صالحی:پیشنهاد مرسی را با اصلاحاتی پذیرفتیم

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۲۲:۴۳ کد : ۱۹۱۵۳۱۷ سرخط اخبار

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به رایزنی های ایران برای توقف بحران سوریه گفت: با وزیر امورخارجه مصر درباره پیشنهاد آقای مرسی که در اجلاس سران کشورهای ایران، ترکیه و مصر مطرح شد ، صحبت کردم ، و ما این پیشنهاد را با اصلاحاتی پذیرفتیم.

به گزارش واحد مرکزی خبر، علی اکبر صالحی در حاشیه دیدار با وزیرامورخارجه گینه کوناکری درباره آخرین اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران سوریه افزود: دیروز با آقای کامل عمرو وزیر امورخارجه مصر درباره پیشنهاد آقای مرسی صحبت کردم.

وی گفت: این پیشنهاد مبنی بر برون رفت از بحران سوریه در اجلاس سران سه کشور ایران، ترکیه و مصر نیز مطرح شد که ما این پیشنهاد را با اصلاحاتی پذیرفتیم.

صالحی افزود: فکر می کنیم این پیشنهاد موثرترین پیشنهاد برای حل بحران سوریه است.

وی گفت: قرار گذاشتیم تا در آینده ای نزدیک مجددا دورهم جمع شویم البته محل برگزاری جلسه مشخص نیست؛ ما پیشنهاد دادیم که در ایران برگزار شود اما اگر جای دیگری برگزار شد ما مشکلی نداریم و حتی اگر عربستان مایل بود می توانیم اجلاس را در آنجا برگزار کنیم.

وزیرامورخارجه کشورمان افزود: به نظر من باید هرچه زودتر به بحران سوریه رسیدگی شود زیرا هر روز که از این بحران بگذرد تعداد زیادی از انسانهای بی گناه کشته میشوند و مسئولیت چنین وضعیتی به عهده کسانی است که مزدور و سلاح به سوریه می فرستند و این کشور را ویران کرده اند.

صالحی گفت: میلیاردها دلار به سوریه خسارت وارد شده و امیدواریم کشورهای غربی هرچه زودتر به عقلانیت خود برگردند و وضعیتی مانند لیبی را در سوریه فراهم نکنند.

وی به اجلاس موسوم به دوستان سوریه نیز اشاره کرد و افزود: وقتی این اجلاس در لندن و پاریس برگزار می شود طبق ادعای خود آنها 70 تا 80 کشور در آن شرکت می کنند اما شاهد بودیم در اجلاس استانبول 10 کشور هم شرکت نکردند و رئیس ائتلاف هم کنار گذاشته شد.

صالحی گفت: آقای معاذ الخطیب رئیس ائتلاف مخالفان دولت سوریه قبلا پیشنهادی مبنی بر گفتگو بین معارضین و حکومت مطرح کرده بود که البته بنده نیز در مونیخ با وی جلسه ای داشتم و بعد آقای الخطیب به شدت تحت فشار قرار گرفت و کنار گذاشته شد و البته گفت که استعفا کرده است.

وی افزود: وقتی صحبت از معارضین می کنیم منظورمان مزدوران نیستند و امیدواریم هرچه زودتر معارضین با حکومت سوریه راهی را جستجو کنند.

وزیرامورخارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را اعلام کرده است که به سهم خود تسهیل کننده این رویداد باشد و به سهم خود پیگیری های لازم را انجام می دهد.

صالحی افزود: سه هفته پیش آقای امیرعبداللهیان معاون بنده در مصر با اخضر ابراهیمی، نبیل العربی و وزیرخارجه مصر گفتگو داشت و بنده نیز در آینده ای نزدیک به چند کشور نقش آفرین در بحران سوریه سفر خواهم کرد تا رایزنی هایی با این کشورها داشته باشم و ببینیم چگونه می توان هرچه زودتر اوضاع را سامان داد.

دیدار وزرای امور خارجه ایران و گینه کوناکری

وزیرخارجه کشورمان با لانسی فال وزیرخارجه گینه کوناکری دیدار و درباره مسایل منطقه ای و مسایل دو جانبه گفتگو کرد.

صالحی در این دیدار گفت: گینه کوناکری از کشورهای مهم آفریقاست و آقای احمد سکوتوره رییس جمهور سابق گینه جزو کسانی بود که بعنوان یکی از شخصیتهای بین المللی در سفرهای متعدد تلاش کرد تا در زمان جنگ تحمیلی برای حل این مسئله وساطت کند.

وی افزود: ایران سالانه نمایشگاه های دائمی در گینه برگزار می کند که البته دو سالی است که این نمایشگاه برگزار نشده و قرار است امسال این نمایشگاه مجددا برگزار شود.

وزیرخارجه اضافه کرد: گینه کوناکری در موقعیت مهمی در آفریقا واقع شده است و همسایگان مهمی همچون مالی دارد که اکنون با بحران روبروست بنابراین در این دیدار درباره کشور مالی هم صحبت شد.

دکترصالحی همچنین گفت: آقای لانسی فال پیش از تهران به مسکو و مالی سفر کرده بود و ما امروز علاوه بر موضوعات دو جانبه درباره مسئله سوریه نیز صحبت کردیم.

وی افزود: همچنین در این دیدار درباره همکاری های انسان دوستانه ایران و گینه کوناکری و فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران گفتگو شد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: قاره آفریقا دارای بالاترین رشد در میان قاره های جهان است و اکنون کشورهای آفریقایی پس از سال ها که عقب نگه داشته شدند حالا دارای دولت هایی هستند که مردمان آن کشورها انتخاب کرده اند و با بیداری و هوشیاری راه خود را طی می کنند.

وزیر امور خارجه گینه کوناکری هم در این دیدار روابط بین دو کشور را دیرینه توصیف و اضافه کرد: ما و جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری های کشورهای اسلامی و همچنین در اجلاس عدم تعهد حضور داریم و اکنون از ریاست جمهوری اسلامی ایران بر جنبش عدم تعهد که کارآیی فراوانی دارد بهره مندیم.

لانسی فال گفت: گفتگوها و تبادل نظرهای سودمندی داشتیم و مسایل دوجانبه به ویژه در زمینه تجاری و اقتصادی را مطرح کردیم.

وی با بیان این که سفیر گینه به زودی کار خود را در تهران آغاز می کند؛ بر گسترش روابط دو کشور در همه زمینه ها تاکید کرد و افزود: در این دیدار درباره چهلمین اجلاس وزرای خارجه کشورهای اسلامی که قرار است در گینه کوناکری برگزار شود تبادل نظر شد.

کلید واژه ها: سوریه گینه اجلاس بحران دیدار گینه کوناکری کوناکری مصر این دیدار در این دیدار جمهوری اسلامی ایران در اجلاس هرچه جمهوری اسلامی این پیشنهاد


نظر شما :