واشنگتن پیشنهادهای مکرون را می پذیرد؟

موضع جانبدارانه اروپا از ایران در نشست جی ۷ در برابر امریکا

۰۲ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۰ کد : ۱۹۸۵۷۴۷ اخبار اصلی پرونده هسته ای
نویسنده خبر: سید علی موسوی خلخالی
یک منبع آگاه دیپلماتیک انگلیسی روز جمعه گفت که با وجود جلسه بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات، بریتانیا تصمیم ندارد موضع خود را نسبت به ایران تغییر دهد.  
موضع جانبدارانه اروپا از ایران در نشست جی ۷ در برابر امریکا

دیپلماسی ایرانی: در آستانه آغاز به کار نشست گروه 7، فرانسه و بریتانیا تصمیم گرفته اند در جبهه ای واحد در موضوع ایران باشند، جبهه ای که کاملا با مواضع ایالات متحده امریکا متفاوت است. ایالات متحده روز به روز فشارها را به ایران تشدید می کند و خواستار همراهی کشورهای دیگر با خود می شود، دعوتی که تا کنون بسیاری از متحدانش در اروپا و آسیا از آن سر باز زده اند. از جمله در ائتلاف موسوم به ائتلاف دریایی که بسیاری از کشورهای اروپایی به استثنای انگلیس از حضور در آن خودداری کرده اند.

قرار است در نشست گروه 7، قدرت های بزرگ جهانی درباره قضایای مختلف از جمله ایران به بحث و تبادل نظر بپردازند. 

به گزارش روزنامه الاهرام به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع آگاه دیپلماتیک انگلیسی روز جمعه گفت که با وجود جلسه بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات، بریتانیا تصمیم ندارد موضع خود را نسبت به ایران تغییر دهد.  

یک مقام فرانسوی نیز گفت که سه کشور بزرگ اروپایی بریتانیا و فرانسه و آلمان باید برسر ایران موضع واحد و در یک جبهه حضور داشته باشند. 

این مقام در ادامه افزود: «این مهم است که سه کشور اروپایی بر سر ایران در اجماع باشند و موضع خود را حفظ کنند.»

در همین رابطه یک دیپلمات بریتانیایی نیز گفت که کشورش احساس می کند که توافق 2015 هسته ای با ایران همچنان تنها راهی است که تضمین می دهد تهران به سلاح هسته ای دست نمی یابد. 

دولت امریکا به ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال گذشته از توافق هسته ای خارج شد و تحریم های شدیدی را علیه ایران اعمال کرد. اقدامی که از سوی دیگر کشورهای امضاکننده برجام نکوهش شد. آنها تعهد دادند که بعد از خروج امریکا از برجام خلاء نبود آن را جبران کنند. وعده ای که با وجود گذشت حدود 15 ماه از زمان خروج امریکا از برجام عملیاتی نشده است. در پی آن و در حالی که اروپا و دیگر اعضای برجام به وعده های خود عمل نکرده اند، ایران تصمیم گرفته است گام به گام تعهدات خود را در برجام کاهش دهد. ایران تا کنون در دو مرحله از میزان پایبندی اش به برجام در چارچوب بندهای آن، کاسته است. در همین حال تنش میان ایران و ایالات متحده نیز تشدید شده است و با سرنگونی پهپاد امریکایی به اوج خود رسید و حتی تا مرز جنگ پیش رفت.

این در حالی است که بعد از ناکام ماندن تلاش های کشورهایی مثل ژاپن، آلمان و عراق، اکنون امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه تلاش هایی را با هدف کاهش تنش ها آغاز کرده و پیشنهادهایی را به ایران با هدف متوقف کردن تهران از ادامه کاهش تعهداتش در برجام ارائه داده است. امانوئل مکرون و حسن روحانی، همتای ایرانی او تا کنون دو بار پیام های متکتوبی را رد و بدل کرده اند و تماس های تلفنی طولانی مدتی را نیز در این رابطه با یکدیگر داشته اند. در سفر روز جمعه محمد جواد ظریف به پاریس و دیدارش با رئیس جمهوری فرانسه، ظریف در این رابطه مذاکرات مفصلی انجام داد و بعد از این دیدار در مصاحبه هایی از نتایج مذاکراتش با مکرون ابراز رضایت کرد. ظریف در تور اروپایی خود نیز در این رابطه مذاکراتی را با کشورهای سوئد، نروژ و فنلاند انجام داده بود. این سه کشور ابراز تمایل کرده اند در صورت راه اندازی سازوکار مالی اروپا موسوم به اینستکس به آن بپیوندند.

منابع دیپلماتیک می گویند که طرف های اروپایی قصد دارند در نشست گروه 7 در فرانسه فشارها را به طرف امریکایی افزایش دهند تا امریکایی ها به کاهش تنش با ایران و پذیرفتن پیشنهاد مکرون راضی شوند. آنها می گویند در این رابطه به یک موضع مشترک رسیده اند و از واشنگتن خواهند خواست که با هدف نجات برجام از ادامه فشارهایش به ایران دست بردارد. ایران نیز شرایط را زیر نظر گرفته تا ببیند نتایج گفت وگوها بعد از نشست جی 7 به کدام سمت و سو خواهد رفت. 

روزنامه نگار، مترجم و سردبیر دیپلماسی ایرانی.

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: ایران و اروپا امانوئل مکرون فرانسه کاهش تعهدات ایران در برجام محمد جواد ظریف ایالات متحده امریکا برجام نجات برجام تحریم ایران


( ۹ )

نظر شما :