سوء استفاده تل آویو از آب گل آلود روابط تهران و واشنگتن

پیام های حمله احتمالی اسرائیل به حشد الشعبی عراق

۳۰ تیر ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۰ کد : ۱۹۸۵۰۴۸ اخبار اصلی خاورمیانه
هیچ کدام از مقامات ارشد عراقی واکنشی نسبت به این حمله نشان نداده اند. گویی که هیچ اتفاقی نیفتاده است، آیا آنها هم در جریان حمله بوده اند که این گونه سکوت اختیار کرده اند؟ مجلس عراق گفته است که درباره این موضوع کمیته حقیقت یاب تشکیل می دهد. آیا واقعا کمیته حقیقت یاب می تواند بدون فشارهای بیرونی در این رابطه تحقیق کند؟ 
پیام های حمله احتمالی اسرائیل به حشد الشعبی عراق

دیپلماسی ایرانی: روز جمعه 19 ژوئیه پایگاهی از نیروهای حشد الشعبی در شمال عراق مورد حمله هوایی قرار گرفت و در آن تنی چند از نیروهای حشد الشعبی کشته شدند. برخی منابع خبری می گویند شماری از نیروهای مستشاری ایرانی نیز در میان کشته شدگان هستند. اگر چه اخبار در این باره ضد و نقیض است اما در شبکه های اجتماعی گفته شده دست کم دو تن از نیروهای ایرانی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این حمله کشته شده اند. 

برخی منابع خبری می گویند که این حمله توسط جنگنده های اف – 35 اسرائیل انجام شده است. اگر این خبر صحیح باشد این نخستین بار است که از سال 1981 که اسرائیل به تاسیسات هسته ای اوراسیک در دهوک عراق حمله کرد، به حمله هوایی به خاک عراق اقدام می کند. برای همین می توان گفت این حادثه برای حدودا 38 سال گذشته بی سابقه بوده است. 

پیش از این ایالات متحده امریکا مسئولیت تامین منافع اسرائیل در عراق را بر عهده گرفته بود و در واکنش به نگرانی های اسرائیل درباره وجود گروه های ضداسرائیلی در عراق از جمله حشد الشعبی و حفظ ایران در آن دائما گوشزد می کرد که عراق حوزه امنیتی امریکاست و از آنجا که به سرنگونی حکومت حاکم بر این کشور اقدام کرده، وظیفه تامین امنیت خارجی آن نیز بر عهده اش است. برای همین در گذشته همواره نسبت به هر گونه اقدامی از سوی اسرائیل در خاک عراق هشدار می داد و مانع از انجام آن می شد. اما این بار به نظر می رسد که اقدام اسرائیل با هماهنگی کامل با ایالات متحده صورت گرفته و امریکا کاملا در جریان آن بوده است.

نکته دیگر این که حدود یک هفته قبل از انجام این حمله، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در دیدار از اسکادران جنگنده های اف – 35، ایران را تهدید کرد که باید از این جنگنده ها بترسد چون قادرند به خاک ایران برسند. بعد از آن حمله به پایگاه حشد الشعبی در غرب عراق انجام می شود. محل مورد حمله قرار گرفته به مرز ایران بسیار نزدیک است. به نظر می رسد این حادثه پیامی از سوی اسرائیل به ایران باشد.

مساله دیگر این که هیچ کدام از مقامات ارشد عراقی واکنشی نسبت به این حمله نشان نداده اند. گویی که هیچ اتفاقی نیفتاده است، آیا آنها هم در جریان حمله بوده اند که این گونه سکوت اختیار کرده اند؟ مجلس عراق گفته است که درباره این موضوع کمیته حقیقت یاب تشکیل می دهد. آیا واقعا کمیته حقیقت یاب می تواند بدون فشارهای بیرونی در این رابطه تحقیق کند؟ 

