بی بی مصم به انجام عملیات در رفح

طرح خطرناک غرب برای آینده غزه

۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۰۸:۰۰ کد : ۲۰۲۵۷۲۰ اخبار اصلی خاورمیانه
به نظر می‌رسد که رژیم صهیونیستی در ادامه کشتار و جنایت ۸ ماهه خود به دنبال کلید زدن صفحه آخر کتاب تراژدی بشریت در نوار غزه است. علی رغم تمامی درخواست‌های منطقه‌ای و بین المللی از نتانیاهو برای عدم حمله به رفح، اشغالگران با انجام تدابیری خود را برای عملیات زمینی گسترده و تجاوز به جنوبی ترین شهر باریکه غزه آماده می‌کنند. طبق برآوردها و همچنین هشدار تحلیلگران و ناظران در صورت آغاز این تجاوز موج دیگری از کشتار مردم فلسطین به دلیل تجمع و تراکم زیاد فلسطینیان در این شهر رقم خواهد خورد.
طرح خطرناک غرب برای آینده غزه

حسین فاطمی، روزنامه نگار

دیپلماسی ایرانی: به نظر می‌رسد که رژیم صهیونیستی در ادامه کشتار و جنایت ۸ ماهه خود به دنبال کلید زدن صفحه آخر کتاب تراژدی بشریت در نوار غزه است. علی رغم تمامی درخواست‌های منطقه‌ای و بین المللی از نتانیاهو برای عدم حمله به رفح، اشغالگران با انجام تدابیری خود را برای عملیات زمینی گسترده و تجاوز به جنوبی ترین شهر باریکه غزه آماده می‌کنند. طبق برآوردها و همچنین هشدار تحلیلگران و ناظران در صورت آغاز این تجاوز موج دیگری از کشتار مردم فلسطین به دلیل تجمع و تراکم زیاد فلسطینیان در این شهر رقم خواهد خورد. البته آنطور که روزنامه هاآرتص خبر داده  گویا رژیم صهیونیستی در هفته اخیر مقدماتی را قبل از عملیات نظامی احتمالی در شهر رفح انجام داده است، با این وجود هنوز حجم عملیات نظامی در این شهر (رفح) مشخص نیست. به گفته رسانه های عبری زبان، ارتش رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر ۲ گردان ذخیره را آماده کرده است تا جای نیروهای موجود در منطقه‌ای را بگیرند که نوار غزه را به ۲ قسمت شمال و جنوب تقسیم می‌کند. هاآرتص این هم را فاش کرد که، تحرکات طرف مصری در منطقه مرزی نشان می‌دهد که مصری‌ها پیش‌بینی می‌کنند اشغالگران قصد دارد به‌زودی عملیات نظامی در رفح را آغاز کند.

در همین حال رسانه‌های عبری گزارش دادند ارتش رژیم صهیونیستی در حال ایجاد منطقه‌ای برای بیش از یک میلیون آواره فلسطینی برای گسترش جنگ خود در شهر رفح، واقع در جنوب غزه است. ایسنا به نقل از رادیو «کان ریشت بت» وابسته به سازمان رسانه‌ای رژیم صهیونیستی، نوشت که این رژیم به دنبال ایجاد منطقه ای تحت عنوان «منطقه انسانی» در مناطق شمالی نوار غزه است تا بتواند در چارچوب آمادگی‌های خود برای عملیات نظامی در شهر رفح، ساکان فلسطینی را مجبور به کوچ کند. طبق برآوردها این منطقه ممکن است برای یک میلیون آواره فلسطینی گسترش یابد. براساس ادعای رسانه‌های صهیونیست، پنج بیمارستان میدانی در این منطقه ایجاد شده است. هنوز ماهیت و حجم عملیات رژیم اشغالگر در رفح مشخص نشده است چرا که عملا جنگ نسل‌کشی در این شهر از طریق بمباران روزانه این منطقه و جنایت‌های رژیم اشغالگر ادامه دارد.

به باور بسیاری از کارشناسان، رژیم صهیونیستی با ایجاد منطقه‌ای تحت عنوان «منطقه انسانی» عملا در تلاش است که از موج حملات و انتقادات علیه خود درخصوص حمله به رفح و موج جدید جنایت و کشتار بکاهد. سایت ای‌بی‌سی نیوز هم، ۱۸ آوریل به نقل از یک منبع صهیونیست گزارش داد که رژیم صهیونیستی مقدمه‌چینی‌ها برای خارج کردن حدود یک میلیون غیرنظامی از رفح قبل از حمله زمینی به این شهر را تا حد زیادی انجام داده است. این مقدمه‌چینی‌ها بیش از یک ماه است که در حال انجام است و شامل اقداماتی از جمله ترمیم لوله‌های آب و نصب هزاران چادر برای آوارگان است.

