مسعود بارزانی به تهران می آید

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۲:۳۱ کد : ۱۹۵۹۴۵۲ سرخط اخبار

سفیر ایران در عراق از سفر مسعود بارزانی، رییس جمهور اقلیم کردستان به تهران خبر داد.

حسن دانایی فر، سفیر ایران در عراق در گفت وگو با ایسنا اعلام کرد که هنوز تاریخ دقیق سفر رییس اقلیم کردستان عراق به تهران مشخص نشده است، اما این سفر به زودی انجام می شود.

به گفته سفیر ایران در بغداد این سفر در چارچوب روابط دو جانبه و با همراهی هیاتی سیاسی و اقتصادی از اقلیم کردستان انجام می شود.

از اوایل سال جاری زمزمه های سفر رییس اقلیم کردستان به ایران در بین رسانةهای کردی، خارجی و ایرانی شنیده شده است. در یکی دو هفته اخیر احتمالات برای انجام این سفر پررنگ تر شد اما سفر مسعود بارزانی تاکنون به تعویق افتاده است.

ناظم دباغ مسوول دفتر نمایندگی اقلیم کردستان در ایران نیز در تماس خبرنگار ایسنا، اعلام کرد که هنوز تاریخ دقیق سفر مسعود بارزانی به تهران مشخص نشده است.

در عین حال برخی منابع از انجام سفر رییس اقلیم کردستان به تهران در اوایل هفته آینده خبر می دهند.

بنا بر این گزارش، سید محمود علوی وزیر اطلاعات کشور اواخر اردیبهشت در سفری از پیش اعلام نشده به اقلیم کردستان سفر کرد و با مسعود بارزانی دیدار کرد.

بر اساس بیانیه دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق؛ بارزانی در اربیل با سیدمحمود علوی و هیات همراه وی متشکل از شماری از دستیاران و مشاوران وزارت اطلاعات ایران دیدار کرد.

در این دیدار که با حضور "مسرور بارزانی،" مشاور شورای امنیت اقلیم کردستان و "فؤاد حسین،" رئیس دیوان ریاست این اقلیم برگزار شد، وزیر اطلاعات کشورمان نظر خود را در خصوص اوضاع سیاسی عراق و منطقه ارائه و بر ادامه حمایت ایران از اقلیم کردستان تأکید کرد.

در این بیانیه هم چنین آمده است، وزیر اطلاعات کشورمان از بارزانی خواست تا انتظارات و نظرات خود را در خصوص تحولات منطقه بیان کند.

این بیانیه می افزاید: بارزانی با اشاره مختصری در خصوص اوضاع میدانی جبهه های جنگ علیه گروه تروریستی داعش و اوضاع سیاسی عراق برای هیات مهمان، تأکید کرد جنگ علیه داعش مستلزم همکاری و مساعدت جدی جامعه جهانی است.

بارزانی گفته است که به منظور از میان بردن کامل داعش و تفکر افراطی تنها نباید با آن مقابله نظامی کرد.

وی همچنین بر ضرورت مقابله فکری، اقتصادی و سیاسی با داعش تآکید کرد.

بنا بر این گزارش با توجه به تحولات داخلی در عراق، از یک سو تلاش دولت برای اجرای برنامه اصلاحات و از سوی دیگر مقابله همه جانبه با نیروهای تکفیری و داعش امروز بیش از هر چیز عراق یک پارچه به وحدت میان گروه ها، احزاب سیاسی نیاز دارد.

کلید واژه ها: اقلیم کردستان بارزانی مسعود بارزانی


نظر شما :