پافشاری سنی‌ها به حضور نیروهای امریکایی در عراق

هدف امریکا از اعلام زمان عملیات موصل چیست؟

۰۳ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۴۴۵۴۱ اخبار اصلی خاورمیانه
یکی از مسئولان امریکایی درباره هدف پشت پرده اعلام زمان آغاز عملیات موصل گفته است، هدف از این کار «تاکید بر تلاش‌های نیروهای عراقی بر انجام مسئولیت‌شان برای آزادسازی موصل و میزان پایبندی‌شان به این تعهد برای انجام این عملیات است.»
هدف امریکا از اعلام زمان عملیات موصل چیست؟

دیپلماسی ایرانی: رسانه های امریکا درباره تعیین زمان حمله به داعش در موصل دچار تناقض شده اند، از یک سو عده ای فصل بهار را زمان آغاز حمله اعلام کرده اند از سوی دیگر آشتون کارتر، وزیر دفاع جدید امریکا نسبت به آغاز زودهنگام این نبرد و اعلام زمان تعیین شده برای آن هشدار می دهد. این در حالی است که بسیاری نسبت به راست گویی امریکا در نبرد جدی با داعش و اهداف سیاسی آن در این مبارزه تردید دارند و می گویند شخص باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا همچنان اراده جدی ای برای درگیر شدن مستقیم با داعش به ویژه در نبرد زمینی ندارد.

به گزارش روزنامه السفیر، چاپ بیروت، مسئولان نظامی امریکایی گفته اند که حمله نیروهای عراقی به شهر موصل احتمالا در ماه مارس یا آوریل پیش رو خواهد بود تا قبل از فرا رسیدن گرمای تابستان و آغاز ماه مبارک رمضان کار داعش را در موصل یک سره کنند و این شهر را از شر این گروهک تروریستی نجات دهند.

در همین رابطه روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات عالی رتبه در وزارت دفاع امریکا گزارش داد که آنها می خواهند توصیه کنند که نیروهای امریکایی نیز در عملیات آزاد سازی موصل در کنار ارتش عراق مشارکت داشته باشند.

در عملیات نظامی پیش رو که با هدف کمک به حملات هوایی علیه داعش در حین حمله انجام خواهد شد، در نظر مسئولان ستاد فرماندهی میانی امریکا، باید در داخل شهر موصل با دو هزار نفر از نیروهای داعش جنگید. همچنین پیش بینی می شود که حمله به این شهر با 20 تا 25 هزار نفر انجام شود که شامل 5 گردان از ارتش عراق که در حال حاضر در حال آموزش هستند و سه گردان از نیروهای پیش مرگ کرد می شود. مسئولان امریکایی صحبتی از نقش نیروهای داوطلب مردمی به میان نیاورده اند، آنها پیش از این اعلام کرده بودند که طرحی برای مشارکت نیروهای داوطلب مردمی در این نبرد تدارک دیده شده است.

این اظهار نظرها در حالی صورت می گیرد که رسانه های امریکایی با حمایت جناحی از کاخ سفید از مداخله بیشتر امریکا در نبرد با داعش حمایت می کنند، مساله ای که سبب شده حرف های بیشتری درباره دخالت نظامی زمینی امریکا در این نبرد مطرح شود.

این در حالی است که کاری گرانگر، رئیس کمیسیون فرعی اختصاصات مالی برای عملیات خارجی در مجلس نمایندگان امریکا روز جمعه گفت که ضرورت دارد اولویت برای ارسال سلاح اول از همه به اردن و کردهای عراقی باشد که نیاز مبرمی به مهمات و آموزش برای نبرد با شبکه داعش دارند.

نشریه فارن پالسی نیز گزارش داد که یکی از مسئولان فرماندهی میانی نیروهای امریکایی اعلام کرد که از ابتدای حمله امریکا به شبکه تندروی داعش در تابستان گذشته «تکفیری ها مجبور شده اند در سه جبهه بجنگند: یکی علیه نیروهای عراقی و کردی، دیگری علیه نیروی هوایی امریکا و سوم در برابر ارتش سوریه.» به اعتقاد این نشریه این به معنای «اعتراف تلویحی» ایالات متحده به همکاری شانه به شانه با رئیس جمهور بشار اسد علیه شبکه داعش است. این پیام نخستین بار است که از جانب مسئولان امریکایی در موضوع مبارزه با داعش برداشت می شود.

این نشریه از یکی از مسئولان امریکایی درباره هدف پشت پرده اعلام زمان آغاز عملیات موصل پرسیده که گفته است، هدف از این کار «تاکید بر تلاش های نیروهای عراقی بر انجام مسئولیت شان برای آزادسازی موصل و میزان پایبندی شان به این تعهد برای انجام این عملیات است.»

ماه گذشته هیئتی از استان الانبار از واشنگتن دیدن کرده بود و از مسئولان امریکایی خواسته بود که برای محافظت از مرزهای سوریه – عراق نیروی زمینی به استان الانبار اعزام کند تا به این ترتیب کنترل مرزها تامین شود.

صباح کرحوت، رئیس شورای استانداری الانبار که از رهبران هیئت اعزامی به امریکا بود، در این رابطه به روزنامه السفیر گفت: «طرف امریکایی به ما گفت که این نیروها در الانبار پیاده خواهند شد اما تا کنون هیچ نیرویی به این استان نیامده است.»

وی در ادامه افزود: «نزدیک به 300 کارشناس امریکایی وارد شهر الحبانیه شدند و جایگاه جدیدی در پایگاه الحبانیه ایجاد شد و علاوه بر آن شماری نیز به پایگاه عین الاسد رفتند.»

در همین رابطه روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه نظامی امریکایی گزارش داد که «به محض استرداد موصل از داعش این شهر توسط افسرهای سابق ارتش عراق از اهالی همین شهر و نیروهای عشایر، بر اساس طرحی که در همین رابطه طراحی شده است، اداره خواهد شد و همچنین نیروهایی از سازمان مبارزه با تروریسم عراق که توسط نیروهای امریکایی آموزش دیده اند در سراسر شهر مستقر خواهند شد. همه تلاش آنها بر این متمرکز خواهد شد که دیگر داعش نتواند دوباره برای استیلا بر این شهر تلاش کند.»

این در حالی است که مطالباتی از داخل عراق برای ورود نیروهای امریکایی برای نجات مناطق عراقی از دست داعش بیان می شود به این بهانه که زمینه را برای اداره دوباره این شهرها توسط اداره ها و نیروهای محلی فراهم کند. کرحوت در این باره گفت: «ما از نیروهای امریکایی خواستیم که بیایند و استان های الانبار و استان های دیگر را از وجود داعش پاک سازی کنند چرا که هیچ نیروی فعال دیگری توانایی مبارزه با شبکه داعش را ندارد برای این که آنها سلاح های پیشرفته و مهمات و طرح های نظامی قدرتمندی در اختیار دارند.»

وی در ادامه افزود: «ما تجربه طولانی در همکاری با نیروهای امریکایی داریم که به سال های 2006 و 2007 باز می گردد، وقتی که آنها به سرزمین های ما آمدند و بیشتر شهرهای ما را از وجود داعش پاکسازی کردند، بخش مهمی از استان صلاح الدین به مساعدت همین نیروهای امریکایی از وجود القاعده پاکسازی شد.»

ترجمه: سید علی موسوی خلخالی

کلید واژه ها: نیروهای امریکایی الانبار مسئولان امریکایی آزادسازي موصل عراق داعش مبارزه با داعش پيمان مبارزه با داعش


نظر شما :