یکی در دمشق دیگری در دریای عمان

اسرائیل از ایران و روسیه سیلی خورد

۱۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۰۴۶۴۶ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: عبدالباری عطوان
عبدالباری عطوان می نویسد: اسرائیل دو سیلی محکم در پاسخ به تجاوز مکررش به اهداف ایران و سوریه و نیز حزب الله دریافت کرده است؛ اولی وقتی بود که روسیه ارتش سوریه را به سامانه موشکی‌ای مجهز کرد که می‌تواند تمام موشک های اسرائیل را سرنگون کند و دوم حمله ایران به کشتی‌اش در سواحل عمان بود که تایید کرد حملاتش در عمق سوریه بی‌پاسخ نمی‌ماند.
اسرائیل از ایران و روسیه سیلی خورد

دیپلماسی ایرانی: چگونه ادعای حمله ایران به نفتکش اسرائیل در دریای عمان معادله «پاسخ در زمان و مکان مناسب» را حذف کرد؟ درز خبری که این حمله را به تجاوز اسرائیل به فرودگاه «الضبعه» سوریه مرتبط می‌کند، چه معنایی دارد؟ آیا رزمناوهای آمریکایی موفق به حمایت از کشتی‌های اسرائیلی می‌شوند؟

اگر اتهامات نخست وزیر اسرائیل علیه تهران درست باشد مبنی بر این که ایران با پهپادهای خود به نفتکش اسرائیل در دریای عرب نزدیکی سواحل عمان حمله کرده این یعنی ایران معادله بازدارندگی جدیدی را تحمیل کرده است با این محتوا که «اگر ما را در سوریه هدف قرار دهید، کشتی های شما را در دریاهای آزاد هدف قرار می‌دهیم» و «هشداردهنده از قبل مسئولیتی ندارد.»

 درز عمدی و برنامه ریزی شده خبر از سوی سپاه پاسداران مبنی بر این که این حمله در پاسخ به حمله موشکی اسرائیل به فرودگاه الضبعه است، این معادله و قواعد درگیری مبتنی بر آن را تایید می‌کند.

منابع لبنانی نزدیک به سپاه پاسداران به روزنامه «رای الیوم» تایید کردند فراتر رفتن اسرائیل از رویه‌ همیشگی، ایران را به پاسخ گویی فوری به حمله به فرودگاه مذکور سوق داد. به این ترتیب که خوابگاه سربازان و نه انبار تسلیحات یا باند فرودگاه را هدف قرار داده است.

این اعلام بی‌سابقه درباره پاسخ انتقام جویانه ایران طبق گفته منابع بالا بر راهبرد جدید ایران دلالت دارد که بر در دست گرفتن زمام ابتکار عمل و پاسخ فوری مبتنی است.

وزیر امور خارجه اسرائیل به گرفتن انتقامی سخت تهدید کرد و رسانه‌های اسرائیلی تایید کردند پاسخ آماده شده و منتظر فرارسیدن زمان است. اما اگر این‌گونه است پس چرا اسرائیل به شورای امنیت شکایت برده است؟ درحالی که می‌داند وتوی چین و روسیه در انتظارش است.

اسرائیل اگر پاسخ ندهد و توهین را تحمل کند تسلیم شکست در این نبرد شده و اگر هم پاسخ دهد نیز شکست خورده زیرا با این پاسخ در دام ایران افتاده و درهای جهنم را به روی خود باز کرده زیرا پاسخ ایرن آماده است و مرحله پاسخ در زمان و مکان مناسب به پایان رسیده است.

این حمله برای نخستین بار نشان می‌دهد که سپاه پاسداران ایران خود زمام ابتکار عمل را در دست گرفته و دیگر بر بازوهای نظامی متحد خود مانند انصارالله در یمن یا حزب الله در لبنان، بسیج مردمی یا الحشد الشعبی در عراق و جهاد اسلامی در غزه اتکا ندارد.

سپاه پاسداران پیام آشکاری را به اسرائیل هنگام جنگ اخیر غزه ارسال کرد که در ارسال پهپادی با برد 2000 کیلومتر نمود می‌یابد. این پهپاد در حریم هوایی نوار غزه پرواز کرد. مضمون این پیام این است که ایران از این پهپادهای بسیار پیشرفته در اختیار دارد و می‌تواند به اهدافی در بنادر حیفا و اسدود حمله کند.

این که کشتی‌های جنگی آمریکایی ماموریت حمایت از نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری اسرائیل را در دریای عرب و اقیانوس هند برعهده بگیرند بسیار پرهزینه از نظر مالی و نظامی برای هر دو طرف یعنی آمریکا و اسرائیل خواهد بود و ممکن است اثربخشی محدودی داشته باشد.

نتیجه این که اسرائیل دو سیلی محکم در پاسخ به تجاوز مکررش به اهداف ایران و سوریه و نیز حزب الله دریافت کرده است؛ اولی وقتی بود که روسیه ارتش سوریه را به سامانه موشکی‌ای مجهز کرد که می‌تواند تمام موشک های اسرائیل را سرنگون کند و دوم حمله ایران به کشتی‌اش در سواحل عمان بود که تایید کرد حملاتش در عمق سوریه بی‌پاسخ نمی‌ماند.

منبع: رای الیوم/تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

عبدالباری عطوان

نویسنده خبر

کلید واژه ها: عبدالباری عطوان ایران و اسرائیل اسرائیل و روسیه روسیه و سوریه دریای عمان حمله به کشتی اسرائیلی


( ۲۳ )

نظر شما :

فدوی ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۱۴
آقای عطوان به ایران علاقه دارد ( یا لااقل اینگونه نشان میده ) به همین دلیل بارها مقالاتی نوشته اند که احساسات در آنها از عقلانیت پیشی گرفته است .
زیتون ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۰۵
سوریها آر کیو فور زدن (200 میلیون دلار)....فکر کنم سیلی دوم اینه ...اگه روسها پدافند بده بودن تا حالا داده بودن ....احتمالا پای ژن پدافند ایرانی در میون باشه.....
اشکان ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۴۹
چرا کامنت من نوشته نمیشه الان کامنت اقا یا خانم فدوی هم محتوای کامنت من رو داره و میگه عطوان همش احساسی حرف میزنه
احمد محمود ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ | ۲۲:۱۱
عطوان از خودمونه.
حامد ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۰:۰۳
قبلا هم در ذیل مقاله ای با همین مضامین هم ذکر کردم در دوران‌ موازنه وحشت قرار داریم وحشت فضامند شده و خارج از چارچوب زمان و مکان است. عمدتا اراده تحمیل وحشت عنصر تعیین کننده این دوره است و ایران مسیر درست خود را یافته است به لحاظ تحلیل اقتصادی موضوع نیز هزینه . فایده ایجاب می کند هرگونه تعارض به منافع ملی ایران نباید بی پاسخ بماند که مهمترین عنصر موفقیت این سیاست هم مبارزه با فساد اداری و حکمرانی است مشکل مردم نه سیاست خارجی بلکه فساد حاکم بر بخش عمومی و حکمرانی است.
علی 89 ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۲
اول اینکه خیلی دوراز واقعیت است که روسیه تا این اندازه بخواهد درباره اسرائیل با ایران همراه باشد و عملش در حد سیلی زدن به اسرائیل باشد. دوم حالا که اسرائیل دنبال اقدامی تلافی جویانه است و دو ناو جنگی ایران دارن از طریق اب های ازاد برمیگردن ( بخاطر مانور نظامی دریایی روسیه ) چگونه امنیت انها قرار است حفظ شوند ؟