پرز خواستار مذاکره با حماس شد

۱۲ دی ۱۳۹۱ | ۰۲:۰۲ کد : ۱۹۱۱۰۱۰ سرخط اخبار
رئیس رژیم صهیونیستی که دیروز از نخست وزیر این رژیم انتقاد کرده و خواستار مذاکره با محمود عباس شده بود، امروز هم گفت اسرائیل باید با جنبش حماس وارد مذاکره شود.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه تایمز اسرائیل، «شیمون پرز» امروز آغاز مذاکرات میان اسرائیل و جنبش حماس را خواستار شد. وی دیروز هم ضمن انتقاد از «بنیامین نتانیاهو» خواستار از سرگیری مذاکرات صلح با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین شده بود.

رئیس رژیم صهیونیستی که در جمع سران مسیحیان اسرائیل صحبت می کرد، در این مورد گفت: مردم از ما می پرسند چرا با حماس مذاکره نمی کنیم؟ اگر از این طریق مشکلات حل شود، این مذاکره ایرادی ندارد. ما می خواهیم با آن ها مذاکره کنیم، اما آن ها نمی خواهند.

البته پرز گفت حماس باید پیش این مذاکرات «شروط گروه چهارجانبه صلح (متشکل از آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل) را بپذیرد». پایان مبارزه مسلحانه علیه اسرائیل، به رسمیت شناختن اسرائیل و پذیرش موافقتنامه هایی که تشکیلات خودگردان پیش از این با اسرائیل امضا کرده، از جمله شروطی است که این گروه تعیین کرده است.

وی با اساسی خواندن تلاش برای دستیابی به صلح، مدعی شد اسرائیل خواهان صلح است و از رنج کشیدن اهالی غزه لذت نمی برد.

انتقادات تند پرز از نتانیاهو و لیبرمن

پرز روز گذشته هم در نشست سالانه وزارت خارجه و در حضور 100 سفیر اسرائیل، نحوه برخورد «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «آویگدور لیبرمن» وزیر خارجه مستعفی این رژیم با موضوع فلسطین را به باد انتقاد گرفت.

وی در صحبت های خود «محمود عباس» را شریکی صلح جو خوانده و از سابقه آشنایی 30 ساله خود با وی گفت.

رئیس رژیم صهیونیستی در صحبت های دیروز خود انتقادات شدیدا لحنی را نیز متوجه سیاست های جنگ طلبانه لیبرمن کرد. وی در این مورد گفت: به عنوان یک دیپلمات، بهتر است شیری در پوست گوسفند باشید، و نه اینکه گوسفند باشید و مثل یک شیر غرش کنید و تمام دنیا را بترسانید. هدف از دیپلماسی ایجاد دوست برای خود است، نه اینکه همه را با خود دشمن کنیم.

پاسخ لیکودی ها به انتقادات پرز

اما حزب «لیکود» به رهبری «بنیامین نتانیاهو» طبق معمول انتقادات پرز را بی پاسخ نگذاشت و امروز به آن ها واکنش نشان داد. در پاسخ اعضای لیکود به اظهارات پرز آمده است که صحبت از صلح با فلسطینی ها و راهکار دو دولتی قدیمی شده و اسرائیلی ها اعتقادی به آن ندارند.

«گیلود عردان» وزیر حفاظت محیط زیست اسرائیل در واکنش به این اظهارات گفته است: متأسفانه شیمون پرز تصمیم گرفته نظرات شخصی خود را که از موضع عمومی اسرائیلی ها دور است، علنی بیان کند.

بنیامین نتانیاهو نیز به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت نظرات مختلفی در این مورد وجود دارد و تأکید کرد در مورد موضوعات مختلف جلسات متعددی با پرز دارد.

در مقابل اعضای احزاب میانه رو و چپگرای اسرائیل به حمایت از پرز پرداخته و ادامه مذاکرات صلح با فلسطینی ها و تلاش برای رسیدن به راهکار دو دولتی را خواستار شدند.

کلید واژه ها: اسرائیل پرز مذاکره حماس رژیم صهیونیستی مذاکرات


نظر شما :