بازیگرانی که سرنوشت کشورها را به دست گرفته اند

هکرها، کابوس جدید جامعه جهانی

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۵ کد : ۱۹۹۱۰۴۶ اروپا آمریکا خاورمیانه انتخاب سردبیر
آرش قربانی سپهر در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: دولت مخفی هکرها در حال اداره کردن و تغییر دادن جهان هستند و ظاهراً تا اینجا یک ترامپ به آمریکایی ها داده یک طلاق سیاسی و بحران را به اروپایی ها و یک بحران بزرگ تر را به خاورمیانه به خصوص اعراب تحمیل کرده است.
هکرها، کابوس جدید جامعه جهانی

نویسنده: آرش قربانی سپهر، دانشجوی دکتری ژئوپلیتیک دانشگاه خوارزمی و برگزیده بنیاد ملی نخبگان در سال تحصیلی 98-99

دیپلماسی ایرانی: جهانی شدن پدیده ای است که بر اثر وقوع آن نقش مرزهای جغرافیایی در تصمیم گیری ها و فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انسان ها، به حداقل کاهش می یابد. در این رهگذر منافع تک تک انسان ها بیش از پیش در منافع سایر انسان ها در کشورهای مختلف گره می خورد. در دنیای جهانی شدن، واژه ملی، جای خود را به واژه بین المللی می دهد. لذا نه تنها کالا، خدمات و سرمایه بین ملل مختلف دنیا به آسانی به گردش در می آید، بلکه افکار و دانش بشر نیز آسانتر از گذشته مبادله می شود و فضای مجازی مکانی برای این تبادل بی حد ومرز است. 

روزگاری نه چندان دور افراد برای دسترسی به اطلاعات مجبور بودند به روزنامه ها، مجلات و اطلاعیه های عمومی بسنده کنند، گردش اطلاعات در میان مردم یک جامعه فقط به خبرهای دهان به دهان گشته، تلگراف و تلفن ختم می شد. عمل پنهان سازی اطلاعات توسط تبهکاران و یا حکومت های دیکتاتوری عملی بسیار ساده بود. ذات فرهنگ ها، سنن و رخدادهای مردم دوردست در میان هاله ای از ابهام پیچیده شده بود و به صورت افسانه درمیان جامعه به گردش می پرداخت. 

در واقع تکنولوژی های نوین ارتباطاتی در جهان، ایده ای موسوم به دهکده جهانی را تحقق عینی بخشیده و مردم هم اینک در جهانی زندگی می کنند که از هر لحاظ تحت دیده تیز بین یکدیگر قرار دارند. بنابراین اینترنت به راحتی در خدمت جهانی شدن قرار گرفته است و از هیچ گونه کمکی در راه پیشرفت این پدیده دریغ نمی کند. اینترنت به عنوان شاهراه اطلاعاتی و به دلیل پهنای زیادش از تمرکز دانش جلوگیری کرده و از آنجا که دانش همواره قدرت را به همراه دارد عدم تمرکز دانش موجب تکثیر منابع قدرت شده است. لذا خدمت اینترنت به عرصه جهانی شدن موجب تضعیف حکومت ها و اداره سرزمین ها شده، به طوری که دنیای جدیدی به عنوان دنیای مجازی به دنیای واقعی اضافه شده است و در این فضا انسان ها در حال تبادل اطلاعات با یکدیگر هستند. اما حکومت ها از ظهور این عرصه ناخشنودند زیرا هم منجر به آگاهی بخشی ملت ها می شود و هم اینکه هیچ اطلاعاتی پنهان از گوش مردم باقی نمی ماند و در کوتاه ترین زمان ممکن همه نسبت به آن آگاهی پیدا می کنند. 

