موفقیت مذاکرات وین مهم است

روسیه نگران از بروز جنگ با ایران

۱۵ دی ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۰ کد : ۲۰۰۸۸۵۵ اخبار اصلی خاورمیانه
روسیه نگران است، سوریه به میدان جنگ ایران و اسرائیل تبدیل شود. به اعتقاد روسیه، جنگ به نفع هیچ کسی نیست و پایان خوبی ندارد و باید به دنبال راه هایی برای ممانعت از تحقق یک سناریوی منفی شد.
روسیه نگران از بروز جنگ با ایران

نویسنده: ماریانا بلنکایا

دیپلماسی ایرانی: حسین سلامی مانور آموزشی شبیه سازی شده برای حمله علیه رآکتور هسته ای اسرائیل را «هشداری برای این کشور» خواند. این رزمایش، در پاسخ به انتشار خبرهایی برگزار شد که گفته می شود، رزمایش بهار 2022 اسرائیل در چارچوب حمله علیه تاسیسات هسته ای ایران برگزار خواهد شد. اسرائیل در خاک سوریه با تهران در حال جنگ است. مقامات امنیتی اسرائیلی تصریح می کنند که طی سه سال گذشته، نیروهای تدافعی اسرائیل به ده ها هدف گروه حزب الله لبنان حمله کرده اند.

هفته گذشته، نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رزمایش پنج روزه «پیامبر اعظم 17» را برگزار کرد. این رزمایش پیام روشنی به اسرائیل بود. حسین سلامی وعده داده که اگر اسرائیل گامی نادرست بردارد، دستان آن را قطع خواهد کرد. به گفته او، تفاوت میان عملیات واقعی و رزمایش نظامی فقط در تغییر زوایای پرتاب موشک است.

طی سال های اخیر، بارها، ارتش اسرائیل از آمادگی اش برای حمله علیه ایران سخن گفته است. اسرائیل تصریح کرده که از هیچ کس از جمله، امریکا اجازه نخواهد گرفت. در این میان، نشریه «تایمز اسرائیل» نظرات تحلیلگران را مطرح می کند که در خصوص موفقیت آمیز بودن عملیات نظامی احتمالی ارتش اسرائیل علیه ایران تردید دارند، زیرا برخی از تاسیسات هسته ای ایران در اعماق زمین قرار دارند و اسرائیل تجهیزات و مهمات نظامی لازم را در اختیار ندارد و نابودی آنها فقط توسط امریکا ممکن است.

به گفته تحلیلگران، انجام عملیات نظامی بدون رضایت واشنگتن بی فایده است و هنوز مشخص نیست که آیا امریکایی ها برای ضربه زدن به چراغ سبز خود به ایران آمادگی دارند، یا خیر. تمامی این موارد، به سرنوشت مذاکرات هسته ای وین منوط است.

در گزارش های اخیر مرکز تحقیقاتی آلمای اسرائیل گفته شده که جنبش حزب الله لبنان ممکن است، در حدود 2 هزار پهپاد در اختیار داشته باشد که بسیاری از آنها، براساس مدل های ایرانی ساخته شده اند. در این گزارش همچنین از بیش از 20 سایت تولید، ذخیره و پرتاب موشک در ایران، عراق، سوریه و لبنان سخن گفته شده است.

یکی از مناطق رویارویی میان ایران و اسرائیل، سوریه است. اسرائیلی ها به ندرت اذعان دارند که حملات منظمی علیه این کشور انجام می دهند. طی سه سال گذشته، ارتش اسرائیل به ده ها هدف حزب الله در سوریه حمله کرده که به طور جدی، به تلاش های لجستیکی و عملیاتی این سازمان در دستیابی به جای پایی در بلندی های جولان جنوبی و مثلث مرزی با اردن و اسرائیل ضربه وارد کرده است.

این اوضاع باعث نارضایتی روسیه شده که نگران است، سوریه به میدان جنگ ایران و اسرائیل تبدیل شود. به اعتقاد روسیه، جنگ به نفع هیچ کسی نیست و پایان خوبی ندارد و باید به دنبال راه هایی برای ممانعت از تحقق یک سناریوی منفی شد.

منبع: کامرسنت / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایران و روسیه ایران و اسرائیل روسیه و اسرائیل ایران و روسیه و اسرائیل سوریه و روسیه جنگ با ایران مذاکرات وین


( ۶۱ )

نظر شما :

ابراهیم قدیمی ۱۵ دی ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۲
باغبانی چون نظر بر باغ کرد دید چون دزدان به باغ خود سه مرد گفت با اینها مرا صد حجت است لیک جمع اند وجماعت قوت است هریکی را از دگر تنها کنم۔چونکه تنها شد سبالش برکنم۔انها هم بهمین گونه در مورد ما رفتار میکنند۔چونکه تنها شد سبالش برکنم۔با یک دست نمیتوان سه هندوانه بلند کرد۔