پاسخ سوریه و روسیه به گزارش کمیته تحقیقات سازمان ملل

۲۲ اسفند ۱۳۹۱ | ۲۲:۰۳ کد : ۱۹۱۳۹۲۹ سرخط اخبار

دولت سوریه در واکنش به گزارش کمیته بین المللی تحقیقات در خصوص سوریه اعلام کرد، این کمیته در تحقیقات خود بر اسناد و اطلاعات ارائه شده از سوی سوریه تکیه نکرده و به اطلاعات جانبدارانه گروه های تروریستی مسلح استناد کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، فیصل حموی، نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه ای در واکنش به گزارش جدید کمیته بین المللی تحقیقات در خصوص وضعیت حقوق بشر در سوریه تاکید کرد: این کمیته عمدا نسبت به همه اسناد و اطلاعات دولت سوریه اهمال کرده است و در واقع در انجام تحقیقات خود بر اطلاعات جانبدارنه ای تکیه کرده است که از سوی گروه های مغرض و وابسته به گروه های تروریستی مسلح ارائه شده اند.

 

وی همچنین نسبت به این گزارش که بنا به گفته وی جانبدارانه و مملوء از اطلاعات غلط است، ابراز تاسف کرد.

 

حموی در ادامه خاطرنشان کرد: به رغم هشدارهای پیاپی سوریه به این کمیته همچنان شاهد آنیم که این کمیته بارها سیاست های پیچیده برخی کشورهای منطقه را نادیده گرفته و با اظهارات نادرست گروه های مخالف همراه شده است.

 

این کمیته اقرار کرده است که صدها مصاحبه مستقیم یا مصاحبه از طریق اسکایپ را با کسانی که در حقیقت مخالفان دولت در داخل و خارج از سوریه هستند، انجام داده است، در حالی که کمیته مذکور حتی یک مصاحبه با غیر از این افراد که اظهارات شان یک جانبه و مشکوک است، انجام نداده است.

 

وی ادامه داد: کمیته بین المللی تحقیقات در سوریه تاکید کرده است، برخی کشورها حمایت های مالی و تسلیحاتی از گروه های مسلح سوریه را ارائه می دهند اما ما سوال می کنیم چه کسی این کمیته را از آوردن نام برخی از کشورها و در راس آن قطر که عامل این کمک ها هستند، منع می کند.

 

حموی همچنین عنوان داشت: کمیته تاکید کرده است که به اطلاعاتی درباره عملیات قاچاق سلاح از طریق مرزها به شکلی منظم دست یافته است اما از ذکر نام ترکیه که مرزهایش را کاملا به روی قاچاق سلاح و نفوذ گروه های تندرو به سوریه باز گذاشته و نیز به ایجاد پایگاه هایی در خاکش برای گروه های مسلح ادامه می دهد، امتناع کرده است.

 

نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ادامه تصریح کرد: کمیته بین المللی درباره وضعیت نابسامان اقتصادی، انسانی و نابودی زیرساخت ها در سوریه صحبت می کند اما به اقدامات عمدی گروه های تندرو از جمله القاعده و النصرة علیه مراکز پزشکی، آمبولانس ها، خطوط راه آهن، زمین های کشاورزی، مدارس و دانشگاه ها هیچ اشاره ای نمی کند.

 

نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل در خصوص تحریم ها علیه سوریه نیز گفت: کمیته بین المللی در توصیه های خود و نتایجش از تحقیقات اعلام نکرده است که دلیل این وضعیت تحریم های یک جانبه و ظالمانه ای است که کشورهای عربی و غربی علیه ملت سوریه اعمال کرده اند.

 

حموی همچنین عنوان داشت: کمیته بین المللی اقرار کرده است که موفق نشده به نتایج مشخصی در خصوص مسوولیت گروه های مسلح درباره اقدامات شان در سوریه دست یابد اما این مساله با همه اظهارات این کمیته که اعلام کرده است، مصاحبه های متعددی را با شاهدان عینی در سوریه انجام داده تناقض کامل دارد. در بند 180 این گزارش خطای چشمگیری به چشم می خورد چرا که کمیته به خوبی می داند که اقدامش در ارائه توصیه هایی به شورای امنیت در حقیقت عبور از حد و مرزها و اختیارات است. کمیته مذکور تمام اختیارات و وظایفش را فراموش کرده و در واقع برای تحریف افکار عمومی جهان پافشاری می کند اما ما می خواهیم سوال کنیم که اگر این کمیته اصرار دارد که باید توصیه هایی را در این خصوص ارائه دهد پس چرا در این توصیه ها به درج نام قطر و ترکیه در فهرست کشورهای حامی تروریسم شورای امنیت توصیه نکرده است.

 

حموی در ادامه گفت: سوریه به کمیته بین المللی تحقیقات فرصت داده تا روشمند بودن و صحت تحقیقات انجام شده را ثابت کرده و خطاهای موجود را تصحیح کند اما کمیته هیچ اقدامی در این خصوص نکرده است و به غفلت نسبت به نقش غیراخلاقی کشورهای حامی تروریسم در سوریه ادامه می دهد. اعضای کمیته بین المللی نیز عاملان ارتکاب جنایات در سوریه را تشویق می کنند و به عقیده سوریه گزارش های این کمیته حرفه ای نبوده و دارای صداقت نیست به ویژه اینکه این کمیته در ابتدای گزارشش اعلام کرده است که عملکردش ضعیف بوده لذا سوریه به طور کلی با این گزارش مخالف است چرا که این گزارش همچنان جانبدارانه تهیه شده است.

