روزها به کام رئیس جمهوری امریکا نیست

ترامپ در برزخ

۱۳ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۰ کد : ۱۹۹۱۹۳۳ آمریکا نگاه ایرانی
نویسنده خبر: جلال خوش چهره
جلال خوشچهره در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: اوضاع به کام «دونالدترامپ» نیست. ماه نوامبر به‌سرعت نزدیک می‌شود و ترامپ برای رقابت انتخاباتی هر روز با شرایط سخت‌تری دست و پنجه نرم می‌کند. اعتراضات مدنی رنگین پوستان در پی قتل «جورج فلوید» تنها بخشی از کوه مشکلاتی است که عبور ترامپ را از معرکه انتخابات پیش‌رو سخت‌تر از چالش مقابله با پیامدهای کرونا بر پیکر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه آمریکا کرده است.
ترامپ در برزخ

دیپلماسی ایرانی: اوضاع به کام «دونالدترامپ» نیست. ماه نوامبر به‌سرعت نزدیک می‌شود و ترامپ برای رقابت انتخاباتی هر روز با شرایط سخت‌تری دست و پنجه نرم می‌کند. اعتراضات مدنی رنگین پوستان در پی قتل «جورج فلوید» تنها بخشی از کوه مشکلاتی است که عبور ترامپ را از معرکه انتخابات پیش‌رو سخت‌تر از چالش مقابله با پیامدهای کرونا بر پیکر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه آمریکا کرده است. آیا ترامپ تجربه یک‌دوره‌ای شدن ریاست جمهوری را پس از جرج بوش پدر تجربه خواهد کرد؟

شواهد در داخل و خارج ایالات‌متحده این گمان را تقویت می‌کند که ترامپ بزودی باید از کاخ سفید خداحافظی کند، اما این تنها یک پیش‌بینی است. ممکن است شواهد آدرس اشتباه دهند. مثلی است معروف که سیب هزار بار می‌چرخد تا به زمین افتد. تا نوامبر هنوز راه بسیار است و زمان، آبستن رخدادهای غیر منتظره. آنچه نباید در تحلیل اوضاع ملتهب کنونی ایالات متحده و تاثیر آن بر انتخابات ریاست جمهوری و کنگره در نوامبر آینده ناظران را دچار خطای تحلیل کند، ناآشنایی با مختصات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم امریکا در بزنگاه انتخابات است.

جامعه امریکا دو قطبی است. مشارکت کنندگان در انتخابات یا هوادار حزب دموکرات هستند و یا جمهوری‌خواه. برخلاف جامعه ایرانی که دو قطبی اصلاح‌طلب و اصولگرا در هرم قدرت خلاصه شده و اکثریت مردم برحسب انگیزه‌ها و دریافت خود به این و یا آن جناح رأی می‌دهند و یا به هیچ‌کدام، رأی‌دهندگان امریکایی اما به شکل سنتی یا جمهوری‌خواه هستند و یا دموکرات. در واقع، مواضع و یا رویکرد بخش بزرگ رأی‌دهندگان امریکایی به‌ندرت دچار تغییر یا اعوجاج می‌شود. سرنوشت نهایی انتخابات در بزنگاه‌های سخت نیز از سوی بخش خاکستری جمعیت رأی‌دهنده تعیین می‌شود. تردید نیست که 38‌درصد رأی‌دهندگان به ترامپ آری خواهند گفت. آنچه می‌تواند از این شمار بکاهد و بخش حدود 15‌درصدی آرای خاکستری را به نفع رقیب ترامپ تغییر دهد،‌ ابتکارهای ترامپ برای برون رفت از تهدید پیامدهای کروناست. این تهدید  شمار بیکاران این کشور را تا 42 میلیون نفر می‌تواند افزایش دهد. چنین وضعی از سال 1928 تاکنون بی‌سابقه و برای مردم امریکا تحمل ناپذیر است. علاوه براین، دولت ترامپ هم در داخل و هم خارج با مشکلاتی روبروست که در دوران رئیسان جمهور سلف او کمتر تجربه شده است. در واقع مشکلات جاری دست پخت سیاست‌های متکبرانه و ناکامی در رویکرد «اراده مبتنی بر قدرت» است که حتی متحدان نزدیک واشنگتن را از جمله اسرائیل، عربستان‌سعودی، امارات عربی متحده در خاورمیانه از یک‌سو و نیز دولت‌های اروپایی، آسیایی و نیز روسیه دچار سرخوردگی و یا دوری از سیاست‌های واشنگتن کرده است. 

