ازسرگیری مبادله گاز ایران با طلای ترکیه

۱۰ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۵:۰۶ کد : ۱۹۱۴۳۹۸ سرخط اخبار

از سر گیری تجارت طلا با گاز طبیعی ایران و ترکیه، بازگرداندن کامیون های ایرانی توقیف شده در ترکیه به ایران، تصمیم هند برای عدم توقف واردات نفت خام از ایران، واکنش ایران به واگذاری سفارت سوریه در قاهره به مخالفان دولت دمشق و امیدواری ایران به ادامه پیشرفت مذاکرات هسته ای، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.


به گزارش «تابناک»، یکی از اخبار مهم امروز مطبوعات جهان درباره ایران، به از سرگیری تجارت طلا میان ایران و ترکیه مربوط است. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، صادرات طلای ترکیه به ایران که به سبب تحریم های آمریکا در ماه ژانویه متوقف شده بود، در ماه فوریه از سر گرفته شده و در این ماه، بالغ بر 120 میلیون دلار طلای ترکیه در ازای گاز طبیعی ایران مبادله شده است. رویترز اشاره می کند در پی تلاش آمریکا برای متوقف کردن این تجارت میان ایران و ترکیه، در ماه ژانویه هیچ طلایی به ایران وارد نشد؛ اما پس از آنکه واشنگتن به مدت شش ماه ترکیه را از تحریم های ایران معاف نمود، این روند مجدداً آغاز شده است. با این حال، این تجارت هنوز با نقطه اوج آن، یعنی ژوئیه سال گذشته که به رغم 1.8 میلیارد دلار رسیده بود، فاصله زیادی دارد.


در همین حال، روزنامه «تودی زمان» نیز از بازگرداندن کامیون های توقیف شده ایرانی در ترکیه به همراه بار آن ها به ایران خبر داده است. این روزنامه به نقل از وزیر گمرک و تجارت ترکیه می نویسد دولت این کشور پنج کامیون متعلق به ایران را که به ظن حمل تجهیزات نظامی برای دولت سوریه توقیف شده بودند، به ایران بازگردانده است. به گفته این مقام دولتی، کامیون های مذکور که در تاریخ هفتم ژانویه سال گذشته توقیف شده بودند، یازدهم مه به ایران بازگردانده شده است. وی مدعی شده در این کامیون ها که از مرز بازرگان وارد ترکیه شده و عازم سوریه بوده اند، برخی مواد قابل استفاده در بمب کشف شده؛ اما محتویات آن ها دست نخورده به همراه کامیون ها به ایران تحویل داده شده است.


اما در هند، دولت این کشور اعلام کرده واردات نفت خود از ایران را متوقف نخواهد کرد. به نوشته روزنامه «هندو»، با وجود تشدید تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران، هند قصد ندارد واردات نفت خام از ایران را متوقف کند. در عوض، دولت این کشور مشغول تهیه برنامه ای است تا محموله های نفت وارداتی از ایران را بیمه کرده و ورود نفت از این کشور را تضمین کند. دولت هند همچنین قصد دارد تجارت با ایران را در دیگر حوزه ها به جز انرژی نیز توسعه دهد. این روزنامه به نقل از مقامات وزارت نفت و گاز هند می نویسد هرچند واردات نفت از ایران در مقایسه با سال گذشته دچار افت شده، اما هیچ قصدی برای توقف کامل خرید نفت از ایران وجود ندارد.


انتقاد ایران از قطر به واسطه اقدام این کشور در واگذاری سفارت سوریه در قاهره به مخالفین دولت، موضوع دیگری است که از روز گذشته در شماری از مطبوعات بین المللی بازتاب یافته است. روزنامه «یدیعوت آحارانوت» از این جمله است که می نویسد یک دیپلمات ارشد ایرانی روز جمعه اقدام دولت قطر در واگذاری سفارت سوریه به مخالفان دولت اسد را محکوم کرده و آن را اقدامی عجولانه و غیرعقلایی دانسته است. اشاره این روزنامه به سخنان حسین امیرعبداللهیان، معاون عرب و آفریقای وزارت خارجه است که گفته بود اقدام نمایشی قطر در واگذاری سفارت سوریه به گروهی غیرمنتخب، هم عجولانه و هم غیرعقلایی بوده است.


در نهایت، روزنامه «عرب نیوز» در مطلبی به امیدواری ایران نسبت به ادامه پیشرفت مذاکرات هسته ای پرداخته است. این روزنامه با اشاره به سخنان علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه می نویسد ایران روز گذشته اعلام کرده امیدوار است «حرکت رو به جلو» در مذاکرات با قدرت های جهانی بر سر برنامه هسته ای، تداوم داشته باشد. با این حال، عرب نیوز به بخش دیگری از سخنان صالحی نیز اشاره کرده که گفته این موضوع به صورت یک شبه حل نمی شود و درک این مطلب بسیار مهم و راهگشا است. این روزنامه در ادامه به طور مختصر به آخرین تحولات روند مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 پرداخته است.

کلید واژه ها: ترکیه سوریه کامیون تجارت هند این روزنامه ایران متوقف می نویسد واگذاری سفارت سوریه سفارت سوریه واگذاری توقیف واردات واگذاری سفارت مذاکرات واردات نفت نویسد


نظر شما :