-    درخواست برای عدم حمله به رفح

علی رغم آنکه اخبار و رسانه‌ها از آمادگی رژیم صهیونیستی برای کوچاندن اجباری بیش از یک میلیون فلسطینی به مناطق شمالی و آمادگی نظامی برای جاوز به رفع خبر می‌دهد بازیگران غربی در نهایت انفعال و مماشات صرفاً به رخواست‌های سیاسی و دیپلماتیک ژست‌های حقوق بشری بسنده کرده‌اند در تازه‌ترین مورد، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه و پیش از نشست وزیران امور خارجه و دفاع این نهاد اروپایی با حضور در جمع خبرنگاران به سوالاتی درباره دستورکار جلسه  پاسخ داد. وی در پاسخ به سوال پیرامون احتمال حمله به رفح صرفا به بیان این جمله کوتاه بسنده کرد، «ما هر طوری که بتوانیم از اسراییل می‌خواهیم به رفح حمله نکند و از غیرنظامیان حفاظت کند. دوباره تاکید می‌کنم که بیش از یک میلیون نفر در صورت حمله اسراییل کشته خواهند شد. بنابراین، من و تمامی کشورهای عضو پافشاری می‌کنیم که این اتفاق نیفتد اما من فرمانده ارتش اسراییل نیستم.»

این جملات نشان می‌دهد که غرب جدیتی برای تقابل با رژیم صهیونیستی در جهت حمله به رفح ندارد. البته آنگونه که گزارش‌های میدانی خبر می‌دهند رژیم صهیونیستی حتی در شرایطی که هنوز عملیات زمینی و تجاوز خود به شهر رفع را آغاز نکرده است، باز طی روزهای اخیر دست به یک کشتار کم سابقه زده است؛ کشتاری که هدف آن کودکان فلسطینی در این شهر است. شدت جنایت به حدی بود که صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد با اشاره به شهادت ۱۴ نفر دیگر از کودکان فلسطینی در رفح به دست صهیونیست‌ها، بر لزوم توقف فوری جنگ در رفح و کشتار کودکان بی گناه تأکید کرد.

-    طرح خطرناک غرب برای آینده غزه

همزمان به سکوت و مماشات غرب در برابر تحرکات صهیونیست‌ها برای حمله به رفح برخی تحلیلگران و کارشناسان هشدارهای جدی درباره آینده نوار غزه و فلسطینیان امطرح کرده اند، کمان اینکه در همین باره عبدالله الاشعل، تحلیلگر سیاسی و دیپلمات سابق مصری اذعان دارد که اشغالگران بر حمله به رفح اصرار دارد تا شمار زیادی از فلسطینیان را از بین ببرند و آنانی هم که نجات یابند به صحرای سینای مصر کوچانده خواهند شد. در حالی که مصری ها مخالفت کشتار و نابودی آرمان فلسطین و تجاوز به اراضی مصر هستند.

وی درباره طرح رژیم صهیونیستی و آمریکا برای تشکیل کشور فلسطینی در سینای مصر هشدار داد و از قاهره خواست که حامی اراضی مصر باشد و موضع کوبنده ای در قبال رژیم صهیونیستی به منظور ممانعت از حمله به شهر رفح در جنوب نوار غزه اتخاذ کند. برپایه گزارش رای الیوم، «مامون فندی» دیگر تحلیلگر و استاد دانشگاه علوم سیاسی مصر نیز رایزنی های اخیر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر و ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس با عبدالله دوم، پادشاه اردن را  در سایه آماده شدن ارتش رژیم صهیونیستی برای حمله زمینی به شهر رفح در جنوب نوار غزه احتمالا برای هماهنگ شدن درخصوص وقوع مصیبتی بزرگ یا اقدام برای جلوگیری از وقوع آن توصیف کرد.

کلید واژه ها: شهر رفح رژیم صهیونیستی ارتش رژیم صهیونیستی بنیامین نتانیاهو فلسطین نوار غزه


( ۱۰ )

نظر شما :

مهندس مهراب لاهیجانی ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۲:۵۲
یکی از اهداف تعرض به رفح و کشتار ملت مظلوم فلسطین ، نشان دادن انفعال کشور های اسلامی و زوال دستاورد بزرگ اخیر میدانی ایران است. ایران در سایه توازن نظامی جدید حاصل شده با غرب و با برافراشتن گرز هسته ای به تکلیف خود در قبال فلسطین عمل محکم تر کند و جلوی این کشتار را بگیرد.