دغدغه‌ای که مسعود بارزانی را به امریکا کشاند

طرح فروپاشی اقلیم کردستان با جدا شدن سلیمانیه

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۰۰:۳۰ کد : ۱۹۴۷۲۷۸ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
دشمنان بارزانی تلاش دارند با این اقدام اقلیم جدیدی زیر نظر حزب اتحاد میهنی کردستان به مرکزیت سلیمانیه ایجاد کنند و ادعا می‌شود که در پشت پرده حمایت ایران را نیز دارند.
طرح فروپاشی اقلیم کردستان با جدا شدن سلیمانیه

دیپلماسی ایرانی: ناظران بر این اعتقادند که سفر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان به ایالات متحده فقط در مورد مبارزه با داعش نخواهد بود، بلکه بارزانی در این سفر تلاش خواهد کرد حمایت امریکا را برای تجدید ریاست خود بر اقلیم برای بار سوم را به دست آورد.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، قرار است بارزانی یک هفته در واشنگتن بماند و علاوه بر باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا با دیگر مقامات امریکایی نیز دیدار و گفت وگو کند. اما هدف بارزانی از این سفر قبل از هر چیز کسب حمایت امریکا در مبارزه با رقبایی است که می خواهند سلیمانیه را از اقلیم جدا کنند. دشمنان بارزانی تلاش دارند با این اقدام اقلیم جدیدی زیر نظر حزب اتحاد میهنی کردستان به مرکزیت سلیمانیه ایجاد کنند و ادعا می شود که در پشت پرده حمایت ایران را نیز دارند. این اقدام تمامی نقشه های بارزانی برای اعلام استقلال کردستان و قطع ارتباط با دولت مرکزی در بغداد را نقش بر آب می کند.

این روزها بحث جدایی سلیمانیه مشغله سیاسی بسیاری از سیاستمداران و اصحاب رسانه و اهالی فرهنگ در اقلیم کردستان شده است. عده ای از این اقدام حمایت می کنند در حالی که در مقابل بسیاری با این کار مخالفند. به ویژه که این اقدام می تواند درگیری یاران بارزانی و طالبانی را که در زمان حکومت بعث به ریاست صدام حسین، رئیس جمهوری مخلوع در اوج بود، مجددا احیا کند.

قبل از رفتن به واشنگتن بارزانی به سلیمانیه رفت و با جلال طالبانی دیدار کرد. طالبانی چند ماهی است از آلمان بازگشته است و دوره نقاهت خود را در سلیمانیه می گذراند. بعضی منابع آگاه می گویند در این دیدار بر سر دو نکته مهم بحث شد، یکی تجدید ریاست بارزانی بر اقلیم و دیگری تقاضاهای بحث برانگیز جدا شدن سلیمانیه و تاسیس اقلیم کردی جدید.

بارزانی تاکید کرده است که «تهدید تشکیل اقلیم کردستان توطئه ای است که باید فورا متوقف شود.» وی همچنین خواستار توقف این فتنه جنجال برانگیز در اقلیم شده است.

بارزانی، رئیس اقلیم کردستان برای نخستین بار در سال 2005 به طور مستقیم در انتخابات شرکت کرد و پیروز انتخابات شد بعد از آن برای بار دوم در سال 2009 رئیس اقلیم شد که در سال 2013 دوره ریاستش بر اقلیم تمدید شد. قرار است تکلیف ریاست اقلیم در انتخابات بعدی در 19 اگوست 2015 روشن شود. نمایندگان حزب اتحاد میهنی و نمایندگان گروه های سیاسی هم پیمان آن در پارلمان اقلیم کردستان ادامه دوره ریاست او بر اقلیم را رد می کنند و آن را مخالف قانون اساسی می دانند.

امین بکر، نماینده حرکت تغییر در پارلمان کردستان در این باره می گوید: «قانون اساسی اقلیم کردستان تاکید کرده که دوره ریاست بر اقلیم تنها دو دوره متوالی است و بارزانی نمی تواند بعد از آن دوره خود را تجدید یا تمدید کند. مگر در حالتی خاص که ماده ای قانونی خاصی از تصویب مجلس بگذرد که تصویب چنین چیزی در مرحله فعلی بعید است.»

سایت سلیمانیه نیوز به نقل از مسئول امنیتی در اقلیم کردستان، مسرور بارزانی که پسر بزرگ مسعود بارزانی است، نوشت که عده ای به دنبال ایجاد اقلیم سلیمانیه هستند در حالی که اقلیم در حال مبارزه با داعش است، این مساله خیلی روشن به این معنا است که عده ای طرح جدایی از اقلیم به سود ایران را دنبال می کنند.

مسرور همچنین گفت: «تهران بر پدرم فشار می آورد برای این که روابطش را با ترکیه تعمیق کرده، با ایجاد پایگاه امریکایی ها در اربیل برای همکاری و هماهنگی با آنها موافقت کرده و بر برگزاری همه پرسی برای تعیین سرنوشت مردم اقلیم کردستان اصرار دارد.»

ایران بارزانی را متهم می کند که با همکاری با امریکا و ترکیه تلاش دارد کار دولت مرکزی را به شکست بکشاند به این بهانه که دولت زیر نظر احزاب نزدیک با تهران اداره می شود.

ایرانی ها فراموش نمی کنند که بارزانی در جریان جنگ عراق و ایران بر خلاف جلال طالبانی، رهبر اقلیم کردستان علیه آنها شد و به همکاری با حزب بعث در جنگ با ایران پرداخت.

کارشناسان انتظار دارند که بارزانی در دیدار خود از ایالات متحده بتواند حمایت امریکا را در ادامه جنگ با داعش به دست آورد و خود را به عنوان برگه ای مهم برای امریکا در جلوگیری از نفوذ بی چون و چرای ایران بر عراق جا بزند.

بعد از این که نیروهای داوطلب مردمی توانستند دستاوردهای مهمی را زیر نظر ایران در عراق به دست آورند، امریکا از این موضوع نگران شد و در محاسبات خود در عراق تجدید نظر کرد. امریکایی ها در حال حاضر به دنبال تصویب قانونی در کنگره هستند که به موجب آن به طور جداگانه به نیروهای پیشمرگ کرد و نیروهای گارد ملی که متشکل از نیروهای سنی برای مبارزه با داعش در مناطق سنی نشین می شود، سلاح بفرستند، این اقدام در حقیقت اعلام دشمنی با احزاب و جریان های سیاسی طرفدار ایران در عراق محسوب می شود.

به موازات آن بارزانی به فکر تحکیم روابط با ترک ها و استفاده از خلاء سیاسی موجود میان تهران و آنکارا است که به او اجازه می دهد بیش از پیش به هدف خود برای اعلام استقلال کردستان نزدیک شود. در همین رابطه او توانسته است حمایت ترکمن ها در اقلیم برای شکست دادن طرفداران طرح جدایی سلیمانیه از کردستان را به دست آورد.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: بارزانیاقلیم کردستانطالبانی


( ۲ )

نظر شما :