با افزایش شواهد ارسال تسلیحات غربی به تروریست‌ها

آیا واقعا امریکا برای داعش سلاح می‌فرستد؟

۰۸ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۹:۳۰ کد : ۱۹۴۴۶۳۴ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: على موسوى خلخالى
این روزها فیلم و تصاویر بسیاری منتشر می‌شود که نشان می‌دهد از طریق هوا سلاح و مهمات به گروه‌های تروریستی نظیر داعش فرستاده می‌شود. آیا واقعا ایالات متحده یا متحدانش به شبکه داعش در عراق و لیبی و جاهای دیگر سلاح می‌فرستد؟
آیا واقعا امریکا برای داعش سلاح می‌فرستد؟

دیپلماسی ایرانی: اخیرا شبکه مصری "محور" فیلمی را منتشر کرده است که در آن به روشنی در مرزهای بیابانی مصر و لیبی مقادیر متنابهی مهمات فرود آمده است. بر اساس آن چه در این فیلم نمایش داده شده، مهمات نظامی در صندوق های ویژه از طریق هوایی ارسال شده اند و با هدف رسیدن به دست گروه های شبه نظامی به مرزهای لیبی و سوریه فرستاده شده اند.

این در حالی است که مدت ها است گفته می شود هواپیماهای امریکایی و اروپایی برای گروه داعش در عراق مهمات می فرستند و نسبت به این مساله اعتراض کرده اند.

در همین رابطه روز یکشنبه رسانه های عراقی گزارش دادند که نیروهای امنیتی عراق دو هواپیمای بریتانیایی حامل سلاح برای تروریست های داعش در استان الانبار را سرنگون کردند.

حاکم الزاملی، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق گفت که نیروهای امنیتی عراقی دو هواپیمای بریتانیایی را که برای تروریست های داعش در الانبار سلاح می فرستادند، سرنگون کردند.

الزاملی تاکید کرد که کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق تصاویر این دو هواپیما را در اختیار دارد و مطمئن است که این هواپیماها برای داعش سلاح و مهمات می بردند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و دفاع مجلس عراق همچنین گفت که امریکا ترجیح می دهد استان الانبار حیات خلوت آشفته ای در نزدیکی کربلا و بغداد باشد.

پیش از این نیز هادی العامری، رئیس سپاه بدر از رساندن سلاح توسط هواپیماهای امریکایی به داعش در عراق انتقاد کرده و گفته بود که داعش مورد حمایت امریکا قرار دارد و واشنگتن از این شبکه تروریستی حمایت می کند. العامری همچنین امریکا را متهم کرده بود که با حمایت از داعش درصدد تشدید فتنه شیعه – سنی در عراق و سوریه و کل منطقه است و می خواهد به دنبال آن نقشه شوم خود را عملی کند.

آیا واقعا ایالات متحده به شبکه داعش در عراق و لیبی و جاهای دیگر سلاح می رساند؟

خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق در پاسخ به این سوال در کنفرانس مطبوعاتی ای که روز دوشنبه برگزار کرد، ضمن رد آن گفت که پیمان بین المللی مبارزه با داعش که ایالات متحده امریکا ریاست آن را بر عهده دارد به هیچ وجه سلاح و مهمات نظامی برای داعش ارسال نمی کند.

العبیدی همچنین تاکید کرد که تحقیقات اولیه نشان می دهد این حرف ها عاری از صحت است و در نبود اطلاعات دقیق که ثابت کند هواپیماهای امریکایی به مناطق تحت اشغال داعش سلاح می فرستند، نمی توان گفت اظهار نظری در این زمینه کرد. اکثر این اطلاعات از اشخاص گرفته شده و صحت ندارد.

وزیر دفاع عراق در ادامه تاکید کرد، هر هواپیما با هر شناسنامه ای که به قصد کمک به داعش فرود بیاید هدفی مشروع برای نیروهای عراقی محسوب می شود.

این در حالی است که در هفته گذشته اطلاعات گسترده ای منتشر شد که نشان می داد هواپیماهایی تعمدا محموله های تسلیحاتی برای گروه های تروریستی داعش ارسال می کردند. برخی منابع می گفتند که این سلاح ها در مناطقی فرو آمدند که تحت کنترل داعش هستند.

