نگاهی به تاریخ برخورد ترک ها با غیرخودی ها

در ترکیه خانه بخریم یا نخریم؟

۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۰ کد : ۲۰۰۶۹۸۵ اخبار اصلی خاورمیانه
امیر هاشمی مقدم در یادداشتی می نویسد: در سال‌هایی که ساکن ترکیه بودم، بسیاری از آشنایان به‌طور مرتب درباره خرید خانه در این کشور از من راهنمایی می‌خواستند. معمولا برای‌شان توضیح می‌دادم که سرمایه‌گذاری و زندگی در میهن خود آدم، هم آرامش روانی بیشتری در پی دارد و هم امنیت اقتصادی – اجتماعی بیشتری. اما از اواخر سال ۱۳۹۶ این درخواست‌ها بسیار بیشتر شد. از این دوره به بعد واقعا نمی‌دانستم با چه استدلالی آنان را متقاعد کنم که در ایران بمانند؛ تورم و شرایط اقتصادی؟ محدودیت‌های اجتماعی و فرهنگی؟ محیط زیست رو به ویرانی؟ گسترده‌تر شدن نظارت استصوابی؟
در ترکیه خانه بخریم یا نخریم؟

نویسنده: امیر هاشمی مقدم

دیپلماسی ایرانی: بر پایه گزارش تازه مرکز آمار ترکیه که در رسانه‌های این کشور (https://www.milliyet.com.tr/emlak/turkiyede-eylulde-147-bin-143-konut-satildi-6618376) نیز بازتاب داشت، ایرانیان تنها در ماه سپتامبر امسال با خرید ۱۳۲۳ خانه در این کشور، رکورد شکنی کرده‌اند. دلیل اصلی، طرح صیانت از فضای مجازی بود که جستجوی کلیدواژه‌های مرتبط با «خرید خانه در ترکیه» در اینترنت را ۷۰۰٪ افزایش داد.

در سال‌هایی که ساکن ترکیه بودم، بسیاری از آشنایان به‌طور مرتب درباره خرید خانه در این کشور از من راهنمایی می‌خواستند. معمولا برای‌شان توضیح می‌دادم که سرمایه‌گذاری و زندگی در میهن خود آدم، هم آرامش روانی بیشتری در پی دارد و هم امنیت اقتصادی – اجتماعی بیشتری. اما از اواخر سال ۱۳۹۶ این درخواست‌ها بسیار بیشتر شد. از این دوره به بعد واقعا نمی‌دانستم با چه استدلالی آنان را متقاعد کنم که در ایران بمانند؛ تورم و شرایط اقتصادی؟ محدودیت‌های اجتماعی و فرهنگی؟ محیط زیست رو به ویرانی؟ گسترده‌تر شدن نظارت استصوابی؟ تنها به آنان چند نکته را گوشزد می‌کردم:

۱- ترکیه برای سرمایه‌گذاری در حوزه ملک و خانه، نسبت به ایران حرفی برای گفتن ندارد. برای نمونه در پنج سال گذشته بهای خانه در ترکیه رشدی حدود ۲۷درصدی داشته که اگر مالیات ملکی فراوان که در ترکیه دریافت می‌شود و کاهش ارزش لیر در این دوره را در نظر بگیریم، زیان کرده‌اند. در حالی‌که در همین بازه زمانی ارزش ملک در ایران گاهی تا ۱۰ برابر شده. البته این مزیت نیست و به پویا نبودن اقتصادمان برمی‌گردد که جایی دیگر برای سرمایه‌گذاری نداریم؛ اما در ترکیه در صنعت پارچه، پوشاک، مبل، صنایع غذایی، گلخانه و میوه، شکلات، درهای ضدسرقت و... سرمایه‌گذاری می‌کنند.

۲- اما اگر هدف از خرید خانه در ترکیه، زندگی کردن در آنجا باشد، باید دقت کرد که هزینه زندگی در این کشور دست‌کم سه برابر ایران است (به‌طور تقریبی بنزین ۹ برابر، مترو و اتوبوس واحد ۴ برابر، خوراک ۳ برابر، گاز خانگی بیش از ۱۰ برابر و...). بنابراین با درآمد ایران نمی‌توان در ترکیه زندگی کرد و یافتن شغل در ترکیه هم محدودیت‌های خاص خود را دارد.