سرانجام دولت ها فهمیدند که به غیر از حاکمیت بر سرزمین، دریاها و آسمان ها باید حاکمیت خود را بر دنیای مجازی اعمال کنند تا بتوانند آن را در اختیار خود بگیرند و از آن استفاده کنند و دیگر که بتوانند آن را به خوبی کنترل کنند تا مشکلی برای حاکمیتشان رخ ندهد. حکومت ها با اعمال قوانین مردمان خود را هنگام استفاده از فضای سایبر در دنیای تبادل اطلاعات به گونه ای زیر نظر دارند تا با هر اخبار شایعه و دروغی که نسبت به حکومت ها در این دنیا مجازی برای تضعیف حکومت ها پخش می شود مقابله کنند. اما از آنجا که در عرصه جهانی شدن، فناوری اطلاعات و ارتباطات به سرعت در حال رشد و سیر تحول نوین خود را می گذراند بازیگران جدیدی به عنوان «هکرها» ظهور کرده اند که کنترل فضای مجازی را برای حکومت ها با مشکلات زیادی همراه کرده اند. هکرها به عنوان کسانی هستند که ضعف های امنیتی را کشف کرده و از آن برای پیش برد اهداف خود و نفوذ به آن سیستم استفاده می کند. اما انگار در قرن بیست و یکم همین هکرها کابوس جدیدی برای حکومت ها و جهان بشریت شده اند به گونه ای که سرنوشت کشورها را در حال تغییر دادن هستند و اهداف خود را در کشورهای دیگر پیاده سازی می کنند و به سیستم امنیتی کشورها نفوذ می کنند. این هکرها در این دوره از زمان به اندازه ای به قدرت رسیده اند که شاید هیچ حکومتی با دارا بودن بیشترین قدرت امنیتی و اطلاعاتی نتواند آنها را کنترل کند. زیرا هکرها تبدیل به دولتی مخفی با قدرت جهانی شده اند که سرنوشت بشریت را در تمام کشورها در آینده ای نه چندان دور رقم خواهند زد. ما در حال ورود به دوره ای از زمان کره خاکی هستیم که دیگر این ملت ها و حکومت ها نیستند که سرنوشت خودشان را تعیین می کنند، بلکه هکرها در حال تبدیل شدن به دولت مخفی قدرتمندی هستند که سرنوشت بشریت را در قرن بیست و یکم تغییر خواهند داد. 

با این واقعیت باید کنار بیاییم و انگار که این کابوس به واقعیت تبدیل شده است. خوب که به تغییرات و بحران های شکل گرفته جهانی نگاه بیندازیم، خواهیم دید که «دولت مخفی هکرها» به راحتی جهان را با اهداف و استراتژی های خود تغییر می دهند و همچنین آن را اداره می کنند و به مسیری که می خواهند هدایت می کنند. برای شفافیت و نمود دولت مخفی هکرها به چند نمونه از بحران هایی که توسط دولت مخفی هکرها رخ داده اشاره می کنیم. 

1. اتحادیه اروپا: کمیته ای متشکل از نمایندگان با نفوذ پارلمان انگلیس اعلام کرندد احتمالا یک قدرت خارجی، عامل هک وب سایتی بودند که برای ثبت نام از رأی دهندگان متقاضی شرکت در رفراندوم سال گذشته انگلیس، معروف به برگزیت، راه اندازی شده بود. این وب سایت آمار افرادی را که قصد شرکت در رفراندوم را داشتند ثبت می کرد. کمیته پارلمان می گوید نمی تواند این احتمال را رد کند که قدرت های خارجی در هک کردن این سایت دخالت داشته اند. به گفته رئیس کمیته، حملات سایبری به این سایت به همان طریقی صورت گرفت که پیش از این عوامل روسیه و چین به وسیله آن دیگر سایت های غربی را هک می کردند. وب سایت مورد بحث، بعداظهر روز ۷ ژوئن ۲۰۱۶، یعنی سه هفته قبل از برگزاری رفراندوم، هک شد. رفراندوم "برگزیت" در کمال ناباوری، به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا منجر شد! در حالی‌که نظرسنجی‌ها چیز دیگری می‌گفتند. 