«بنیامین نتانیاهو» به تازگی به اسرائیلی‌ها هشدار داده است؛ حالا بهترین و تنها‌ترین فرصت برای الحاق کرانه رود اردن به سرزمین‌های اشغالی است. این سخن مفهومی دو وجهی دارد: استقبال از فرصتی که دولت ترامپ برای اشغالگری اسرائیلی‌ها ایجاد کرده و اینکه فرصت یاد شده رو به پایان است. به عبارت بهتر، نتانیاهو  براین مهم اشاره می‌کند که اسرائیل بیش از این نخواهد توانست به کار با دولت ترامپ ادامه دهد. طرفه اینکه 80 درصد جامعه یهودی امریکا عضو حزب دموکرات یا چپ‌گرا هستند. آنان همواره منافع اسرائیل را در اولویت ترجیحات انتخاباتی خود قرار داده‌اند. همچنین، ماه‌های اخیر نشان از فاصله گرفتن دیگر متحدان دولت ترامپ در خاورمیانه دارد. سعودی‌ها و اماراتی‌ها میلیاردها دلار سلاح از امریکا خریدند و بیش از پیش سیاست‌های خود را به کاخ سفید نزدیک کردند. دستاورد آنان در نزدیکی و هم‌سویی با دولت ترامپ تقریباً هیچ بوده است. تحمل هزینه‌ خریدهای تسلیحاتی و حتی قبول بدهی‌های سنگین از این بابت، کمترین دستاورد راهبردی را برای ریاض و دوبی در منطقه داشته است. سیاست خارجی ترامپ هیچ پرونده گشوده‌ای را به فرجام روشن نزدیک نکرد. از همین‌رو، روسیه نیز همکاری با دولت ترامپ را رها کرده است. البته دلایل دوگانه‌ای را برای رفتار روسیه وجود دارد: نخست اینکه آنان نمی‌خواهند مانند چهار سال پیش متهم به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری امریکا شوند. دوم؛ از نتایج انتخابات نوامبر اطمینان ندارند. علاوه براین، مسکو مانند اروپاییان، منتقد جدی سیاست واشنگتن در قبال سوریه، چین، ونزوئلا، عراق، کره شمالی، اروپای مرکزی، حوزه دریای سیاه، ایران، معاهده آسمان باز است. اتحادیه اروپا سیاست‌های ترامپ را به تلاش برای ازهم‌پاشی این اتحادیه و تشویق اختلاف و رقابت میان بخش‌های مختلف این قاره متهم می‌کند. موضع چین نیز روشن است. چشم بادامی‌ها دریافته‌اند که کار با ترامپ می‌تواند احتمال رویارویی جدی را میان این دو قدرت افزایش دهد. 

اکنون تنها نقطه امید ترامپ در انتخابات آینده هم قسم شدن گروه‌های طرفدار او، محافظه‌کاران و جمهوریخواهان ناامید در ایالات‌متحده است.

رأی‌دهندگان امریکایی یا هوادار دموکرات‌ها هستند و یا حزب جمهوری. ترامپ تنها در صورت حفظ هوادارانش در جامعه دو قطبی امریکا خواهد توانست نتیجه انتخابات نوامبر را به نفع خود رقم بزند. در غیر این صورت همه شواهد حکایت از احتمال تکرار یک‌دوره‌ای شدن ریاست جمهوری ترامپ پس از بوش پدر دارد.

جلال خوش چهره

نویسنده خبر

کلید واژه ها: ایالات متحده امریکا دونالد ترامپ اسرائیل بنیامین نتانیاهو


( ۱۱ )

نظر شما :

خسرو ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ | ۲۰:۳۰
در بیشتر کشورهای دنیا ، اکثریت محوری مردم هر کشور در مواقع بحرانی و خطر به احزاب ناسیونالیست و محافظه کار رای میدهند ، در امریکا هم حزب جمهوریخواه صفات ، ناسیونالیست و محافطه کار و مذهبی و دینی را دارا ست ، به نظر من آشوب های فعلی در اعتراض به کشتن جوان سیاهپوست به دست پلیس می تواند به نفع ترامپ رقم بخورد ، توجه کنید که اگر درایران بخاطر کشته شدن یک نفر اینقدر آشوب بپا شود مردم مخالف آشوب و غارت نمی شوند؟ و از دولت مستقر حمایت نمی کنند ؟ در نهایت ترامپ انتخاب خواهد شد
امیر ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۷:۵۹
عوامل مختلفی تا شب انتخابات میتواند تمامی معادلات طرفین رو بهم بزند. یکی سرعت بازگشت اقتصاد آمریکاست. دیگری شخصیت جو بایدن میباشد که هر لحظه امکان دارد چیزی بگوید یا کاری بکند که طرفدارانش را دلسرد بکند. برعکس طرفداران ترامپ نشان داده اند که کاری نیست که ترامپ بکند و آنها را دلسرد بکند! عامل دیگر تولید دارو یا واکسن کرونا در آمریکا میباشد که ترامپ میتواند از خود یک منجی عالم بشر بسازد! در آخر هم اگر این آشوب ها و اعتراضات اخیر در آمریکا باعث بشود نسل جوان آمریکا به رای دادن در انتخابات روی بیاورند به ضرر ترامپ خواهد شد. اما اگر این اعتراضات و آشوب ها باعث تخلیه فشارهای ضد ترامپی بشود و با کمک عوامل دیگر همچون اشتباهات شخصی جو بایدن باعث شود که جوانان در انتخابات شرکت کمتری داشته باشند آن وقت به نفع ترامپ خواهد شد. در ضمن کشته شدن تعداد زیادی انسان بی گناه در آشوب های اخیر و خسارت های ناشی از آن در تلویزیون و رسانه های آمریکا بازتاب گسترده ای داشته باعث میشود که مردم به نفع ترامپ رای بدهند. در پایان انتخابات آمریکا بسیار غیر قابل پیشبینی میباشد!‌