چهل و یکمین بخش از سلسله یادداشت های سرکیس نعوم

همچنان احتمال احیای برجام وجود دارد

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰ کد : ۲۰۱۹۱۶۸ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: سرکیس نعوم
نظر دادم: «در ایالات متحده هم مخالفتی از سوی جمهوریخواهان و دموکرات ها از جمله در دو مجلس امریکا برای احیای توافق هسته ای وجود دارد.» فورا جواب داد: «با این وجود این احتمال امضای توافق وجود دارد.» 
همچنان احتمال احیای برجام وجود دارد

دیپلماسی ایرانی: پس از وقفه ای یک ساله، امسال با تماس هایی که با سرکیس نعوم، روزنامه نگار مشهور لبنانی داشتیم مجددا توانستیم یادداشت های او را دریافت کنیم. به دلیل پاندمی کرونا، وی سال گذشته به ایالات متحده سفر نکرد و برای همین سلسله یادداشت هایش در دیدار از امریکا را نیز منتشر نکرد. او گفت بعد از بیست سال سفر مداوم به امریکا برای نخستین بار وقفه ای در این سفر ایجاد شد که مسببش کرونا بود. وی در پیامی که سال گذشته به سردبیر دیپلماسی ایرانی داد گفت که کرونا به قدری دست و پا گیر بود که حتی امکان سفرهای بین ایالتی نیز وجود نداشت برای همین هیچ کدام از برنامه هایش برای این سفر تحقق نیافت و برای همین از اساس سفر را لغو کرد. اما امسال با فروکش کردن کرونا، او به ایالات متحده رفت و توانست با مقامات سابق و فعلی امریکایی گفت وگو کند. قبل و بعد از سفر با او در تماس بودیم و با توافقی که با هم داشتیم سلسله یادداشت های مربوط به ایالات متحده اش را در اختیار ما قرار داد.  

به این ترتیب این یازدهمین سال است که دیپلماسی ایرانی سلسله یادداشت های سرکیس نعوم را منتشر می کند. در ادامه بخش چهل و یکم آن را می خوانید:

در ادامه گفت وگوهایم با یکی از مسئولان عالی رتبه و نفر اول در یکی از مراکز خیلی مهم پژوهشی امریکا که با وجود اینکه بسیاری از آن اداره به اداره های دولتی رفته اند و در سمت های عالی رتبه مشغول به کار شده اند اما در رسانه ها زیاد نامی از آن موسسه نمی آید، پرسیدم: «نظرت درباره ایران و امریکا به ویژه بعد از بازگشتشان به مذاکرات که غیرمستقیم در وین برای احیای توافق هسته ای در جریان است، چیست، مذاکراتی که اکنون یک سال به طول انجامیده و الآن در حالت تعلیق است، اما همچنان پایبندی به آن از سوی واشنگتن و تهران ادامه دارد و شاید هم به شیوه دیگری ادامه داشته باشد.»

جواب داد: «همچنان احتمال آن می رود که توافق هسته ای میان امریکا و ایران امضا شود. البته بخش یا تیمی در داخل ایران است که اعتقاد دارد امضای توافق برای احیای برجام پول های ایران را که تحریم ها باعث شد بلوکه شوند، آزاد خواهد کرد و تجارت ایران ازجمله در زمینه نفت و گاز که اکنون دنیا ازجمله اروپا بعد از جنگ روسیه علیه اوکراین به آن نیاز دارد را تسهیل خواهد کرد. اروپا درگیر جنگ اوکراین است و به دلیل تحریم هایی که علیه انرژی روسیه تحمیل کرده است از واردات نفت و گاز ایران به شدت استقبال می کند. اما یک گروه دیگر هم در داخل ایران هست که "سپاه پاسداران" آنها را رهبری می کند که می گوید امضای توافق هسته ای افتخاری ندارد، و می پرسد چه دلایلی هست که باید ما را بر آن دارد به سمت احیای آن برویم.»

سپس گفت: «با این وجود احتمال بیشتر این است که این توافق امضا خواهد شد با وجود این که مخالفت ها با آن در داخل ایران بسیار است، شاید هم اگر تا حالا این قدر طول کشیده به دلیل جنگ اوکراین باشد. اما با این حال به احتمال بیشتر امضا خواهد شد.»

بیش از این نخواست به نقش جنگ اوکراین در مذاکرات هسته ای اشاره کند؛ من هم اشاره ای نکردم، ولی نظر دادم: «در ایالات متحده هم مخالفتی از سوی جمهوریخواهان و دموکرات ها از جمله در دو مجلس امریکا برای احیای توافق هسته ای وجود دارد.» 

فورا جواب داد: «با این وجود این احتمال امضای توافق وجود دارد.» 

ادامه دارد...

سرکیس نعوم

نویسنده خبر

سركيس نعوم، نويسنده و روزنامه نگار مشهور لبناني ويكي از ستون نويسان روزنامه النهار است. وی در سال 2011 جایزه جهانی جبران خلیل جبران را در استرالیا دریافت کرد. ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: سرکیس نعوم سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم احیای برجام برجام توافق هسته ای ایران مذاکرات احیای برجام ایران و امریکا مذاکرات ایران و امریکا


( ۱ )

نظر شما :