گزارش مطبوعات بین‌المللی از مراسم تنفیذ روحانی

۱۳ مرداد ۱۳۹۲ | ۱۵:۱۹ کد : ۱۹۱۹۴۳۴ سرخط اخبار

در پی برگزاری مراسم تنفیذ رئیس جمهوری ایران، امروز تقریباً همه مطالب مربوط به ایران در میان مطبوعات جهان به این موضوع و دیگر مسائل مربوط به آن اختصاص یافته است؛ از انتشار سخنان حسن روحانی و مقام معظم رهبری در این مراسم گرفته تا پرداختن به موضوع چهره های سر شناس غایب در مراسم روز گذشته.
 

گزارش مطبوعات بین‌المللی از مراسم تنفیذ روحانی


به گزارش «تابناک»، روزنامه «واشنگتن پست» از جمله مطبوعاتی است که گزارشی از مراسم تنفیذ منتشر کرده و می نویسد، پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری از سوی رهبری ایران، حسن روحانی از فردا و پس از برگزاری مراسم تحلیف در مجلس، رسما ریاست جمهوری را بر عهده می گیرد.

این روزنامه همچنین به بخش هایی از سخنان روحانی در مراسم روز گذشته، از جمله وعده وی برای حاکم کردن فضای اعتدال و میانه روی در سیاست ایران، بهبود اوضاع اقتصادی و تعامل سازنده با جهان اشاره کرد . سخنان مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ، بخش دیگر مطلب واشنگتن پست را تشکیل می دهد.

گزارش مطبوعات بین‌المللی از مراسم تنفیذ روحانی


روزنامه «نیویورک تایمز» در مطلب خود درباره تنفیذ روحانی، از تمرکز آتی وی بر مسأله اقتصاد و تلاش برای برطرف کردن تحریم های اقتصادی غرب خبر داده است. این روزنامه می نویسد حسن روحانی اظهار داشته، برای از میان برداشتن «تحریم های ظالمانه» وضع شده علیه اقتصاد ایران به رویکرد همکاری با جهان روی خواهد آورد.

این روزنامه اشاره می کند که در مراسم روز گذشته، هم حسن روحانی و هم آیت الله خامنه ای، رهبری ایران، بخش مهمی از سخنان خود را به موضوع اقتصاد اختصاص دادند و همین امر بیانگر اهمیت این مسأله در اوضاع کنونی برای ایران است. نیویورک تایمز در ادامه، اشاره ای به وضعیت اقتصادی ایران و چالش های پیش روی روحانی نیز داشته است.

گزارش مطبوعات بین‌المللی از مراسم تنفیذ روحانی


رویکرد آتی حسن روحانی در حوزه سیاست خارجی، موضوعی است که «عرب نیوز» به آن پرداخته است. این روزنامه می نویسد، پس از هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد ـ که مشخصه آن تقابل دیپلماتیک و تحریم های شدید بود ـ روز گذشته حسن روحانی این سمت را در اختیار گرفت و وعده تعامل سازنده را جهان را داد.

این روزنامه همچنین آ ورده است: پیروزی روحانی در انتخابات، امید ها به یافتن راهکاری دیپلماتیک برای موضوع هسته ای ایران و نیز برداشته شدن تحریم های بین المللی را زنده کرد؛ موضوعی که می تواند به جلوگیری از وقوع جنگی جدید در منطقه خاورمیانه منجر شود. عرب نیوز نیز در مطلب خود، گزارش مختصری از مراسم روز گذشته را منتشر کرده است.

گزارش مطبوعات بین‌المللی از مراسم تنفیذ روحانی


در مطلب دیگری در همین راستا، «گالف نیوز» ریاست جمهوری روحانی را فرصتی برای غرب جهت تعامل دوباره با ایران دانسته و می نویسد، گزینه های مطرح برای وزرای کابینه روحانی، نشانگر تمایل وی به ازسرگیری مذاکرات هسته ای و حرکت به سمت توافق و آشتی است.

با این حال، گالف نیوز به چالش های موجود در این زمینه نیز پرداخته و می نویسد: از یک سو، ایران بر این باور است که آمریکا از نظر ساختاری و نهادی قادر به تغییر رویه موجود خود نیست و از سوی دیگر، آمریکا نیز اعتقاد دارد که روحانی اقتدار لازم برای انجام چنین توافقی را ندارد. مسأله دیگر در این زمینه، این است که آمریکا خواستار دستیابی به توافقی فوری و سریع برای مهار کردن برنامه هسته ای ایران است، در حالی که ایران این موضوع را تلاشی از سوی آمریکا برای حل مشکلات خود می داند.

گزارش مطبوعات بین‌المللی از مراسم تنفیذ روحانی


در پایان، خبرگزاری «ترند» گزارشی از مراسم تنفیذ حسن روحانی منتشر کرد، ولی به طور خاص به موضوع غیبت محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران در این مراسم پرداخته است. این خبرگزاری در مطلب خود به شخصیت های حاضر در مراسم روز گذشته پرداخته و با اشاره به غیبت خاتمی، می نویسد وی در مراسم تحلیف نیز غایب خواهد بود.

ترند همچنین اشاره می کند در مراسم تحلیف که امروز برگزار می شود، ۵۵ هیأت خارجی حضور خواهند داشت و این نخستین بار است که مقامات خارجی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ایران شرکت می کنند. 

کلید واژه ها: مراسم روحانی در مراسم حسن روحانی تنفیذ ریاست می نویسد ریاست جمهوری نویسد مراسم روز ایران مراسم تحلیف آمریکا مراسم روز گذشته تحلیف رهبری مراسم تنفیذ در مراسم روز


نظر شما :