مصر نفتکش حامل نفت ایران در کانال سوئز را توقیف کرده است

۱۸ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۴ کد : ۱۹۸۴۷۳۱ سرخط اخبار

میدل ایست نیوز می نویسد: منابع رسمی مصری از توقیف نفتکشی غول‌پیکر از 10 روز پیش به هنگام عبور از کانال سوئز خبر دادند، این نفتکش که حامل نفت ایران بود با پرچم اوکراین در حال طی مسیر از کانال سوئز بود. خبر توقیف این کشتی در حالی اعلام می شود که دادگاه مصر پیشتر 5 فرد متهم به جاسوسی برای ایران را محکوم به حبس ابد کرد.

منابع مذکور در گفت‌وگو با روزنامه العربی الجدید اظهار داشتند: اقدام مصر در توقیف نفتکش مذکور در راستای اجرای تحریم‌های امریکا علیه ایران صورت گرفت. این منابع در ادامه گفتند که تماس‌هایی میان مصر و ایران در این باره انجام گرفت که در آن طرف ایرانی، زمان و علل این اقدام مصر را جویا شده است. این اقدام مصر در حالی انجام شد که دو طرف ارتباطات و تماس‌های اعلام نشده‌ای درباره شماری از پرونده‌های منطقه‌ای از جمله اوضاع یمن و سوریه داشته‌اند همچنین تهران به خاطر روابط خود با حماس و جهاد اسلامی، گفت‌وگوهایی با مصر درباره اوضاع فلسطین داشته است.

در همین راستا، منابع مصری پیش‌بینی می کنند با توجه به اینکه نفتکش مذکور حامل پرچم اوکراین بوده است، این بحران با میانجیگری اروپایی‌ها به زودی حل و فصل شود. در همین رابطه، منبع دیپلماتیک دیگری از مصر اعلام کرد که بحران مذکور در مسیر حل شدن قرار دارد چرا که قاهره از واکنش تهران به واسطه هم‌پیمانان یمنی‌اش یعنی انصار الله در تنگه باب المندب و ایجاد اختلال در حرکت کشتیرانی در کانال سوئز هراس دارد.

این منابع به العربی الجدید گفتند که همه طرف‌های این حادثه برای فرصت دادن به تلاش‌های مربوط به حل و فصل این بحران و ممانعت از وخامت آن، سیاست کتمان‌کاری و عدم رسانه‌ای کردن آن را در پیش گرفته اند.

مصر پیشتر در چارچوب ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان علیه انصارالله یمن، اقدام به گسیل 4 ناو جنگی به نزدیکی تنگه باب المندب کرده است و هدف مصر از این اقدام، حمایت از امنیت کشتیرانی در این تنگه است که به عنوان امنیت ملی مصر شناخته می شود.

دادگاهی مصری روز یکشنبه این هفته، به صورت غیابی، 5 تن را به اتهام جاسوسی برای ایران و ترویج مذهب تشیع، به حبس ابد محکوم کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در پی خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای، تحریم‌های همه‌جانبه‌ای برای به صفر رساندن صادرات نفتی ایران اعمال کرده است و همه کشورهای جهان را تهدید کرده است در صورتی که تحریم‌های اعمالی علیه ایران را نقض کنند، خود با تحریم‌های امریکا مواجه خواهند شد.

کلید واژه ها: مصر ایران نفتکش


( ۳ )

نظر شما :