2. ایالات متحده آمریکا: سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نتیجه گرفته‌اند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای ضربه زدن به هیلاری کلینتون و کمک به پیروزی دونالد ترامپ، دستور یک عملیات چند جانبه علیه انتخابات آمریکا را صادر کرده بود. اما هنوز تحقیقات دامنه‌دار کنگره درباره‌ احتمال دخالت هکرهای روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تمام نشده و عده زیادی معتقدند حداقل افشای ایمیل‌های محرمانه حزب دموکرات که در اواخر مهلت تبلیغات انتخاباتی رخ داد و به سود ترامپ بود، توسط هکرهای روسی انجام شده و در کاهش آراء خانم کلینتون نقش مهمی داشته است. حال مبحث مهمی که در اینجا مطرح می شود این می باشد که آیا واقعا هکرهای روسی در این ماجرا دست داشته اند یا دولتی به نام دولت مخفی هکرها ظهور کرده که چون ناشناخته است و کسی نمی تواند به آن اشاره کند، شخص پوتین را در این حمله سایبری متهم می کنند. به نظر بنده دست هایی پشت پرده وجود دارد که با در اختیار داشتن عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات نوین در حال تغییر سرنوشت جهانی به سود خویش است و این احتمال وجود دارد که «چند سرمایه دار یهودی» دست های پشت پرده این ماجرا باشند که هدایت و رهبری هکرها را به عهده دارند تا به مقاصدشان با استفاده از هکرها دست یابند. یک نمونه آن هم به انتخابات آمریکا و انتخاب دونالد ترامپ بر می گردد با آنکه این شخص در نظرسنجی ها از آراء کمی برخوردار بود و در حال حاضر با شیوع بیماری کرونا در این کشور و جان بختن بیش از 10 هزار نفر در این کشور نارضایتی مردم آمریکا به 60 درصد رسیده، نشان از این دارد که انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهوری نمی تواند عادی باشد. ماجراهایی وجود دارد که حاکی از آن است که ترامپ مهره خوبی برای سرمایه داران یهودی است که از ترامپ و کشور قدرتمند آمریکا برای رسیدن به رهبری بر بشریت در دنیایی جدید استفاده کنند. باید این خطر بحران جدید آینده، یعنی ظهور دولت مخفی هکرها به دست یهودیان برای تغییر سرنوشت جهانی را جدی بگیریم و نسبت به آن آگاهی داشته باشیم که جهان مدام در حال تغییر و دگرگونی است. 

3. مقصد بعدی هکرهای سازمان‌یافته؛ فرانسه، با تمام پیش‌بینی‌های امنیتی که دولت فرانسه برای جلوگیری از خرابکاری هکرها انجام داد. در شب آخر تبلیغات، هکرها موفق شدند ایمیل‌های ستاد امانوئل ماکرون را هک و منتشر کنند. حدود 9 گیگابایت داده و اطلاعات در قالب ایمیل، قراردادها و مستندات مالی از کمپین انتخاباتی ماکرون روی سایت اشتراک گذاری داده های Pastebin قرار گرفت. کمپین ماکرون صحت برخی از اطلاعات منتشره در فضای نت را تأیید کرده است؛ اما گفته که این اطلاعات همچنین با داده های جعلی تلفیق شده است تا چهره ای مخدوش از نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ارائه کند. بیانیه ستاد انتخاباتی ماکرون بیان کرده که این اقدام رسماً و صراحتاً برای ایجاد بی ثباتی در دموکراسی صورت گرفته است. تا قبل از انتشار اطلاعات هک شده نظرسنجی های انتخاباتی نشان می داد که امانوئل ماکرون با فاصله ای حدود 20 نمره ای از رقیب انتخاباتی خود پیش است. طی یک مناظره انتخاباتی در هفته گذشته نیز ماکرون موفق شده بود به شکلی اساسی مارین لوپن و مواضع وی را به نقد بکشد و سبد رأی خود را به شدت تقویت کند. گفته می شود، هکرهای کمپین ماکرون همه رد پاهای خود را تا حد ممکن پاک کرده اند تا نشانی از هویت خود در این موضوع باقی نگذارند. این اتفاق می‌توانست به پیروزی رقیب او، "نامزد راست افراطی" بیانجامد و دومینوی پیروزی راست‌گرایی افراطی را در اروپا آغاز کند. اما به خاطر عزم‌جزم فرانسوی‌ها برای ممانعت از ورود خانم لوپن به کاخ الیزه، آن اقدام هکرها عملاً بی‌نتیجه ماند. 

