با وجود گرفتن میلیاردها دلار پول از آنها

ترامپ هر چقدر اسرائیل را دوست دارد از اعراب متنفر است

۲۲ آذر ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۷۳۷۱۰ اخبار اصلی خاورمیانه
حقیقت این است که این مرد حداقل با خودش صادق است، از همان دوران انتخابات ریاست جمهوری اش دائما گفته است که اسرائیل را دوست دارد و امنیت آن را کاملا همانند امنیت ایالات متحده می داند. او همیشه افتخار کرده است که سه نوه «یهودی» از دخترش دارد.
ترامپ هر چقدر اسرائیل را دوست دارد از اعراب متنفر است

نویسنده: منصور ابوالعزم

دیپلماسی ایرانی: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به سمتی می رود که به وعده ای که به اسرائیل و یهودی های امریکایی داده بود، عمل کند. وی در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری امریکا وعده انتقال سفارت امریکا از تل آویو به شهر بیت المقدس عربی را داده بود. شهری که صدها سال پایتخت فلسطین بوده است. وی با این کار به دیوار همه اعتراض ها و محکومیت های عربی ضربه ای سهمگین زد و نشان داد که برای آنها ارزشی جز جوهر روی ورق قائل نیست. برایش حتی پول هایی که این تاجر امریکایی از سفرش به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و شرکت در نشست کشورهای اسلامی – امریکایی در عربستان که بالغ بر 450 میلیارد دلار می شد، با خود آورد نیز ارزش نداشت!

وحشتناک این که ترامپ «وعده» تحقق چنین چیزی را تنها چند روز بعد از سال روز یکصدمین سال معاهده ننگین بلفور که انگلیسی ها تا الآن به آن افتخار می کنند، داد.

حقیقت این است که این مرد حداقل با خودش صادق است، از همان دوران انتخابات ریاست جمهوری اش دائما گفته است که اسرائیل را دوست دارد و امنیت آن را کاملا همانند امنیت ایالات متحده می داند. او همیشه افتخار کرده است که سه نوه «یهودی» از دخترش دارد. ایوانکا با یک تاجر یهودی، جارد کوشنر، که الآن مشاور امور خاورمیانه اوست و گنیجه اسرار او را حمل می کند و عاشق اسرائیل است و همه سیاست های آن را تایید می کند، ازدواج کرده است.

همان قدر که ترامپ اسرائیل را دوست دارد از اعراب و مسلمانان متنفر است، اما این مساله مانعی برای او نمی شود که نخواهد پول های آنها را به دست آورد – حتی تا قران آخر – برای ترامپی که نه سیاست را می فهمد و نه سابقه سیاسی داشته و نه تجربه حضور در نهادهای استراتژیک مهم امریکا مثل اکثر روسای جمهوری امریکا را داشته، اعتراض های اعراب و مسلمانان و حقوق فلسطینیان، و فرایند صلح که دامادش، کوشنر را موظف به پیگیری آن کرده، اهمیتی ندارد. آن هم در حالی که اعراب شاید در ضعیف ترین مرحله تاریخ مدرنشان به سر می برند. نه وزنه ای دارند و نه قدرتی و نه حتی جرات کره شمالی را دارند که تهدیدی برای واشنگتن شده که امریکا حتی جرات ندارد یک تیر به سمت پیونگ یانگ شلیک کند، به خصوص زمانی که این کشور کوچک صاحب سلاح هسته ای شد و موشک های دوربردش نه فقط متحدان امریکا بلکه اراضی خود امریکا را هم مورد تهدید قرار می دهند!

واقعیت این است که تصمیم به انتقال سفارت امریکا و به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل نشان می دهد که امریکا کاملا به تل آویو تمایل دارد، این به آن معناست که عملیات صلح با خون سرد دفن شده، و در برابر منطقه سناریوهای جدیدی قرار گرفته است. سناریوهایی که تنها زمانی متوقف می شوند که کشورها چند پارچه و تقسیم شوند تا آن جا که آتش جنگ های مذهبی میان سنی و شیعه و کردها هر آن چه از کشورهای منطقه باقی مانده است را نیز در نوردد تا اسرائیل تنها کشور قدرتمند باثبات امن منطقه شود!

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: دونالد ترامپ انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس اسرائیل


نظر شما :