نتایج نظرسنجی موسسه لودا

نظر مردم روسیه درباره دوست و دشمن چیست؟

۰۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۶۹۶۹۱ اخبار اصلی اروپا
از نظرروس‌ها نزدیک‌ترین متحد آنها کیست؟ بدترین دشمن آنها؟ نظرسنجی جدیدی که تسوط نهادی مستقل به نام مرکز لودا انجام شده تلاش کرده تا به این سوال پاسخ دهد.
نظر مردم روسیه درباره دوست و دشمن چیست؟

دیپلماسی ایرانی: از نظر روس ها نزدیک ترین متحد آنها کیست؟ بدترین دشمن آنها؟ نظرسنجی جدیدی که تسوط نهادی مستقل به نام مرکز لودا انجام شده تلاش کرده تا به این سوال پاسخ دهد. این نظرسنجی سالیانه بازتابی خوب از موقعیت ژئوپلیتیک روسیه و پیام کرملین به مردمش است. در این جا مروری بر نتایج سال جاری این نظرسنجی خواهیم داشت.

بلاروس همسایه غربی روسیه، مدت های طولانی است که رده نخست بهترین دوست این کشور را در اختیار دارد و بار دیگر این رده را حفظ کرد. هرچند در سال جاری قزاقستان که برای سالیان دراز در رده دوم قرار داشت جای خود را به چین داد. مشخصا روابط پکن با مسکو از لحاظ اقتصادی، مالی و سیاسی افزایش پیدا کرده و عدم اطمینانی که دهه ها میان چین و مردم روسیه وجود داشت از بین رفته است. چشم انداز مثبت روابط روسیه و سوریه نیز به خوبی در این نظرسنجی رشد خود را نشان داده است. از سال 2015، کرملین تبلیغات گسترده دولتی را آغاز کرده است که بر اساس آنها مداخله نظامی و سیاسی در سوریه و حفظ این مساله در این کشور وظیفه ای وطن پرستانه توصیف می شود. مشخص است که این تبلغات تاثیرگذار بوده است.

از سوی دیگر، مردم روسیه همچنان ایالات متحده و اوکراین را متخاصم ترین دولت های پیش روی خود می بینند. این روند از سال 2014 و با درگیری در شرق اوکراین و تحریم های غرب علیه روسیه شدت گرفت. مسکو از وجهه عمومی منفی واشنگتن و کیف بهره برده و از مزایای آن برای پیشبرد اهداف خود در دوره ای دشوار از سیاست های کرمیلن، استفاده کرده است. دولت روسیه به احتمال فراوان با اعتراضات مردمی حتی بزرگتری مواجه خواهد شد اگر نتواند به خاطر شرایط اقتصادی نامناسب خود، ایالات متحده و اوکراین را سرزنش کند. تنفر از آلمان نیز افزایش یافته و از ترکیه پیشی گرفته است تا برای اولین بار ترکیه، علی رغم بحران در روابط دو کشور که در سال 2016 ایجاد شد، در جمع 5 کشور اولی که روس ها از آنها متنفرند قرار نداشته باشد. برلین در مرکز اتحاد اروپایی برای تحریم روسیه قرار دارد و این مساله روابط دو کشور را تیره و نظر مردم روسیه را نسبت به آلمان منفی تر کرده است. 

منبع: استراتفور/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: روسیه ایالات متحده امریکا آلمان ترکیه


( ۱۳۵ )

نظر شما :