بعد از حمله به کشتی اسرائیلی و تشدید تهدیدها

جنگ نزدیک است؟

۱۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۶:۰۰ کد : ۲۰۰۴۶۰۶ اخبار اصلی خاورمیانه
روزنامه «هاآرتص» به دولت مستقر در تل آویو هشدار داد در جریان جنگ دریایی با ایران با آتش بازی نکند و در آن طرف ضعیف‌تر است. وی در تحلیل خود در روز شنبه عنوان کرد که این چهارمین بار است که کشتی متعلق به اسرائیل مورد حمله قرار می‌گیرد و این اسرائیل است که این روند را شروع کرده است. وی افزود اسرائیل با آتش بازی می‌کند زیرا نود درصد کالاهای اسرائیل از مسیرهای دریایی عبور می‌کنند.
جنگ نزدیک است؟

نویسنده: نادر الصفدی

دیپلماسی ایرانی: جنگ نزدیک می‌شود. حادثه حمله به کشتی اسرائیلی بحران میان ایران و اسرائیل را شعله‌ور می‌کند. تهدید به پاسخ شدید، سناریوهای مبهم آینده و ترس از زیان‌های میلیارد دلاری. اوضاع به کدام سو خواهد رفت؟ چه کسی از طریق شعله‌ور کردن بارقه جنگ خلیج فارس با آتش بازی می‌کند؟ چه کسی طرف ضعیف‌تر است؟

پیامدهای حادثه هدف قرار دادن کشتی اسرائیلی در نزدکی سواحل عمان مانند حوادث مشابه آن در طول ماه‌های گذشته نخواهد بود. این حادثه دولت اشغالگر را به لرزه درآورد و میزان قدرت ایران برای هدف قرار دادن کشتی‌های اسرائیلی را نشان داد.

رون بن یشای، تحلیلگر نظامی روزنامه «یدیعوت آحارانوت» گفت این حمله گواه آن است که از قبل برای آن برنامه ریزی شده و ثابت می‌کند ایران توانمندی‌های اطلاعاتی پیشرفته‌ای دارد. به گفته او این حمله بازی را تغییر داد و نشان داد ایران آماده تحمل خطرات است. در تحلیلی که از او به چاپ رسید اعلام این مسئله از سوی رسانه‌های ایرانی که حمله به این کشتی در پاسخ به حملات اسرائیل در سوریه بوده بر این مسئله دلالت دارد که سپاه پاسداران حمله‌ای را اجرایی کرد که حزب الله از انجام آن در سوریه عاجز است. به گفته بن یشای بعید نیست این حمله همچنین پیام ایران به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا باشد مبنی بر این که تهران در شعله‌ور کردن فتیله جنگ خلیج فارس تردید به خود راه نمی‌دهد چنانچه منافعش در توافق هسته‌ای تامین نشود.

یوسی ملمن، تحلیلگر روزنامه «هاآرتص» نیز به دولت مستقر در تل آویو هشدار داد در جریان جنگ دریایی با ایران با آتش بازی نکند و در آن طرف ضعیف‌تر است. وی در تحلیل خود در روز شنبه عنوان کرد که این چهارمین بار است که کشتی متعلق به اسرائیل مورد حمله قرار می‌گیرد و این اسرائیل است که این روند را شروع کرده است. وی افزود اسرائیل با آتش بازی می‌کند زیرا نود درصد کالاهای اسرائیل از مسیرهای دریایی عبور می‌کنند.

لازم به ذکر است که طبق گزارش‌های بین المللی یگان «شایتت ۱۳» ماموریت حمله به کشتی های ایرانی در دریای مدیترانه و سرخ را برعهده گرفته است.

روزنامه «نیویورک تایمز» نیز به نقل از منابع اطلاعاتی اسرائیل نوشت زمان هدف قرار دادن این کشتی بر این مسئله دلالت دارد که ایران حملات دریایی خود علیه اسرائیل را گسترش داده است. به نوشته این روزنامه تهران قبلا در پاسخ به حملات اسرائیل در دریا به اهداف دریایی حمله می‌کرد اما این حمله اخیر در پی حملات زمینی علیه ایران و متحدانش صورت گرفته است.

