پیشنهادهای موسویان برای توافق ایران و 1+5

۲۶ آبان ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۵ کد : ۱۹۴۰۹۰۷ سرخط اخبار

سیدحسین موسویان در یادداشتی با اشاره به زمان کم باقیمانده تا پایان مهلت مذاکرات هسته ای ایران نوشت: احتمال توافق مذاکره کنندگان روی طرح کلی یک توافق هسته ای پیش از ضرب الاجل 24 نوامبر (3 آذر) زیاد است.

به گزارش ایسنا، سیدحسین موسویان، عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در یادداشت خود که در پایگاه اینترنتی شبکه خبری بی بی سی منتشر شده است، نوشت: اگرچه احتمال دستیابی به یک بسته جامع در مذاکرات هسته ای کم است، این احتمال وجود دارد که طرف های مذاکره کننده بر سر طرح کلی یک توافق هسته ای تا پایان ضرب الاجل 24 نوامبر به توافق برسند.

در حال حاضر مساله مورد اختلاف اصلی در این مذاکرات دو چیز است؛ لزوم حل مساله ظرفیت غنی سازی اورانیوم در ایران و زمان و چگونگی لغو تحریم ها.

با توجه به پیشرفت های به دست آمده در مذاکرات قبلی، دیگر سوالات شامل سطح غنی سازی اورانیوم، میزان ذخیره اورانیوم و حضور بازرسان در تاسیسات فردو در صورت حل دو مساله اصلی قابل پاسخگویی هستند.

برای حل این مساله راه هایی وجود دارد. اصول این راه ها باید این باشد که شفاف سازی و اتخاذ اقدامات اعتمادساز از سوی ایران و لغو تحریم ها از سوی قدرت های جهانی باید به صورت هم زمان باشد که می تواند در یک مدل دوجانبه تنظیم شود.

این عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در ادامه دیدگاه خود را این گونه مطرح کرد: پس از حصول یک توافق هسته ای، ایران در راستای اجرای فوری آن باید کارهای زیر را انجام دهد؛

1 - با اجرای مشروط پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای موافقت کند که بازرسی های سر زده بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را شامل می شود.

2 - با اجرای مشروط کد 3.1 اصلاحیه موافقت نامه جامع پادمان های آژانس موافقت کند. این اصلاحیه از کشورهای امضا کننده آن می خواهد که هرگونه تصمیم خود برای ساخت یک تاسیسات هسته ای جدید را به آژانس اعلام کنند.

به گزارش ایسنا، ایران در سال 2007 در واکنش به تصویب قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل اجرای این اصلاحیه را متوقف کرد. اجرایی که در ابتدا نیز اقدامی داوطلبانه و نه الزامی از سوی ایران بود.

3 - به تعلیق غنی سازی اورانیوم بالاتر از پنج درصد، همانگونه که طبق توافق ژنو پیش از این نیز به آن پایبند بود ادامه دهد.

4 - تبدیل تاسیسات غنی سازی فردو به یک سایت توسعه و تحقیق را آغاز کند.

به گزارش ایسنا، ایران سایت فردو را به عنوان سایت جایگزین نطنز ایجاد کرده است و مذاکره کنندگان ایرانی تاکنون هیچ اظهارنظری در مورد قبول این پیشنهاد نداشته اند.

5 - اعمال تغییرات در راکتور آب سنگین اراک به منظور کاهش تولید پلوتونیوم را آغاز کند.

6 - پاسخگویی به سوالات آژانس درباره فعالیت های هسته ای اش که آژانس آن را وجود ابعاد نظامی احتمالی می خواند را آغاز کند.

7 - به بازفرآوری نکردن سوخت هسته ای استفاده شده در تاسیسات اراک ادامه دهد.

8 - شروع به کاهش ذخیره اورانیوم به سطح نیازهای عملی کند.

9 - حفظ ظرفیت غنی سازی در سطح کنونی حدود 9 هزار و 400 سانتریفیوژ و فعال نکردن 12 هزار سانتریفیوژ دیگر که تاکنون نصب شده اند.

به نوشته موسویان، این اقدامات می تواند بالاترین حد از شفاف سازی ایران و نبود ظرفیتی که غرب آن را گریز هسته ای می خواند تضمین کند.

غرب در ازای این اقدامات باید تمام تحریم های یکجانبه و چندجانبه علیه ایران را لغو کند.

در مرحله بعد از حصول توافق ایران باید اقدامات زیر را به کار گیرد:

1 - باز طراحی فنی راکتور آب سنگین اراک که می تواند تولید کنونی پلوتونیوم آن را از 10 کیلوگرم در سال به یک کیلوگرم محدود کند.

2 - تبدیل تاسیسات فردو به سایت تحقیق و توسعه را تکمیل کند.

3 - مساله چاشنی های انفجاری را با آژانس حل کند.

4 - امضای پروتکل الحاقی را در کابینه و پارلمان مطرح کند.

قدرت های جهانی در ازای تمام این اقدامات باید تحریم های اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا و تحریم ها و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را لغو کنند. در این شرایط تحریم های یک جانبه آمریکا باید در حالت تعلیق باقی بمانند.

در مرحله آخر که باید پیش از پایان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما رییس جمهور آمریکا تکمیل شود؛ ایران باید:

1 - پروتکل الحاقی را در پارلمان تصویب کند.

2 - کد 3.1 اصلاحیه موافقتنامه پادمان های آژانس را در کابینه تصویب کند.

3 - به حفظ غنی سازی اورانیوم در سطح پنج درصد برای یک مدت زمان طولانی تر ادامه دهد.

4 - به بازفرآوری نکردن سوخت مصرف شده در راکتور اراک برای مدت زمانی طولانی تر ادامه دهد.

5 - به حفظ ذخیره اورانیوم در سطحی که برای رفع نیازهای داخلی لازم است ادامه دهد.

تمام این اقدامات باید از سوی مذاکره کنندگان مورد توافق قرار گیرد.

آمریکا نیز در ازای اقدامات شفاف سازی و اعتمادسازی ایران باید تمام تحریم هایی که به حالت تعلیق درآورده بود لغو کند و شورای امنیت سازمان ملل باید پرونده هسته ای ایران در سازمان ملل و آژانس را به حالت عادی باز گرداند و قطعنامه هایش را لغو کند.

سیدحسین موسویان در یادداشت خود هدف از غرب در این مذاکرات را اطمینان یافتن از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران دانست در حالی که ایران خواستار برخورد از حق خود مبنی بر استفاده از تکنولوژی هسته ای است. این بسته اهداف هر دو طرف مذاکره کننده یعنی ایران و قدرت های جهانی را در یک چارچوب زمانی واقع بینانه و به صورت اقدامات متقابل مناسب برآورده می کند.

کلید واژه ها: اراک موسویان فردو غنی سازی اورانیوم برنامه هسته اي ايران برنامه هسته ای ایران مذاکرات مذاكرات هسته اي ايران


نظر شما :