۳- ترکیه کشور خوبی برای زندگی است. دست‌کم نسبت به ایران شرایط بسیار بهتری دارد؛ چه در زمینه اقتصادی، چه فرهنگی و اجتماعی و چه زیست‌محیطی. اما این شرایط برای خود شهروندان ترکیه است و لزوما شهروندان کشورهای دیگر همیشه نمی‌توانند از چنین مزایایی استفاده کنند. چرا؟

۴- تجربه تاریخی، به‌ویژه در یک سده گذشته نشان داده که ترکیه‌ای‌ها در بزنگاه‌های تاریخی، حتی به اقلیت‌های خودشان هم رحم نمی‌کنند؛ چه رسد به شهروندان دیگر کشورها. نسل‌کشی ارامنه این کشور در سال ۱۹۱۵، کشتار هدفمند کردها از دهه ۱۹۲۰ تاکنون، کشتار یونانی‌ها که ساکنان اصلی مناطق غربی و استانبول بودند در دهه ۱۹۵۰، کشتارهای معروف به «فاعل مجهول» علیه علوی‌های این کشور (و البته روشنفکران و کردها) در دهه ۱۹۹۰، نمونه‌هایی برجسته از این رفتارهاست. ویژگی مشترک همه اینها، برنامه‌ریزی و هدایت‌شان از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بود. برای نمونه، کتاب «استانبول، خاطرات و شهر» نوشته اورهان پاموک را بخوانید تا دریابید چگونه نیروهای امنیتی مردم را تحریک می‌کردند تا به یونانی‌های ساکن اطراف خیابان استقلال استانبول یورش برند، خانه‌ها و مغازه‌های‌شان را غارت کنند و سپس به آتش بکشند، به زنان و کودکان‌شان تجاوز کنند و بسیاری از مردان‌شان را بکشند.

سرگذشت پناهندگان سوری در ترکیه، نمونه‌ای دیگر است. ترکیه در جنگ داخلی سوریه دخالت مستقیم داشت و از اصلی‌ترین عاملان ویرانی این کشور بود. بنابراین بسیاری از سوری‌ها به ترکیه پناهنده شدند و ترکیه با بازی با کارت این پناهندگان، فشار زیادی هم به دولت سوریه وارد می‌کند و هم به اتحادیه اروپا برای دریافت کمک‌های میلیارد دلاری. اما بارها ترکیه‌ای‌ها با کمترین بهانه به کمپ‌ها یا محله‌های سوری‌نشین حمله کرده اند و جنایت‌های زیادی علیه آنان مرتکب شده‌اند. بسیاری از این یورش‌ها در حالی رخ می‌دهد که پلیس در آنجا حاضر و نظاره‌گر است.

با این اوصاف، اگرچه ترکیه‌ای‌ها دست کم فعلا برخوردشان با گردشگران و ساکنان ایرانی کشورشان خوب و محترمانه است (در زمان زندگی دانشجویی در ترکیه تقریبا برخورد منفی از سوی آنان ندیدم)، اما چنانچه اختلافات میان دو کشور بالا بگیرد، و یا ترکیه‌ای‌ها احساس کنند ایرانیان مشاغل آنان را تصاحب کرده‌اند (یکی از دلایل حمله‌شان به سوری‌ها) و یا اوضاع اقتصادی ترکیه بد شود و چشم طمع به سرمایه‌های ایرانیان بدوزد (از دلایل یورش به شهروندان یونانی ترکیه در دهه ۱۹۵۰)، این امکان وجود دارد که همان بلاها به سر ایرانیان ساکن ترکیه بیاید.

کلید واژه ها: ایران و ترکیه ترکیه جمهوری اسلامی ایران خرید خانه استانبول علوی های ترکیه سوریه سوریه و ترکیه یونان و ترکیه


( ۲۸ )

نظر شما :

