تل آویو اتحاد با واشنگتن را نگه دارد یا علیه تهران تلافی کند؟

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۲۵۶۸۳ اخبار اصلی خاورمیانه
بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.
اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

نویسنده: هوارد لافرانچی Howard LaFranchi

دیپلماسی ایرانی: همه مقام های آمریکایی می دانند که هر یک موشک از بیش از صد موشک بالستیک ایران که بر زمین اصابت می کرد، می توانست تلفات و خسارات وحشتناکی به بار آورد و جنگ غزه را به یک درگیری گسترده تر منطقه ای با پیامدهای غیرقابل پیش بینی تبدیل کند.

دولت جو بایدن، پس از یک تلاش تدافعی توانمند و جمعی برای خنثی کردن بارش موشک های ایران، اکنون امیدوار است که پیام "حمایت آهنین" از اسرائیل بتواند از تشدید جنگ غزه به سمت یک درگیری منطقه ای جلوگیری کند.

در انتهای داستان، اسرائیل از حمله ایران بدون آسیبی سر برآورد؛ نتیجه ای که برتری نظامی اسرائیل و شرکایش و هماهنگی بدون رقیب آنها را نشان داد. اما گذشته از همه اینها، موفقیت در خنثی کردن این موشک های بالستیک بود که سرشت کارسازِ حمایت شرکای بین المللی از اسرائیل را در عبور از تنش های یک همسایگی خصم آلود، پر رنگ ساخت. حتی اردن و تا حدودی عربستان سعودی هم در این چتر دفاعی با آمریکا و دیگر شرکایش همکاری کردند.

با توجه به این نمایش همبستگی بین المللی است که آمریکا و دیگران امیدوارند اسرائیل آن را در ارزیابی های خود برای واکنش به حمله ایران و نیابتی هایش در نظر بگیرد. یک مقام ارشد کاخ سفید می گوید: "هیچ کس نمی خواهد از نردبان تشدید بالا برود. خنثی کردن حمله ایران، یک دستاورد فوق العاده از توان نظامی و مشارکت شرکای ائتلاف بود. در حرکت به جلو، نیازمند آن هستیم که این نکته را در نظر داشته و به آن بیندیشیم."

برخی تحلیلگران می گویند که ناکامی ایران در وارد کردن آسیبی جدی به اسرائیل، یک شکست برای تهران است. برخی دیگر می گویند که ایران آنچه را در نظر داشت، پیاده کرد آن هم با نشان دادن اینکه می تواند از قلمروی خود به اسرائیل حمله کند.

اما آقای بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

این وضعیت، اسرائیل را در وضعیتی قرار می دهد که میان رویکرد تاریخی اش یعنی نمایش قدرت و تلافی شدید در پاسخ به هر تجاوزی، با اهمیت حفظ حمایت "آهنین" بین المللی، سبک سنگین کند. پیش از حمله ایران، آن حمایت کمرنگ می شد چرا که اسرائیل در حال مجازات حماس و غیرنظامیان فلسطینی در غزه بود.

دیپلمات ها و تحلیلگران بین المللی می گویند که اسرائیل ناچار است دو فاکتور کلیدی را در نظر بگیرد: نخست، آیا می تواند عدم پاسخ به چنین حمله ای را، که نخستین مورد در تاریخ اسرائیل هم هست، تحمل کند؟ حمله ای که هرچند در نظر اسرائیل و متحدانش ناموفق است و سعی در کوچک نمایی آن دارند اما توانایی ایران و اراده اش را برای سرشاخ شدن با اسرائیل نشان داد. دوم، آیا حفظ حمایت بین المللی، بر سیاست دفاعی اسرائیل از زمان بنیانگذاری اش رجحان دارد؛ سیاستی که بر تلافی هرگونه حمله ای، در مواردی حتی با قدرت بیشتر، تمرکز دارد؟

به گزارش رسانه های اسرائیلی، در نشست یکشنبه کابینه جنگی اسرائیل، درخواست برخی اعضا برای حملات تلافی جویانه فوری علیه ایران، کنار گذاشته شد. کابینه جنگی دوباره روز دوشنبه جلسه داشت که نشان از نهایی نشدن تصمیم دارد.

بنیامین فریدمن، مدیر اندیشکده اولویت های دفاعی در واشنگتن، می گوید که اسرائیلی ها خواهان درگیر شدن در یک رویارویی "بزن – بزن" در برابر ایران نیستند، بنابراین ممکن است فضایی برای احتیاط وجود داشته باشد. ممکن است بگویند پاسخ می دهیم اما سپس در همان سطحی عمل کنند که سال ها علیه ایران عمل کرده اند، مثل هدف گرفتن افسران سپاه پاسداران و ترور دانشمندان هسته ای ایران.

منبع: کریستین ساینس مانیتور / تحریریه دیپلماسی ایرانی/۱۱

کلید واژه ها: ایران و امریکا ایران و اسرائیل ایران و امریکا و اسرائیل بنیامین نتانیاهو دولت بنیامین نتانیاهو حمله ایران به اسرائیل حمله اسرائیل به ایران جنگ غزه جو بایدن دولت بایدن


( ۹ )

نظر شما :