این اقدام اسرائیل در اوج تنش میان ایران و ایالات متحده صورت می گیرد. ظاهرا اسرائیل قصد دارد با این کار این پیام را به ایران بدهد که توانایی حمله به منافعش را دارد. همچنین در هر گونه تنشی از سوی ایالات متحده یا متحدانش علیه ایران در کنار آنها می ایستد. اسرائیل همچنین این اقدام را در حالی انجام داد که از یک سو محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در ایالات متحده به سر می برد و کارزار دیپلماسی رسانه ای را علیه ایالات متحده فعال کرده و توانسته بود نبض فضای رسانه ای علیه دولت ترامپ را به دست بگیرد و از سوی دیگر خلیج فارس دست خوش تحولاتی از جمله ادعای امریکا به سرنگونی پهپاد ایرانی و همچنین توقیف نفتکش انگلیسی بود. گویا اسرائیل قصد داشت این حمله را زمانی انجام دهد که افکار عمومی جهان متوجه حادثه دیگری است تا چندان در رسانه ها پوشش داده نشود و اسرائیل در مظان اتهام و تنش آفرینی قرار نگیرد./میدل ایست نیوز

کلید واژه ها: ایراننیروهای حشد شعبیعراقاسرائیلایالات متحده امریکا


( ۱۳۸ )

نظر شما :

مجید ۳۱ تیر ۱۳۹۸ | ۰۰:۴۴
درسته ترامپ گفت دستور حمله به پایگاه های موشکی ایران در لحظه اخر متوقف کرده ولی میشه تصور کرد که امریکا جواب حمله به پهباد خودش را توسط اسراییل داده. ماهیت درگیری های نظامی با توجه به پیشرفت تکنولوژی خیلی فرق کرده نباید حریف دست کم گرفت
محمد حسین ۳۱ تیر ۱۳۹۸ | ۰۷:۲۴
اولا خاک بر سر شما که از کلمه کشته در مورد نیروهای ایرانی اسم بردید. آنها شهید هستند نه کشته. بعدشم اگه شما دیپلمات ها از این حمله ترسیدید ما نرسیدیم. ممکنه تو از اف 35 بترسی اما ما فقط ازخدا می‌ترسیم. شیشه عمر اسرائیل دست نیروهای مومن انقلابی ایران و تموم مؤمنان منطقه است. حالا اسرائیل اگه دوست داره زودتر از 25 سال وعده داده شده نابود بشه ما حرفی نداریم از خدا هم میخوام.
رفسنجان دربست ۳۱ تیر ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۱
اره عراق هم دست داره باهم هماهنگ کردن واسه ظربه زدن به ما. اخه مقصرش خودمون هستیم وقتی کمکشون می‌کنی همین میشه ازدهن مردم خودت میگری اینا اینجوری جواب میدن.همون امریکا و اسراییل به دردشون میخوره اشغال گرباشی هنوز احترامت بیشتره
Javad irani ۳۱ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۴۹
مثل اینکه اگه خدا بخواد قراره خخخخیلی زودتر از این حرفها نمازمونو توی بیت المقدس بپا کنیم به امید اون روز بزرگ
منوچهر ۳۱ تیر ۱۳۹۸ | ۲۱:۳۱
پرسش اینست که چرا عراق و یا حتی ایران واکنشی نشان نمیدهند؟ چرا عراق حتی به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت نمیکند؟ این چه داستانی است؟
زیتون ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۱۱
هنر کردین (شما و اسراقیر را میگم.....ارتباط سیستماتیک اصلاح طلبان و یهودیان سیراز باید روشن بشه).....عراق لخته ....سیستم پدافندی درست درمونی نداره....برای همین اومدن ایران دنبال پدافند هوایی.......
ن.ط ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۰
تفاوت اسرائیل با ایران اینه که اسرائیل حمله میکنخ و ضربه می زنه و میخواهد تا حد امکان صداش در نیاد اما ایران اگر کاری بکنه از ۲۴ ساعت شبانه روز ۴۸ ساعتش در رسانه میلی در مورد اون صحبت میکنه. ما "شعار" مرگ بر اسرائیل سر می زنیم او "عملا" داره ما را نبود میکنه بدونه اینکه کلمه ای حرف بزنه یا سربازها و دانش آموزها را بیاره خیابان برای شعار دادن.
Iranian ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۵۳
عراق باید بفکر این باشد که امریکا را از خاک خود بیرون کند .