اردبیلی ۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۶
کاملا واضح و مشخص است که تنش های بین ایران و ترکیه در حال افزایش است حتی اگر جنگ هم نشود . خصومت بسیار بالا خواهد گرفت و با شناختی که از مردم این کشور دارم . مطمئن باشید خانه های ایرانی ها مصادره خواهد شد.
. ۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۷
خرید خانه توسط خارجی ها در ترکیه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ حدود ۲۲۰ هزار واحد بوده ، ایرانی ها ۱۸ هزار عراقی ها ۳۳ هزار ،افغانها ۹ هزار و……. دلایل این مسئله کاملا واضح است و نیاز به توضیح ندارد در مورد خریداران غربی و روس و اعراب خلیج فارس موضوع کمی متفاوت تر است و بیشتر از جهت استفاده های تفریحی و گذران دوران بازنشستگی است . باید عوامل خروج سرمایه رفع شود نه داستان سرایی و طرح موضوعات تاریخی اثبات نشده ، نویسنده بیش تر از انکه خواستار حل معضل باشد ، در حال پاک کردن صورت مسئله و نفرت پراکنی است. توجه نمیشود که مبالغ بسیار بالاتر از ۷ میلیارد دلار خروج سرمایه و خرید املاک توسط ایرانیان در امریکا و کانادا و اروپا و دوبی صورت گرفته
یه بابایی ۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۱۸:۵۱
کار و بار ایرانیها بسیار شگفت انگیز است در نوع خودش !! الان تب مهاجرت از ایران بالاست و گروهی هم به این امید در شمار بسیار در ترکیه خانه میخرند به امید گرفتن حق شهروندی ولی هیچگاه به خود زحمت نمیدهند که کمی بیندیشند که فردا روزی که نیاز ترکیه ها به پول آنها بنا به دلایلی سیاسی یا امنیتی یا اجتماعی کمتر شود چه بلایی سر انها و پول هنگفتی که خرج کرده اند میاید و حتا بخود زحمت نمیدهند که به سرانجام ایرانیانی که در دوبی و گرجستان این بلا سرشان امد نگاه کنند و بندیشند تنها میخواهند فرار کنند حالا هرجور شده !! بسیاری کنشهای اجتماعی دیگر این مردم هم بگونه ای غیر طبیعی شده مانند هجوم به بورس ، ثبت نام و خرید و فروش خودروهای صفر تنها برای دلالی و پول مفت و ..... براستی چه بر سر این سرزمین و مردمانشان آمده که به این روز افتاده اند !!!!
به . ۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۴
نسل کشی ارامنه و کردها و علویان و آشوریها کاملا اثبات شده است بقبه حرفت درسته اما نسل کشیهای تاریخی یاد شده کاملا اثبات شده است
خسرو ۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۲۰:۱۸
در حال حاضر خروج سرمایه و بخصوص دلار از ایران برای خرید خانه در هر کشوری اشتباه است ولی دولت و ملت ایران باید با سعه صدر ارتباط بین خود ملت و حاکمیت با مردم و قشر حاکم با غیر حاکم و بالاخره اقوام و مذاهب مختلف را سامان بدهد تا رغبت به مهاجرت کمتر گردد از طرف دیگر برخلاف نظر نویسنده ، هیچ نسل کشی در ترکیه صورت نگرفته و اثبات نشده است به نظر میرسد وقت آن رسیده که بجای نژادپرستی و خودبرتر بینی و دروغ و افترا نسبت به همسایه های ترک و عرب و پاکستانی -- دوستی و صلح و روابط تجاری را جایگزین کنیم ، ضعیف ترین کشور همسایه را نمی توانیم عوض کنیم ( چنانکه صدام نتوانست حتی کویت را عوض کند ) فقط میتوانیم با روابط اقتصادی خوب ، نفوذمان را افزایش دهیم نویسنده با اینکه هیچ بدی از مردم ترکیه ندیده است چرا حاضر شده است چنین بدگویی کند ؟
ناشناس ۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۲۲:۱۸
نقطه جان تاریخ دنیا تاریخ ایران نیست که تحریفش کنید و منکر نسل کشیها بشید همونطور که تو ایران منکر نسل کشی مازنیها و گیلانیها و کرمانیها و فارسها و لرها تو سلجوقی و صفوی و قاجار هستید
ارامنه مظلوم ۲۹ مهر ۱۴۰۰ | ۰۸:۱۲
خودت تنهایی کشتار ارامنه را اثبات کردی یا از سازمانهای بین المللی و پانفارسها و داشناکها و پ ک ک هم کمک گرفتی
fds ۲۹ مهر ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۰
مهاجران باید دقت دشته باشند درست است که اوضاع اقتصادی ترکیه نسبت به ایران خوبه ولی با کانادا وآمریکا فرق داره تمیلات شدید ناسیونالیستی که هم در مردم وهم در دولت ترکها وجود داره درتنشها برای خارجی ها بخصوص ایرانی ها می تونه بسیار خطرناک باشه
به ارامنه مظلوم ۰۱ آبان ۱۴۰۰ | ۱۷:۲۵
بیچاره همه دنیا دارن میگن ترکها ارامنه رو نسل کشی کردن تو و امثالت منکرید میگید نه ارامنه ترکها رو نسل کشی کردن حالا از ارامنه بگذریم در مورد نسل کشی کردها و علویان چی میگی ؟ نسل کشی آشوریها چی ؟ دنیا ایران نیست که نسل کشی مازنیها و گیلانیها و لرها و کرمانیها رو منکر بشید بگه باشه