جزئیات بیانیه اجلاس سران همکاری اسلامی در قاهره

۰۸ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۲:۲۹ کد : ۱۹۱۲۰۷۹ سرخط اخبار

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری های اسلامی گفت :پیش نویس بیانیه اجلاس همکاری های اسلامی در دو بند به مسئله سوریه پرداخته و همچنین موضوع مالی نیز در کمیته اجرایی سازمان و همچنین نشست قاهره مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

حمیدرضا دهقانی، سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری های اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری دوازدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های اسلامی در قاهره، گفت: این اجلاس قرار بود دو سال پیش و در زمان حسنی مبارک برگزار شود اما به دلیل انقلاب و تحولات مصر به تأخیر افتاد.

وی افزود: اجلاس همکاری های اسلامی در قاهره طبق معمول همه اجلاس های سران سازمان از سه اجلاس کارشناسان ارشد، وزرای خارجه کشورهای اسلامی و در پایان نیز اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار می شود.

دهقانی خاطرنشان کرد: اجلاس همکاری های اسلامی در قاهره از روز شنبه 14 بهمن آغاز و تا 5 شنبه 19 بهمن ادامه خواهد داشت .

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری های اسلامی  به موضوعات اجلاس قاهره اشاره کرد و اظهار داشت: موضوعات این اجلاس نیز موضوعاتی است که در همه اجلاس ها مطرح می شود و البته این اجلاس به دلیل تحولات جهان اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی با اشاره به تحولات مصر و جایگاه و نقش تاریخی و جغرافیایی این کشور ، ادامه داد: این مسئله و همچنین موضوع روابط مصر با جمهوری اسلامی ایران و حضور رئیس جمهور کشورمان برای اولین بار در این کشور پس از انقلاب اسلامی باعث شده که اجلاس قاهره از اهمیت بالاتری برخوردار شود.

دهقانی با بیان اینکه موضوعات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در اجلاس سازمان همکاری های اسلامی مطرح می شود، تصریح کرد: در بعد سیاسی، اسلام ستیزی و اسلام هراسی و مسئله اقلیت های مسلمان در جهان به ویژه مسلمانان میانمار و همچنین موضوع اصلی و مرکزی جهان اسلام ؛ فلسطین و قدس شریف از موضوعاتی است که در این اجلاس مورد توجه قرار می گیرد.

وی همچنین به تحولات مربوط به جهان اسلام و به ویژه سوریه اشاره کرد و گفت: در پیش نویس بیانیه مواردی درباره سوریه مطرح شده است که شامل دو موضوع است . یک موضوع مربوط به مسئله قدیمی جولان و لزوم خروج فوری رژیم صهیونیستی از اراضی اشغالی جولان در سوریه است.

دهقانی ادامه داد: موضوع دوم که در بیانیه در مورد سوریه به آن اشاره شده است ، تحولات سوریه و ضرورت پرهیز از خشونت و گسترش درگیری ها است و با توجه به اینکه سازمان همکاری های اسلامی عضویت سوریه را از سازمان به تعلیق درآورده است اما در بیانیه به این موضوع پرداخته شده است.

وی همچنین در خصوص موضوع مربوط به کشور مالی نیز گفت: بحث مالی نیز در اجلاس مطرح می شود اما پیش از آن کمیته اجرایی سازمان همکاری های اسلامی روز دوشنبه در جده جلسه ای خواهد داشت و وزرای خارجه کشورهای اسلامی در این جلسه موضوع مالی را مورد بررسی قرار خواهند داد و هر تصمیمی که بگیرند به اجلاس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی در قاهره منتقل خواهند کرد.

دهقانی با اشاره به اینکه کمیته اجرایی سازمان همکاری های اسلامی دارای 7 عضو است ، اظهار داشت: در نشست جده نیز این 7 عضو که شامل تروئیکای سازمان و سران و همچنین عربستان که کشور مقر است حضور دارند. کشورهای دیگر می توانند حضور داشته باشند که بنده به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست حاضر می شوم.

کلید واژه ها: اجلاس همکاری های اسلامی قاهره سازمان همکاری های اسلامی سوریه سازمان همکاری جمهوری اسلامی اسلام همکاری های اسلامی در های اسلامی در جمهوری اسلامی ایران تحولات بیانیه های اسلامی در قاهره مالی اسلامی در قاهره در قاهره


نظر شما :