4. قطر و بحران خاورمیانه: در پی اظهاراتی که به تازگی به تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نسبت داده شد، خبرگزاری رسمی قطر (قنا) این اظهارات را تکذیب و اعلام کرد که سایتش از طرف گروهی ناشناس هک شده و اخبار دروغین منتشر شده و در حال تلاش است که سایت را پس بگیرد. با هک‌شدن سایت رسمی دولت قطر، سخنان تندی از قول حاکم این کشور منتشر شد که بلافاصله توسط خود او و وزارت امور خارجه قطر تکذیب شد! آنها گفتند سایت رسمی ما هک شده بود اما دیگر کار از کار گذشته بود. تا اینجا، بحرانی بی‌سابقه در منطقه و بین کشورهای عربی با قطر آغاز شده است. بحرانی که شاید به درگیری نظامی در منطقه بین کشورها هم بینجامد! چنانچه دولت قطر مدعی شده اینجا هم هکرها در بحران‌آفرینی نقش داشته‌اند. 

در نهایت اینکه دولت مخفی هکرها در حال اداره کردن و تغییر دادن جهان هستند و ظاهراً تا اینجا یک ترامپ به آمریکایی ها داده یک طلاق سیاسی و بحران را به اروپایی ها و یک بحران بزرگ تر را به خاورمیانه به خصوص اعراب تحمیل کرده است. همه این کارها نمی تواند کار چند هکر ساده باشد بلکه احتمال این وجود دارد «چند سرمایه دار یهودی» دست های پشت پرده این ماجرا باشند که هدایت و رهبری هکرها را با شکل گیری دولت مخفی هکرها به عهده دارند تا به آن مقاصدشان که در طول تاریخ نرسیده اند را در این عرصه با استفاده از هکرها و تغییر سرنوشت جهانی به نفع خویش به آن برسند. با رویکردی که این دست های پشت پرده در تغییر سرنوشت جهان دارند به نظر می رسد که رویکرد فعلی جهان را قبول ندارند و در حال جهانی سازی گفتمان خویش هستند. این دولت مخفی به قدری قدرتمند است که قادر است سیستم اطلاع رسانی، بانکی، هواپیمایی و تاسیساتی و... کشوری را مختل کند با این اوصاف جهان جای ناامنی شده که تمام دوستی ها در حال تبدیل شدن به دشمنی است و در جهانی که یک قدرت ‌مخفی و نفوذگر و بحران ساز در ساختار آن ظهور کرده، به تلخی باید اعتراف کرد که فاجعه قرن بیست و یک به همراه ویروس کرونا متولد شده و کابوس جدید بشریت ظهور کرده است.

کلید واژه ها: هکرها روسیه لابی یهودی یهودی ها ایالات متحده امریکا دونالد ترامپ روسیه و امریکا دخالت روسیه در انتخابات آمریکا بحران قطر بحران خاورمیانه دخالت روسیه در انتخابات فرانسه دخالت روسیه در رفراندوم برکزیت برکزیت انتخابات فرانسه انتخابات امریکا


( ۷ )

نظر شما :

محمد ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۵:۳۸
۱. چین بر اساس تازه ترین آمار و گزارش‌های منتشر شده، بالغ بر ۴۱ درصد از حملات سایبری و بدافزاری در جهان توسط هکرهای چینی صورت پذیرفته است. ۲. ایالات متحده آمریکا بسیاری از بدافزار و تروجان‌های توسعه داده شده توسط هکرها و مجرمان سایبری آمریکایی به زیرساخت های حیاتی و مهم در کشورهای متعددی حمله و نفوذ پیدا کردند که به واسطه همین حملات سایبری، از شهرت جهانی بالایی برخوردار شدند. سهم ایالات متحده آمریکا از حملات بدافزاری و سایبری در جهان بالغ بر ۱۰ درصد است. ۳. ترکیه سهم ترکیه از حملات سایبری در جهان، ۴.۷ درصد است که در سال های اخیر، فعالیت آنها به شدت رشد و افزایش یافته است
ریحانه احمدی ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۴۸
بله بنده کاملاً موافق هستم. فرض کنید اگر جامعه اطلاعاتی بدین شکل وجود نداشت، حکومتها چگونه بسیاری از اخبار را از دید مردمان مخفی نگه می داشتند و اما با آمدن دنیای اطلاعات در اندک زمانی همگان باخبرند که در گوشه ای از جهان چه اتفاقی رخ داده است...
فرنوش اسدی ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۵۲
جای هیچ شکی نیست که انتخابات آمریکا به نفع ترامپ با بهره گیری از ابزارهای نوین به شکل زیرکانه ای مهندسی شده است که در سالها بعد از آن صحبت به میان خواهد آمد