهای اسلامی از ظرفیت ویژه ای برای پایان دادن به جنایات رژیم صهیونیستی برخوردار است. برای همین وزیر امور خارجه در گفت وگوی تلفنی خود با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی پیشنهاد برگزاری فوری وزرای امور خارجه را مطرح کرده و حتی اعلام آمادگی کرده که میزبان نشست دوم وزرای امور خارجه کشور اسلامی در این زمینه باشد و برای این کار نیز نامه رسمی خود را به مقر این سازمان در جده داده است. پیگیری های ما در این زمینه ادامه دارد و فعالیت های دیپلماتیک ما یک لحظه هم متوقف نشده است. بار دیگر تاکید می کنیم که شورای امنیت و سازمان ملل نسبت به توقف جنایت ها در سرزمین های اشغالی و غزه مسئول هستند.»

ادامه مطلب
انتخابات اسفند و پیامدهای آن بر سیاست خارجی کشور
مردم به نتیجه انتخابشان دل می‌بندند، نه شعارهای عوام گرایانه

انتخابات اسفند و پیامدهای آن بر سیاست خارجی کشور

جلال خوش چهره در یادداشتی می نویسد: تصویری که نامزدهای کنونی انتخابات از خود و پیشینه خود بروز می‌دهند، بر چگونگی نگرش مردم به آنان و رغبت ایشان در مشارکت در انتخابات نقش ویژه دارد. مردم به نتیجه انتخابشان دل می‌بندند و نه شعارهای عوام گرایانه‌ای که شوربختانه برخی از نامزدهای تأئید صلاحیت شده این روزها به وفور بر زبان جاری می‌کنند. ارائه ایده قوی برای تغییر در رویه‌هایی که کارآمدی مجالس را نزد جمع کثیری از مردم زیر سوُال برده، شرط لازم در ترغیب عمومی در مشارکت انتخاباتی است. شرط کافی اما شجاعت و صداقت در انجام وعده‌هایی است که این روزها به وفور داده می‌شود. کیفیت و کمیت مشارکت مردم در انتخابات پر اهمیت اسفند، نقش ویژه در سپهر سیاسی کشور و روابط خارجی دارد.

ادامه مطلب
رفح آخرین امید
تداوم حملات به غزه

رفح آخرین امید

با وجود آنکه هنوز رژیم صهیونیستی عملیات زمینی گسترده ادعایی خود به شهر رفح را آغاز نکرده است، اما جنوبی‌ترین منطقه نوار غزه با بی‌سابقه‌ترین تجاوزات و کشتار روبه رو است. به دنبال تازه‌ترین دور حملات اشغالگران در دقایق اولیه بامداد یکشنبه، رسانه‌ها از یورش هوایی رژیم صهیونیستی به جنوب غزه خبر دادند.

ادامه مطلب
بازی پیچیده اسرائیل
«دیپلماسی تهدید» علیه تهران؟!

بازی پیچیده اسرائیل

امید محسنی طی یادداشتی می نویسد: اصرار کشورهای مدافع فلسطین بر این نکته که راهکار دو دولتی راه تحقق صلح و حل ریشه‌ای مسئله است، نکته ایجابی موضوعی است که با مخالفان بسیار قدرتمندی در منطقه رو به رو بوده است. ایران، حزب‌الله و نیروهای مقاومت در منطقه که نگاه آرمانی به موضوع فلسطین دارند راه‌های گریز عربستان را برای پیمودن مسیر عادی‌سازی بسته‌اند.

ادامه مطلب
تل آویو بی توجه به رای لاهه
استقبال حماس از حکم دادگاه لاهه در پرونده حملهاسرائیل به رفح

تل آویو بی توجه به رای لاهه

اگرچه رای نیمه شب جمعه لاهه می‌تواند یک پیروزی سیاسی و دیپلماتیک برای آفریقای جنوبی و حماس به شمار بیاید، اما به نظر می‌رسد که رژیم صهیونیستی کماکان بی‌توجه به رای صادره در حال تجاوز و کشتار در کرانه باختری و به خصوص نوار غزه است. هم چنانی که علیرغم رای  ۲۶ ژانویه، صهیونیست ها تا به اکنون موتور کشتارشان را خاموش نکرده اند.

ادامه مطلب
اسرائیل، متهم ردیف اول
بررسی ادعاهای رسانه‌ای درباره انفجارهای اخیر در ایران

اسرائیل، متهم ردیف اول

پس از دو انفجار در خط لوله گازی و نیز انفجاری در شهرقدس حالا ایلنا به نقل از منابع روزنامه نیویورک تایمز می‌نویسد که اسرائیل در پشت این انفجارها قرار دارد. اگرچه این روزنامه آمریکایی روز جمعه از قول دو منبع غربی این گزارش را منتشر کرده است؛ اما تا به اکنون مقامات اسرائیلی از اظهارنظر در‌این‌باره خودداری کرده‌اند. پ

ادامه مطلب
ابهام در طرح اسرائیل برای ایجاد اردوگاه‌های آوارگان
تعطیلی مجلس نمایندگان آمریکا بدون تصویب بسته کمک به اسرائیل و اوکراین

ابهام در طرح اسرائیل برای ایجاد اردوگاه‌های آوارگان

رسانه صهیونیستی تایمز اسرائیل هم به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت که جو بایدن صبرش در قبال بنیامین نتانیاهو به پایان رسیده و درخواست‌ها در دولت آمریکا برای اتخاذ رویکرد سخت‌گیرانه‌تری در قبال نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حال افزایش است.

ادامه مطلب