ترکیه: ایران اسد را وادار به استفاده از سلاح شیمیایی کرده است!

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۷:۱۱ کد : ۱۹۱۵۶۶۴ سرخط اخبار

ادعای یک مقام ترکیه ای درباره ارتباط ایران با سلاح های شیمیایی در سوریه، افزایش دوباره مبادله گاز طبیعی ایران با طلای ترکیه، سخنان رامین مهمانپرست درباره روابط ایران و ترکیه، برنامه ریزی برای برگزاری نشست چهار جانبه حل بحران سوریه و تردید شرکت های بیمه ای هند درباره موفقیت طرح بیمه نفتکش های ایرانی، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.


به گزارش «تابناک»، یکی از اخبار جالب توجه امروز مطبوعات جهان درباره ایران، به ادعای جدید ترکیه درباره نقش ایران در رخدادهای سوریه مربوط می شود. به نوشته روزنامه «یدیعوت آحارانوت»، یک مقام ترکیه ای مدعی شده ایران برای استفاده از تسلیحات شیمیایی به دولت اسد فشار وارد کرده است.

به نوشته این روزنامه، یک منبع در حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) ترکیه مدعی شده سپاه پاسداران ایران، مسئول نظارت بر سلاح های شیمیایی سوریه و نحوه استفاده از آن هاست. این مقام ترکیه ای بدون اشاره به مخالفت های شدید ایران با استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ادعا کرده، بشار اسد در آغاز مخالف استفاده از سلاح شیمیایی بوده، ولی پس از اعمال فشارهای شدید از سوی ایران، این کار را کرده است.


اما در خبر دیگری مرتبط با ترکیه، روزنامه «حریت» از افزایش دوباره صادرات طلای ترکیه به ایران خبر داده است. به نوشته این روزنامه، در ماه مارس و در شرایطی که مجموع صادرات طلای ترکیه رو به کاهش بوده، میزان صادارت این کشور به ایران نزدیک دو برابر شده است و این نشان می دهد مبادله گاز طبیعی در برابر طلای دو کشور، پس از یک دوره توقف یک ماهه در ژانویه، از سر گرفته شده است.

به نوشته این روزنامه، گزارش مؤسسه آمار ترکیه حاکی از آن است که در ماه مارس، این کشور نزدیک ۳۸۱ میلیون دلار طلا به ایران صادر کرده؛ در شرایطی که مجموع صادرات طلای ترکیه در این ماه ۱۵ درصد کاهش داشته است. بر این اساس، صادرات طلای ترکیه به ایران و امارات متحده عربی، ۹۲ درصد مجموع صادرات این کالا را تشکیل داده است.


در همین حال، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز گذشته درباره اهمیت روابط ایران و ترکیه سخن گفت. به نوشته خبرگزاری «ترند»، مهمانپرست گفته ایران و ترکیه از روابطی راهبردی برخوردارند.

وی افزوده: «تداوم پیوندهای دوجانبه، امنیت و همکاری را در منطقه تضمین خواهد کرد». وی همچنین به حجم کنونی تجارت دوجانبه میان دو کشور اشاره کرده و آن را مهم خوانده و افزوده یک موافقتنامه تجارت ترجیحی نیز در سال جاری میان دو کشور به امضا خواهد رسید. ترند اشاره می کند که مهمانپرست در سخنان خود به تحولات منطقه ای، از جمله سوریه و بحرین نیز اشاره کرده و گفته مردم سوریه باید خودشان درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند و جمهوری اسلامی ایران از انتخاب مردم حمایت می کند. 


در میان دیگر اخبار، روزنامه «دیلی نیوز مصر» از برگزاری نشستی منطقه ای درباره سوریه با مشارکت ایران و مصر در آینده ای نزدیک خبر داده است. به نوشته این روزنامه، «اسام الحداد»، دستیار رئیس جمهور مصر در امور خارجه و بین الملل، گفته هماهنگی ها برای برگزاری نشستی در سطح وزرا میان کشورهای ایران، مصر، عربستان سعودی و ترکیه درباره بحران سوریه در جریان است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال برگزاری چنین نشستی با مشارکت سران این چهار کشور، اظهار داشته، آنچه اکنون در حال آماده سازی است، دیداری در سطح وزرای خارجه است. دیلی نیوز اشاره می کند، ایده برگزاری نشست چهارجانبه برای حل بحران سوریه، نخستین بار از سوی محمد مرسی، رئیس جمهور مصر در جریان اجلاس سران کشورهای اسلامی در مکه در ماه اوت ۲۰۱۲ مطرح شد.


در پایان، در خبری راجع به صادرات نفت ایران، روزنامه «تایمز اقتصادی» هند از ناکافی بودن صندوق سرمایه گذاری تشکیل شده در این کشور به منظور بیمه نفتکش های حامل نفت ایران خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، شرکت بیمه ای «بیمه هند جدید» اعلام کرده صندوق سرمایه گذاری پیشنهادی از سوی دولت این کشور به منظور تحت پوشش درآوردن شرکت های طرف قرارداد نفت ایران، احتمالاً برای پوشش دادن مخاطرات کافی نیست. پیش از این دولت هند پیشنهاد داده بود با ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری، هزینه لازم برای بیمه نفتکش های حامل نفت ایران فراهم شود.

کلید واژه ها: ترکیه سوریه طلای صادرات ایران این روزنامه شیمیایی روزنامه بیمه نوشته این روزنامه طلای ترکیه به نوشته صادرات طلای کشور به سلاح هند مصر مهمانپرست صادرات طلای ترکیه


( ۲ )

نظر شما :