برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی

۲۵ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۲:۵۳ کد : ۲۰۲۵۵۲۱ سرخط اخبار

با ابتکار رایزنی فرهنگی ‌سفارت جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا، هفته فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی از روز جمعه ۲۴ فروردین به مدت یک هفته آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا، در مراسم بازگشایی این هفته در شهر ژوهانسبورگ، پس از قرائت قرآن کریم، چند قطعه موسیقی سنتی ایرانی توسط گروه موسیقی اعزامی از ایران نواخته شد که با استقبال حضار مواجه  شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در این مراسم ضمن قدردانی از برگزار کنندگان نمایشگاه ابراز امیدواری کرد: این نمایشگاه گوشه‌ای از فرهنگ غنی ایران را در معرض دید عموم قرار دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرهنگ غنی ایران در زمینه‌های مختلف از جمله شعر، ادبیات و سایر هنرها خواستار افزایش تبادلات فرهنگی میان دو کشور شد.

خانم «مالولکه» مدیر کل زنان وزارت زنان، جوانان و معلولین آفریقای جنوبی نیز ضمن سخنانی با تشکر از برگزار کنندگان نمایشگاه، ایران را  کشوری با فرهنگ غنی و ظرفیت های بسیار بالا توصیف کرد و افزود: ایران یکی از تمدن‌های بزرگ جهان است.

وی افزود: ایران نه تنها از نظر شعر و فرهنگ و هنر سرآمد است بلکه امروزه در زمینه‌های جدید مانند پزشکی و فن آوری نیز از کشورهای پیشرو در جهان است.

این دیپلمات آفریقای جنوبی تصریح کرد: امروزه ایران با تمدنی بیش از ۳۰۰۰ سال نه تنها به لحاظ تولید فرش بلکه از نظر میراث فرهنگی، نقاشی، شعر، خط و هنر در جهان مشهور است.

 مالولکه با اشاره به سفر دو سال قبل خود به ایران افزود: نقش زنان ایران در جامعه هنری بسیار تاثیرگذار است و نهادهای بین‌المللی از جمله یونسکو بر این نقش و تاثیر آن صحه گذارده‌اند.

بر اساس اعلام سفارت ایران در آفریقای جنوبی، این نمایشگاه با همکاری موسسه سیمرغ اندیشه نگار (ایران)  و باحضور ۱۰ موسسه و مرکز دیگر قرار است به مدت یک هفته علاوه بر ژوهانسبورگ در شهرهای دیگر از جمله پرتوریا، کیپ تاون و دوربان نیز ادامه یابد.

در این نمایشگاه هنرهای دستی، پارچه‌های کارشده قومی و ایرانی، گلاب و عطرهای اصل ایرانی، اسباب‌بازی‌های فکری، فناوری‌های نو و نمایشگاه مجازی در غرفه های مختلف به نمایش گذاشته می‌شود.

در مراسم بازگشایی این نمایشگاه، علاوه بر حضور نمایندگان بخش‌های دولتی مانند وزارت هنر و فرهنگ، وزارت زنان، وزارت گردشگری و وزارت امور خارجه، نمایندگان بخش خصوصی و دیپلمات های کشورهای مختلف مانند ژاپن، لبنان، چین و فلسطین و نیز ایرانیان مقیم حضور داشتند.


نظر شما :