اشتون چقدر می‌گیرد مذاکره کند؟

۱۷ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۷:۰۱ کد : ۱۹۱۴۶۱۰ سرخط اخبار

کاترین اشتون که از سال ۲۰۰۹ در حال فعالیت به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست اعلام کرده که در سال ۲۰۱۴ و پس از پایان دوره ۵ ساله خود،دیگر نامزد ادامه فعالیت در این پست نمی شود. او در میان سیاستمداران جهان به صورت رسمی یکی از بیشترین حقوق های دنیا را می گیرد و حتی قرار است پس از سال ۲۰۱۴ هم تا سه سال پرداخت حقوقش ادامه داشته باشد.

به گزارش مهر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که حالا برای دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و  گروه ۱+۵ در الماتی به سر می برد همیشه مورد توجه رسانه ها بوده است و برای ایرانی ها هم به خاطر ۴ سال حضور در مذاکرات هسته ای چهره ای آشنا به حساب می آید. او که از سال ۲۰۰۹ در حال فعالیت به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست اعلام کرده که در سال ۲۰۱۴ و پس از پایان دوره ۵ ساله خود،دیگر نامزد ادامه فعالیت در این پست نمی شود تا فرد دیگری این سمت را بر عهده بگیرد. در حالی که خبرهای مذاکرات الماتی در اوج است روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی اعلام کرده که اشتون قرار است با وجود کناره گیری از این سمت، پس از سال ۲۰۱۴ هم حقوق بگیرد؛ بدون اینکه هیچ کاری انجام دهد. اما واقعاً  اشتون که در سال ۱۹۹۹ لقب بارونس گرفته برای فعالیت در این پست چقدر حقوق می گیرد؟

در گزارش دیلی تلگراف آمده است که این عضو حزب کارگر انگلیس هر چند در اکتبر سال آینده میلادی فعالیتش به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پایان می رسد اما تا سال ۲۰۱۷ سالانه ۱۳۳ هزار و ۵۰۰ پوند یا معادل حدود ۲۰۵ هزار دلار حقوق می گیرد که در مجموع سه سال حدود ۴۰۰ هزار پوند یا حدود  ۶۱۴ هزار دلار می شود؛ به خاطر انجام ندادن هیچ کاری!
 
بر اساس این گزارش، حقوق سالانه پس از ترک پست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ۵۵ درصد حقوق پایه کاترین اشتون است. با یک حساب و کتاب سرانگشتی مشخص می شود که بر اساس این گزارش حقوق پایه سالانه خانم اشتون در حال حاضر  رقمی حدود ۳۷۳ هزار دلار یا ماهانه ۳۱ هزار دلار است. باید توجه داشت که این رقم تنها حقوق پایه این سیاستمدار انگلیسی است و مجموع حقوق سالانه کاترین اشتون حدود ۳۲۸ هزار پوند یا حدود ۵۰۳ هزار دلار است که به گفته رسانه ها از حقوق دیوید کامرون،نخست وزیر انگلیس هم بیشتر است.

اگر بخواهید در مجموع حساب کنید ماهانه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چیزی حدود ۴۲ هزار دلار حقوق می گیرد.  مقام های اتحادیه اروپا گفته اند که پرداخت حقوق پس از سال ۲۰۱۴ به خاطر این است که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قبل از پایان فعالیت خود در این پست دغدغه شغل جدید را نداشته باشد. در سال ۲۰۲۱ هم اشتون می تواند از حقوق بازنشستگی اتحادیه اروپا که رقمی حدود سالانه ۶۱ هزار پوند است استفاده کند. 

کاترین؛ اولین دانشجوی خانواده

کاترین اشتون که اول دسامبر سال 2009 جایگزین خاویر سولانا برای هدایت سیاست خارجی اتحادیه اروپا شد در خانواده ای از طبقه کارگر در شهر لانکشایر انگلیس به دنیا آمده و اولین عضو خانواده اش بود که موفق شد وارد دانشگاه شود. اشتون با مدرک کارشناسی در رشته جامعه شناسی در سال 1977 از کالج بدفورد لندن، فارغ التحصیل شد.

قبل از فعالیت سیاسی در کمپین خلع سلاح هسته ای(CND) فعالیت می کرد و تا مقام معاونت این سازمان پیش رفت. در زمان نخست وزیری تونی بلر معاون وزیر بود. قبل از رسیدن به پست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان  نایب رئیس کمیسیون اروپا و کمیسر اروپایی برای تجارت فعالیت کرد بود.   اشتون،۵۷ ساله دو فرزند و ۳ فرزند خوانده دارد و همسر او پیتر کلنر،رئیس یک سازمان نظرسنجی آنلاین به نام  YouGov است.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا اشتون اتحادیه اروپا سیاست خارجی اتحادیه سیاست خارجی خارجی اتحادیه خارجی مسئول سیاست خارجی اتحادیه مسئول سیاست مسئول سیاست خارجی سیاست خارجی اتحادیه اروپا خارجی اتحادیه اروپا هزار دلار دلار سالانه 2014 سال 2014 پوند در این پست این پست


نظر شما :