امریکا و چشم پوشی از خطاها

ایران گزینه بعدی است؟

۱۵ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۸:۵۰ کد : ۱۹۶۸۱۴۹ اخبار اصلی آمریکا
آیا بزرگترین نیروی بی‌ثبات کننده در خاورمیانه است؟ نه پاسخ این سوال ایالات متحده امریکا است. ما کشوری هستیم که دولت عراق را که به شکلی قانونی 50سال در کنار دولت ایران زندگی کرد، در سال 2003 سرنگون کردیم.
ایران گزینه بعدی است؟

دیپلماسی ایرانی: ژنرال جوزف وتل، فرمانده مرکز فرماندهی نیروهای آمریکا در برابر کمیته نیروهای مسلح مجلس شهادت داد که ایران بزرگترین نیروی بی ثبات کننده در خاورمیانه است و آمریکا باید آماده استفاده از «ابزار نظامی» برای مقابله و شکست دادن تهدید ایران در منطقه باشد.

ایران بدون شک معضلی برای طرح ایالات متحده در خاورمیانه است. بدون شک ایران دستور کار خود را در منطقه دارد و بدون شک هیچ دوستی ای بین ایران و اسرائیل نیست. اما آیا بزرگترین نیروی بی ثبات کننده در خاورمیانه است؟ نه پاسخ این سوال ایالات متحده امریکا است. ما کشوری هستیم که دولت عراق را که به شکل قانونی 50 سال در کنار دولت ایران زندگی کرد، در سال 2003 سرنگون کردیم.

ایران 2500 سال است که در خاورمیانه بزرگ زندگی و گاه کل آن را تحت سلطه داشته است. در مقایسه با این تاریخ، ایالات متحده یک تازه وارد در این بلوک به حساب می آید. با این حال ایران حداقل از نگاه ژنرال های آمریکایی عاملی بی ثبات کننده است که در «منطقه ای خاکستری» مقاصدی سوء بین صلح و جنگ دارد.

در کنار حمله ایالات متحده به عراق در سال2003، که به طور تصادفی به کمک ایران آمد، ایالات متحده همچنان به فروش مقادیر زیادی سلاح به رقبای ایران به ویژه عربستان سعودی ادامه می دهد. عملیات نظامی ایالات متحده در یمن، سوریه، عراق و مناطق دیگر خاورمیانه فراتر از ایجاد بی ثباتی در منطقه، بازاری برای سلاح های آمریکایی و فرصتی برای بهره برداری اقتصادی شرکت های چندملیتی ایجاد کرده است.

من طرفدار ایران و رهبرانش نیستم، اما آیا می توان این کشور را برای مقاومت در برابر تهاجم اقتصادی و نظامی در حوزه نفوذش، سرزنش کرد؟ به یاد آورید زمانی که روسیه موشک های خود را در کوبا مستقر کرد ما چطور رفتار کردیم. به شعارهای خصمانه امروز علیه مکزیک و آن چه شیوه تجارت دوجانبه ناعادلانه خوانده می شود، نگاه کنید.

فراموش نکنید که برای 25 سال (1953-1978)، شاه ایران متحد آمریکا بود. ارتش ایالات متحده با علاقه پیشرفته ترین سلاح های آن زمان را از جمله هواپیماهای تامکت F-14 و سیستم های موشکی هاواک را به ایران فروخت. این روابط گرم با وقوع انقلاب در سال 1979 به پایان رسید. متحدان تبدیل به دشمن شدند و ایالات متحده صدام حسین را در جنگ خونین سال های 1980 پشتیبانی کرد.

با وجود تمام این تاریخ، با وجود تمام دخالت های ایالات متحده، همه تجاوزات و تحریم ها باز هم ایران به نحوی نیروی بی ثبات کننده نشان داده می شود در حالی که نیروی نظامی ایالات متحده مستحق «آشوبگر» خوانده شدن است. درحالی که طرح های آمریکا در خاورمیانه در حال نابودی است، ژنرال های آمریکایی هرگز در آینه نگاه نمی کنند تا خطاها و نقاط ضعف خود را ببینند. آنها در عوض به دنبال کشور جدیدی هستند تا آن را سرزنش کرده یا به آن حمله کنند. ایران به ظاهر در لیست بعدی است کشوری که ژنرال ماتیس، وزیر دفاع آمریکا آن گفت: «ایران تنها تهدید ماندگار برای ثبات و صلح در خاورمیانه است.»

کسی به دنبال جنگ با ایران است؟ ژنرال های آمریکایی آماده هستند.

منبع: هافینگتن پست/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: ایالات متحده امریکا ایران خاورمیانه عراق


نظر شما :