ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از همکاری بارزانی با عربستان برای کمک به منافقین تا سفر طالبانی به اروپا

۳۱ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۶۱۴۶۱ اخبار اصلی خاورمیانه
همکاری بارزانی با عربستان برای کمک به منافقین، سفر جلال طالبانی به اروپا، حمله ترک‌ها به اتباع سوری بعد از کودتا و انتقاد تند بارزانی از امریکایی‌ها از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از همکاری بارزانی با عربستان برای کمک به منافقین تا سفر طالبانی به اروپا

دیپلماسی ایرانی: ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

حمله ترک ها به سوری ها بعد از کودتا

پایگاه خبری عراقی ارم نیوز گزارش داد که یک روز بعد از کودتای نافرجام در ترکیه، طرفداران حکومت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به اردوگاه های سوری حمله کردند و اقدام به اذیت و آزار آنها کردند.

آنها همچنین در محله هایی که شهروندان سوری بیشتر حضور دارند یورش بردند و شیشه های منازل و کافه ها و رستوران های آنها را تخریب کردند. بعضی از آنها در توجیه کار خود می گفتند این جزای کسانی است که در آرزوی سقوط سلطان (کنایه به اردوغان) هستند.

همان شب اول کودتا عده ای از مردم سوریه در دمشق به خیابان ها آمدند و به گمان سرنگونی حکومت ترکیه اقدام به جشن و پایکوبی کردند.

 

سفر جلال طالبانی به اروپا

جلال طالبانی، رئیس جمهوری سابق عراق و رئیس حزب اتحاد میهنی کردستان روز چهارشنبه سلیمانیه را به قصد اروپا برای درمان ترک کرد.

به گزارش پایگاه خبری عراقی بابل 24، تیم پزشکی جلال طالبانی گفته است که وی برای انجام چکاپ و روندهای طبیعی درمانی به اروپا رفته است.

جلال طالبانی دچار سکته مغزی شده و چند سالی است از عرصه سیاست کنار رفته است.

 

انتقاد تند بارزانی از امریکا

مسرور بارزانی، مشاور شورای امنیت اقلیم کردستان عراق در صفحه توئیتر خود از این که از نمایندگان اقلیم کردستان برای شرکت در نشست مبارزه با داعش در واشنگتن دعوت نشده است به شدت از ایالات متحده و پیمان بین المللی مبارزه با داعش انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بابل 24، وزرای دفاع و امور خارجه ده ها کشور جهان روزهای چهارشنبه و پنج شنبه به واشنگتن رفتند تا در نشست روند مبارزه با داعش با محوریت آزادسازی موصل بحث و تبادل نظر کنند. از عراق وزرای امور خارجه، ابراهیم جعفری و دفاع، خالد العبیدی برای شرکت در این نشست دعوت شده است. در حالی از نیروهای پیشمرگ کُرد و اقلیم کردستان هیچ کس به این نشست دعوت نشده که به شدت با انتقاد کردها مواجه شده است. مسرور بارزانی در حساب توئیتر خود عدم دعوت از کردها را "خجالت آور" خواند.

 

همکاری مسعود بارزانی با عربستانی ها برای کمک به منافقین

پایگاه خبری تحلیلی عراقی اسکای پرس گزارش داد که عربستان سعودی با هماهنگی اقلیم کردستان اقدام به افتتاح دفاتری در شهر اربیل برای کمک به منافقین کرده است.

بنا به این گزارش قرار است این دفاتر کار کمک رسانی و هماهنگی نشست های منافقین را بر عهده داشته باشد.

اسکای پرس گزارش می دهد که مسعود بارزانی کریم سنجاری، وزیر داخلی اقلیم را موظف کرده که در این رابطه همکاری های لازم را با طرف عربستانی داشته باشد.

 

جبیر خواستار لغو قانون پاکسازی حزب بعث شد

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در تازه ترین اظهارات مداخله جویانه اش در عراق خواستار انحلال سازمان پاک سازی حزب بعث و لغو قانون برخورد با بعثی ها شد.

به گزارش نون 14، جبیر در مصاحبه با شبکه العربیه ادعا کرد که عراقی ها با این کار می توانند وحدت و ثبات را به کشورشان بازگردانند.

وی در ادامه افزود: اگر عراقی ها می خواهند وحدت کشور خود را حفظ کنند و مبارزه با تروریسم را به خوبی پیش ببرند باید قانون پاکسازی حزب بعث و قانون مبارزه با تروریسم را لغو کنند و همچنین طرح جدید گارد ملی را پیاده کنند.

 

فرماندار سابق موصل سفیر در ترکیه شد

اثیل النجیفی، استاندار استان نینوا که کوتاهی هایش در انجام وظیفه اش سبب سقوط موصل شد و باعث شد تا این شهر به دست داعش بیفتد، طی حکمی از سوی فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق به عنوان سفیر این کشور در ترکیه منصوب شد.

به گزارش اسکای پرس، وی با صدور حکمی که متن آن توسط این سایت منتشر شده به موجب بند 73 از قانون اساسی به عنوان سفیر مذاکره کننده فوق العاده رئیس جمهوری عراق در ترکیه منصوب شده است.

سفیر عراق در ترکیه هشام العلوی است که شناسنامه انگلیسی دارد و از یکی از رهبران حزب الدعوه اسلامی و از نزدیکان به طارق نجم محسوب می شود.

 

فروش شرکتی که روس ها به آن افتخار می کردند

روزنامه الحیات گزارش داد که روس ها مجبور شده اند برای جبران کسری بودجه هنگفت خود یکی از شرکت های فعال در زمینه خرید و فروش الماس را که سابق بر این بسیار به وجود آن مباهات می کردند و آن را شرکت نمونه دولتی می دانستند، به فروش برسانند.

بنا به این گزارش شرکت غول آسای «آلروسا» که در کار تهیه، خرید و فروش الماس بوده توسط دولت روسیه به مزایده گذاشته شده است.  دولت روسیه می خواهد 10.9 درصد از سهم آن به مبلغ 52  میلیارد روبل را به فروش برساند. دولت روسیه امیدوار است با فروش شرکت هایی نظیر آلروسا و دیگر شرکت های مشابه بتواند تا اندازه ای نیازهای مربوط به کسری بودجه خود را جبران کند.

 

افزایش نیروهای امریکایی در برابر نیروهای ایرانی در عراق

روزنامه العرب، چاپ لندن، گزارش داد که هدف نیروهای امریکایی از افزایش نیروهای خود در عراق در آستانه آزادسازی موصل مقابله با نفوذ ایران به ویژه در موصل و در آستانه آغاز عملیات آزادسازی این شهر است.

بنا به این گزارش امریکایی ها بیم آن دارند که با آغاز عملیات آزادسازی موصل نیروهای عراقی وفادار به ایران که عموما در حشد الشعبی یا همان نیروهای داوطلب مردمی هستند، به موصل نفوذ کرده و این شهر سنی نشین را به کنترل خود در آورند. برای همین به مقامات عراقی توصیه کرده اند که باید تعداد نیروهای امریکایی مستقر در عراق افزایش یابد.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: بارزانی طالبانی اقلیم کردستان منافقین


( ۱ )

نظر شما :