در همین راستا طبق گزارش‌های اسرائیلی رهبران سیاسی و نظامی در اسرائیل رایزنی‌های گسترده‌ای را درباره راه‌های پاسخ گویی به این حمله برگزار کردند. همچنین طبق این گزارش‌ها وزارت امنیت اسرائیل اطلاعات خود را در اختیار وزارت امور خارجه قرار خواهد داد تا در سطح سیاسی و دیپلماتیک فعالیت‌های خود را آغاز کند. 

تشدید درگیری میان اسرائیل و ایران در آب‌های نزدیک کشورهای حاشیه خلیج فارس ایمنی دریانوردی بین المللی و منطقه‌ای و نیز تجات و حمل و نفت نفت را تهدید می‌کند و احتمالا زیان فروانی را به بار خواهد آورد که به میلیاردها دلار می‌رسد.

ایران بر تنگه هرمز سیطره دارد که دریای عرب و خلیج فارس را به یکدیگر متصل می‌کند و حدود یک پنجم نفت جهان از آن عبور می‌کند. این مسئله اسرائیل را آزرده خاطر می‌کند. اسرائیلی که همیشه تلاش می‌کند ایرانی‌ها را در تنگنا قرار دهد و آنها را از دور زدن تحریم‌های آمریکا باز دارد.

منبع: رای الیوم / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایران و اسرائیل حمله اسرائیل به ایران حمله به کشتی اسرائیلی دریای عمان ایران و امریکا جو بایدن سوریه حمله به اسرائیل


( ۱۹۹ )

نظر شما :

فدوی ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۷:۱۲
در شرایط حاضر هیچ تنشی به نفع ایران نیست . به احتمال فراوان این حمله یا مستقیم توسط خود اسراییل طراحی و اجرا شده و با بدون هماهنگی اسراییل توسط طرف ثالث مانند عربستان رخ داده است . با روی کار آمدن دولت جدید در ایران و ارسال سیگنالهایی از این دولت به طرف غربی مبنی بر ادامه داشتن راه برجام و از سوی دیگر نفوذ بیشتر این دولت در بدنه حاکمیت نسبت به دولت قبل ، برخی طرفها که خواهان کاهش تنش ایران و آمریکا نیستند ، دچار نگرانی شده اند . ما باید هوشیار باشیم و در زمین اینگونه کشورها مانند انگلیس ، اسراییل و عربستان بازی نکنیم .
هادی ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۲۵
جنگ خواهد بود ولی فقط از نوع نیابتی.
ابراهیم قدیمی ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۷
در ااین مقاله تصور شده است که ایران چنین حرکتی انجام داده است در صورتیکه چنین نیست۔ایران برای نشان دادن توان خود مانور میدهد نیازی به این کارها ندارد۔
زیتون ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۹
یه سوال ....دین کاپیتان رومانیایی نفتکش اسرائیلی چی بوده ....اگه یهودی نباشه قطعا خودزنی اسرائیل است ....جون سگ انگلیسی هم اگر یهودی نباشه قطعا بی ارزشه ....
حامد ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۷
این موازنه وحشت است. اسراییل بازنده در این موازنه، سعی در مخفی شدن پشت قدرتهای بزرگ را دارد. به نظر می رسد تکنولوژی ها بالا توان ایجاد موازنه وحشت را دارند و ایران در مسیر درستی قدم گذاشته است. فارغ از اینکه ایران این حمله پیچیده را صورت داده یا نه ، تعارض به منافع ملی ایران نباید بدون پاسخ بماند.کاهش تنش جز با موازنه وحشت بدست نخواهد آمد.
ستایش ۱۶ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۲
آخه چرا این کارو میکنید من دارم سکته قلبی میکنم