آموزش مخالفان مسلح بشار اسد در خاک قطر

۰۶ آذر ۱۳۹۳ | ۱۹:۴۰ کد : ۱۹۴۱۳۲۹ سرخط اخبار

منابع آگاه گفته اند: دولت قطر در خاک این کشور پایگاهی برای آموزش نظامی به مخالفان معتدل بشار اسد رئیس جمهور سوریه ایجاد کرده است.

به گزارش عصرایران، رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت: قطر به طور سری و محرمانه، پایگاهی را در خاک خود برای آموزش مخالفان مسلح معتدل بشار اسد در خاک قطر ایجاد کرده است.

هدف از این اقدام قطر، آموزش جنگجویان گروه های مخالف در سوریه، جنگ با ارتش سوریه و گروه داعش است.
آمریکا هم به این اقدام کمک می کند.

در این پایگاه آموزشی در قطر، اعضای ارتش آزاد سوریه و جنگجویانی از گروه های معتدل اسلامگرا در سوریه دوره های آموزش مسلحانه را طی می کنند.

این پایگاه در جنوب دوحه و بین پایگاه هوایی آمریکا (العدید) و مرز عربستان سعودی قرار دارد.
پایگاه هوایی العدید بزرگترین پایگاه نظامی هوایی آمریکا در خاورمیانه است.

العدید محل استقرار فرماندهی مرکزی آمریکا است. این فرماندهی، مسؤولیت نظامیان آمریکایی در منطقه خاورمیانه را برعهده دارد.

رویترز اضافه کرد که نتوانسته است تایید صحت این خبر را از منابع رسمی دریافت کند یا با مراجعه به این محل پایگاه از هویت افراد حاضران در آن، آگاهی یابد.

خبرنگار رویترز نوشته است که به هنگام مراجعه به محل این پایگاه با تابلوهایی روبه رو شده که بر روی آنها نوشته شده بود: "این منطقه نظامی و ورود ممنوع است".
به نوشته رویترز، این پایگاه توسط نیروهای امنیتی ویژه قطری تحت حفاظت است.

منابع آگاه در گروه های مخالف در سوریه گفته اند آموزش مخالفان مسلح شامل افرادی از ارتش آزاد از شمال سوریه هستند.

این برنامه از یک سال پیش آغاز شده ولی با این حال این برنامه آموزشی کوچکتر از آن است که بتواند بر صحنه درگیری ها و جنگ سوریه تاثیری بگذارد.

برخی از مخالفان هم از محتوای این برنامه آموزشی شکوه می کنند چرا که در این دوره ها، آموزش های پیشرفته ای ارائه نمی شود.

منابع اگاه اضافه کردند: گروه های کوچک 12 تا 20 نفری از جنگجویان گروه های مخالف در سوریه ابتدا توسط سازمان های اطلاعاتی امنیتی آمریکا (سیا) مورد بررسی قرار می گیرند.

در صورتی که این افراد دارای ارتباطاتی با گروه های تروریستی نبوده اند به ترکیه و از آنجا به دوحه سفر می کنند سپس به پایگاه آموزش نظامی منتقل می شوند.

یک منبع غربی در دوحه هم گفت: آمریکا خواهان کمک به مخالفان مسلح برای سرنگونی اسد است اما خواهان شفاف سازی این حمایت خود نیست. آموزش نظامی به مخالفان اسد در خاک قطر، ایده جالبی است اما مشکل این است که حجم این برنامه بسیار کوچک است.

سازمان اطلاعات و امنیتی مرکزی آمریکا، وزارت خارجه قطر، سخنگوی ارتش آزاد در ترکیه از واکنش به این خبر خودداری کردند.

هنوز مشخص نیست این برنامه قطر برای آموزش مسلحانه مخالفان اسد با هماهنگی کشورهای غربی و جنوب خلیج فارس اجرا می شود یا خیر.

قبل از این بارها چنین برنامه هایی به دلیل خودداری غرب از ارائه کمک های نظامی گسترده، متوقف شده بود. کشورهای غربی نگران هستند کمک های نظامی آنها به مخالفان اسد در نهایت به دست تندروها برسد.

کشورهای جنوب خلیج فارس از تمرکز غرب بر جنگ با داعش ناراضی اند و می گویند بشار اسد مشکل بزرگتری است.

یک منبع آگاه نزدیک به دولت قطر هم که خواست نامش فاش نشود گفت: جنگجویان معتدل از ارتش آزاد و دیگر گروه های مخالف به قطر منتقل می شوند. این دوره های آموزشی دو یا سه ماه به طول می انجامد سپس گروه دیگری منتقل می شود با این حال به این گروه ها سلاح مرگبار ارائه نمی شود.

یک منبع نظامی مقیم قطر هم گفت: این افراد پس از طی دوره آموزشی بسیار شکایت می کنند. آنها به هنگام بازگشت به اسلحه بیشتر یا آموزش های نظامی بیشتری به ویژه آموزش درباره مین ها نیاز دارند اما هیچ کدام از این آموزش ها را طی نمی کنند.

قطری ها علاوه بر ارتش آزاد، به دنبال آموزش نظامی افرادی از گروه "جبهه اسلامی" یکی از گروه های اسلامگرای فعال در سوریه است که نسبت به داعش یا جبهه النصره، تندروی کمتری دارد.

با این حال منابع آگاه می گویند هیچ یک از اعضای گروه جبهه اسلامی برای آموزش نظامی به قطر منتقل نشده اند.

آموزش اعضای گروه های اسلامی باعث نارضایتی کشور امارات خواهد شد.
امارات مخالف حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین است.

با این حال عربستان سعودی که در زمینه نگرانی از اخوان المسلمین با امارات هم نظر است نسبت به گروه های اسلامگرای معتدل در موضوع سوریه نگرانی کمتری دارد.

قطر یکی از کشورهای فعال در زمینه تلاش ها برای سرنگونی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از قدرت است. قطر از مخالفان مسلح در سوریه حمایت مالی، تسلیحاتی و دیپلماتیک می کند.

کلید واژه ها: قطر آموزش نظامی بشار اسد


نظر شما :