هفته گذشته نیز شبکه بی بی سی گزارش داد که داعش به چادرهای ویژه ای مجهز شده که جنگنده های امریکایی توانایی ردیابی آنها را ندارد و برای همین جنگنده های امریکایی و اروپایی نمی توانند به راحتی مواضع آنها را بمباران کنند. چه کسی این چترهای جدید که قبلا صحبتی از آنها در میان نبود را به دست داعش رسانده است؟

در همین رابطه روز یکشنبه نوری مالکی، معاون رئیس جمهوری و نخست وزیر سابق عراق در مراسم یادبود سردار سرتیپ پاسدار حمید تقوی از فرماندهان قرارگاه رمضان در دوران دفاع مقدس که در حین انجام مأموریت مستشاری برای مقابله با تروریست های داعش در سامراء به شهادت رسید، امریکا را متهم کرد که از تروریسم داعش حمایت می کند و گفت: «شبکه داعش و جبهه النصره ساخت و پرداخته کشورهای استکباری هستند و همه آنها از یک آبشخور آب می خورند و هر دو بر تفرقه ما کار می کنند.»

در دسامبر گذشته سفارت امریکا در عراق این ادعاها را رد کرده بود و با صدور بیانیه ای بر حمایت قاطع خود از بغداد در جنگ با داعش تاکید کرده بود.

شاید گفته شود که این امریکا نیست که برای داعش سلاح می فرستد و این برخی کشورهای غربی یا ترکیه و قطر هستند که سلاح در اختیار داعش قرار می دهند. چرا امریکا به این رفتار آنها اعتراض نمی کند؟

برخی از تحلیلگران بر این اعتقاد هستند که یکی از دلایل ارسال سلاح برای داعش از سوی امریکا یا متحدانش تلاش این کشور برای بازگشت دوباره نیروهای نظامی خود به عراق است. به گفته این تحلیلگران باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا از این که نیروهای امریکایی را از عراق خارج کرده به شدت مورد انتقاد و تحت فشار است و برای همین به دنبال بهانه ای برای بازگرداندن آنها به عراق است. به گفته منتقدان اوباما که عموما از جمهوریخواهان هستند، امریکا با خارج کردن زودهنگام نیروهای امریکایی از عراق این کشور را از یک سو در برابر داعش و گروه های تروریستی نزدیک به القاعده تنها رها کرد و این مساله سبب شد تا بخش هایی از عراق به جایگاه امنی برای تروریست ها تبدیل شود و از سوی دیگر زمینه را برای نفوذ بیشتر ایران در عراق فراهم آورد و اجازه داد ایران در تمامی رده های سیاسی و امنیتی عراق نفوذی بی سابقه کند. آنها در اثبات ادعای خود به سقوط موصل اشاره می کنند که اوباما خود نیز در توجیه این مساله در مصاحبه ای با شبکه سی ان ان گفت که در رابطه با عراق مرتکب اشتباه شده و فریب اطلاعات اشتباه دستگاه های امنیتی کشورش را خوره است. وی همچنین گفت که بیش از اندازه به توانایی های ارتش و دولت عراق اعتماد کرده بود.

حالا برای آزادسازی موصل زمزمه های بازگشت نیروهای امریکایی به عراق برای کمک به ارتش و نیروهای پیشمرگ برای انجام این ماموریت شنیده می شود. هفته گذشته یکی از فرماندهان ارشد پنتاگون اعلام کرد که وزارت دفاع امریکا در این زمینه پیشنهادهایی را به دولت ارائه داده و منتظر تصمیم گیری نهایی دولت امریکا است.

در همین رابطه اهالی استان الانبار نیز برای بازگشت نیروهای امریکایی به عراق لحظه شماری می کنند. شورای استانداری الانبار هفته گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که فقط نیروهای امریکایی می توانند از پس داعش که از تسلیحات پیشرفته برخوردار است، بر آیند و هیچ قدرت دیگری توانایی رویارویی با این شبکه تروریستی را ندارد در غیر این صورت باید بپذیریم که الانبار تسلیم داعش خواهد شد.

این به روشنی نشان می دهد که سنی ها ابایی ندارند برای رسیدن به خواسته های خود و بازگرداندن سربازان امریکایی به عراق حتی الانبار را هم مثل موصل تسلیم داعش کنند. آنها در این تصورند که با بازگشت نیروهای امریکایی به عراق می توانند در برابر نفوذ ایران که در عراق از گروه های داوطلب شیعی حمایت تسلیحاتی و لجستیکی می کند و حامی اصلی حکومت عراق است، تقویت شوند و از این طریق بهتر می توانند خواسته های خود را دنبال کنند.

العبیدی درباره حضور نیروهای امریکایی در عملیات آزادسازی موصل گفت که این تصمیم نیاز به اراده سیاسی دارد.  

على موسوى خلخالى

نویسنده خبر

مترجم، روزنامه نگار و معاون سردبیر دیپلماسی ایرانی.

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: نیروهای امریکایی الانبار عراق داعش سلاح‌هاي امريكايي


نظر شما :