 

نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره تلاش های برخی از کشورهای عربی و غربی در خصوص کمک به تروریست ها در سوریه نیز گفت: تلاش های برخی از اعراب و کشورهای غربی برای جهانی کردن بحران سوریه و دخالت نظامی تحت بند هفتم منشور سازمان ملل به شکست انجامیده است لذا طی دو سال گذشته همواره به توطئه چینی علیه سوریه از طریق کمک تسلیحاتی و مالی به ده ها هزار تروریست که از 30 کشور جهان وارد سوریه شده اند، ادامه می دهند و این همزمان با جنجال مطبوعاتی است که علیه سوریه به راه انداخته شده و هدف آن تجارت با خون مردم سوریه است. این توطئه امروز به بن بست رسیده و حامیان آن باید بدانند که مردم سوریه دشمنان و دوستان واقعی شان را از یکدیگر تشخیص داده و فراموش نمی کنند که همین ها هستند که می خواهند سوریه را به عقب ماندگی فکری و دینی بکشند.

 

همچنین دولت روسیه در واکنش به این گزارش اعلام کرد: پیشنهاد کمیته بین المللی تحقیقات در خصوص سوریه برای ارجاع پرونده این کشور به دادگاه بین المللی در حقیقت نامناسب بوده و به حل و فصل بحران سوریه نمی انجامد.

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این خصوص گفت: مواضع طرفین درگیر در سوریه با ارائه این پیشنهاد تقویت شده و افق های حل و فصل مسالمت آمیز سوریه بسته خواهد شد لذا ما نمی دانیم چگونه ممکن است گروه های مسلح سوری که مرتکب این جنایات شده اند و عاملان تجهیز آنها به سلاح در خارج از سوریه را مورد بازخواست قرار داد در حالی که بسیاری از فرماندهان جنگی کشورهای خارجی تحت نظارت مستقیم این کشورها در حال فعالیت هستند و این گروه ها در نهایت از سوی همان کشورها مورد حمایت قرار می گیرند لذا صحبت درباره تحقق عدالت نیست.

 

این دیپلمات روسی همچنین عنوان داشت: چیزی که شایان توجه است مخالفت پیاپی کمیته مذکور با بیان انفجارهای سوریه به دست گروه های تروریستی و سوء استفاده برخی از کشورهای جهان از وضعیت سوریه است. کسانی که تمامی طرح ها برای توقف خشونت در سوریه را به شکست می کشند اما همین کمیته به اظهارات جدید گروه های تروریستی که اکثرشان خارجی هستند از طریق اینترنت اکتفا می کند.

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه اظهارات کمیته بین المللی درباره حملات ارتش سوریه به بیمارستان های این کشور را نیز محکوم کرده و گفت: نابود کردن زیرساخت هایی که دولت آنها را ایجاد کرده تنها به نفع گروه های مسلح است نه دولت.

 

وی درباره عدم سفارش کمیته مذکور برای لغو تحریم های اقتصادی یک جانبه علیه سوریه نیز گفت: این مساله باعث تعجب است که کمیته به تاثیر منفی این تحریم ها بر زندگی مردم سوریه اشاره می کند اما درخواستی برای متوقف کردن آنها ندارد.

 

این مسوول روسی در ادامه با اعلام اینکه گزارش مذکور دارای توازن نیست از کارشناسان کمیته بین المللی تحقیقات خواست از تکنولوژی های مدرن تر برای دستیابی به اسناد موثق در خصوص جنایاتی که توسط گروه های مسلح سوری انجام می شود، استفاده کنند.

 

روز دوشنبه کمیته بین المللی تحقیقات در خصوص سوریه گزارش خود را به شورای امنیت تقدیم کرد.

 

در این گزارش از شورای امنیت سازمان ملل خواسته شده پرونده سوریه را به دادگاه کیفری بین الملل ارائه دهد.

 

بازپرسان کمیته بین المللی سازمان ملل اعلام کردند، به اطلاعاتی درباره وقوع 20 جنایت اعم از حملات گروهی علیه غیرنظامیان و نظامیان بازنشسته بین تاریخ سپتامبر 2012 تا ژانویه 2013 دست یافته اند.

 

محققان همچنین مدعی شدند که دولت سوریه از هشت جنایت شش مورد آن را مرتکب شده است.

 

رئیس کمیته بین المللی تحقیقات همچنین اعلام کرد: دولت سوریه نیز مانند مخالفان این کشور مرتکب جنایات جنگی و ضدبشری در سطحی گسترده شده است لذا ما بار دیگر از شورای امنیت می خواهیم پرونده سوریه را به دادگاه کیفری ارجاع دهد.

 

کمیته مذکور علاوه بر این در گزارش ویژه خود اعلام کرد: کشتارهای گروهی در سوریه که کمیته های مردمی مسوول آن هستند در حقیقت در بیشتر مواقع گرایش های طایفه ای داشته و تجربه های قربانیان در این کشور حاکی از آن است که جنایت های جنگی و ضدبشری و اقدامات ناقض حقوق بشر در این کشور رخ داده است.

کلید واژه ها: سوریه کمیته بین المللی کمیته بین المللی تحقیقات بین المللی تحقیقات کمیته بین المللی تحقیقات المللی تحقیقات گروه های مسلح حقوق بشر بین المللی تحقیقات در کرده است که شورای امنیت تحقیقات در امنیت المللی تحقیقات در حقوق بشر سازمان ملل شورای حقوق در شورای بشر سازمان در شورای حقوق بشر گروه های تروریستی شورای حقوق بشر سازمان تحقیقات در خصوص تروریستی در حقیقت سوریه در شورای حقوق سوریه در شورای مصاحبه که کمیته کمیته مذکور تحریم سوریه را به بشر سازمان ملل المللی تحقیقات در خصوص در شورای حقوق حقوق بشر سازمان شورای حقوق بشر


نظر شما :