آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم

۲۶ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۳:۵۵ کد : ۱۹۱۷۳۸۹ سرخط اخبار

واکنش دولت آمریکا به انتخاب روحانی و ابراز تمایل برای مذاکره مستقیم، درخواست دولت انگلیس از رئیس جمهور جدید ایران، استقبال فرانسه از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران و ترس رژیم اسرائیل از روی کار آمدن حسن روحانی، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است. 

 
آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم
 
به گزارش «تابناک»، بخش عمده مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران، به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و واکنش کشورهای مختلف به این موضوع اختصاص دارد.
 
در این رابطه، روزنامه «واشنگتن پست» واکنش رسمی کاخ سفید به انتخاب حسن روحانی را بازتاب داده که همچون همیشه، حالتی دوپهلو و غیرشفاف دارد. به نوشته این روزنامه، دولت آمریکا به سبب انتخاب رئیس جمهور جدید به ایرانیان تبریک گفته، اما در عین حال مدعی شده حکومت ایران، «جوی مرعوب کننده» را ایجاد کرده که سبب محدود شدن آزادی بیان شده است. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفته ایالات متحده به نتایج انتخابات ایران احترام گذاشته و به مردم ایران بابت شنیده شدن صدایشان تبریک می گوید؛ اما در عین حال، معتقد است که «سانسور و فقدان شفافیت» در روند انتخابات وجود داشته است. وی در ادامه تأکید کرده آمریکا همچنان خواستار یافتن راه حلی دیپلماتیک برای مسئله هسته ای ایران است. 
 
آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم
 
البته گفتنی است واکنش آمریکا تنها به اظهارات کارنی محدود نمانده و کاخ سفید با انتشار بیانیه ای، به طور رسمی نسبت به انتخابات ایران اعلام موضع کرده است. به نوشته خبرگزاری فرانسه، در بیانه کاخ سفید آمده ایالات متحده آمده است تا با رئیس جمهور جدید منتخب مردم ایران، وارد مذاکره مستقیم بر سر موضوع هسته ای شود. دولت آمریکا هدف از چنین مذاکره ای را «یافتن راه حلی دیپلماتیک برای از میان بردن کامل نگرانی های جامعه بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران» دانسته است. البته در این بیانیه نیز ضمن تکرار ادعاهای کارنی، اظهار امیدواری شده دولت جدید در ایران بتواند در راستای خواسته های مردم گام بردارد.
 
آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم
 
دولت انگلیس، از جمله دیگر دولت های خارجی است که به فاصله اندکی پس از اعلام نتایج انتخابات، اقدام به اعلام موضع خود کرده است. به نوشته «دیلی استار» لبنان، دولت انگلیس از روحانی درخواست کرده در پی پیروزی در انتخابات، ایران را «در مسیری متفاوت» هدایت کند. در بیانیه ای که از سوی سخنگوی وزارات خارجه انگلیس قرائت شده، از روحانی درخواست شده با استفاده از فرصت پیش آمده، ایران را در مسیری جدید هدایت نماید که شامل توجه به نگرانی های جامعه بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران و نیز پیشبرد روابط سازنده با جامعه بین المللی است. 
 
آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم
 
دولت فرانسه نیز به نوبه خود به انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران واکنش نشان داده و ابراز امیدواری کرده دو کشور بتوانند در دوره جدید، با یکدیگر به همکاری بپردازند. به نوشته «یدیعوت آحارانوت»، لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه اظهار داشته که مایل است با رئیس جمهور منتخب مردم ایران، در موضوعات مختلف، به ویژه در موضوع هسته ای و نیز بحران سوریه همکاری نماید. به نوشته این روزنامه، در بیانیه ای که از سوی وزارت امور خارجه فرانسه منتشر شده، آمده: «فرانسه از تمایل مردم ایران به دموکراسی استقبال می کند». 
 
آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با دولت جدید ایران هستیم
 
اما در نهایت، در میان همه واکنش ها، موضع رژیم اسرائیل به نتیجه انتخابات ایران بسیار قابل توجه است؛ زیرا روزنامه «تایمز اسرائیل» با انتشار مطلبی، از «ترس» این رژیم از انتخاب روحانی در ایران خبر داده است. به نوشته این روزنامه، جانشین وزیر جنگ رژیم اسرائیل گفته این رژیم نگران است که با پیروزی روحانی، ایران بتواند زمان بیشتری را در مذاکرات برای خود بخرد. «گیلعاد اردان»، در توضیح این موضوع گفته ممکن است غرب با پیروزی روحانی «وسوسه» شده و در حالی که سانتریفیوژها در ایران در حال کار کردن است، با انجام گفت و گوهای بیشتر با ایران موافقت کند. به این ترتیب، ایران می تواند با استفاده از فرصت پیش آمده، برنامه هسته ای خود را بیش از پیش توسعه دهد. 
 
گفتنی است علاوه بر مطالب فوق که به مواضع دولت های خارجی درباره انتخاب روحانی اختصاص دارد، از شب گذشته تاکنون تقریباً همه مطبوعات انگلیسی زبان یک یا چند مطلب خود را به انتشار گزارش هایی از فرایند انتخاباتی در ایران، معرفی رئیس جمهور جدید ایران و همچنین فضای به وجود آمده در ایران پس از انتخابات اختصاص داده اند.

کلید واژه ها: روحانی به نوشته ایران واکنش رئیس جمهور جدید جمهور جدید فرانسه آمریکا بیانیه ایران حسن روحانی مردم ایران انگلیس پیروزی


نظر شما :