روایت خلیج تایمز از احمدی نزاد و مشایی

۰۸ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۵:۳۷ کد : ۱۹۱۴۳۶۰ سرخط اخبار

موضع گیری قدرت های اقتصادی نوظهور جهان درباره برنامه هسته ای ایران، موضع ایران در قبال اقدام اتحادیه عرب درباره سوریه، ازسرگیری رفت و آمد نفتکش های چینی به ایران، ژئوپلیتیک گوسفند در روابط ایران و ارمنستان و تحلیل اقدامات انتخاباتی احمدی نژاد، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.


به گزارش «تابناک»، همزمان با برگزاری نشست سران قدرت های اقتصادی نوظهور، موسوم به گروه «بریکس» در آفریقای جنوبی، بخشی از مطالب رسانه ای مربوط به ایران نیز به این موضوع ارتباط پیدا کرده است. در این راستا، خبرگزاری «ترند» از ابراز نگرانی کشورهای عضو این گروه نسبت به تحریم های اقتصادی و تهدیدهای نظامی مطرح علیه ایران خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، در دومین روز نشست گروه بریکس که در شهر دوربان برگزار می شود، کشورهای عضو خواستار به کارگیری ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک در موضوع هسته ای ایران شده اند. در بیانیه این گروه آمده است: «ما نسبت به تهدیدهای اقدام نظامی و همچنین تحریم های یکجانبه علیه ایران نگران هستیم».


در میان دیگر اخبار، موضع ایران نسبت به واگذاری کرسی سوریه در اتحادیه عرب به مخالفان دولت این کشور، موضوعی است که مورد توجه روزنامه «هاآرتص» قرار گرفته است. این روزنامه در اشاره به این موضوع می نویسد ایران اتحادیه عرب را به واسطه واگذاری کرسی سوریه به مخالفان مورد انتقاد قرار داده و آن را «رفتاری خطرناک» توصیف کرده است. این روزنامه به سخنان حسین امیرعبداللهیان، معاون وزارت خارجه ایران اشاره کرده که گفته این اقدام می تواند سبب شکل گیری رویه ای جدید برای دیگر اعضای اتحادیه عرب در آینده شود. وی همچنین این اقدامات را پایان بخش نقش این سازمان در منطقه دانسته است.


اما مطابق معمول، اخبار مربوط به تحریم ها نیز در میان مطالب مربوط به ایران جای دارد. در این رابطه، سایت شبکه خبری «بلومبرگ» از پهلو گرفتن یک نفتکش چینی در سواحل ایران برای اولین بار از زمان آغاز تحریم های نفتی اتحادیه اروپا خبر داده است. این سایت می نویسد نفتکش «یوان یانگ هو» که به شرکت کشتیرانی دولتی چین تعلق دارد و قابلیت حمل دو میلیون بشکه نفت را داراست، روز 21 مارس در جزیره خاک لنگر انداخته است. به نوشته بلومبرگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالی در همین رابطه گفته: «چین در تطابق با نیازهای انرژی خود، همکاری معمولی و شفافی را با ایران انجام می دهد. ما آشکارا با اینکه کشوری بر اساس قوانین داخلی خود علیه کشوری دیگر تحریم هایی را وضع کند، مخالفیم».


در مطلبی جالب توجه و البته کمی عجیب، روزنامه «مسکو تایمز» از «ژئوپلیتیک گوسفند در یک منطقه ارمنی نشین» سخن به میان آورده است! به نوشته این روزنامه، اصل ماجرا به آنجا برمی گردد که محمد رئیسی، سفیر ایران در ارمنستان، به دولت ایروان پیشنهاد کرده هزاران هکتار از زمین های کوهستانی این کشور در مناطق مرزی، برای چرای گوسفندان متعلق به ایرانیان به اجاره ایران دربیاید. به عقیده نویسنده این مطلب، هرچند ممکن است در ابتدا با توجه به مزایای مختلف، این امر برای ارمنستان جذاب به نظر بیاید، اما این کشور باید توجه داشته باشد که با عنایت به موقعیت خاص ژئوپلیتیک این کشور و به ویژه اختلافات با دولت باکو، ورود صدها چوپان ایرانی که با توجه به ترکیب قومی مناطق مرزی ایران، احتمالاً قومیت آذری دارند، برای این کشور چالش زا خواهد بود. از سوی دیگر، با توجه به افزایش تعداد گرگ ها در مناطق کوهستانی ارمنستان، احتمالاً این چوپان ها با خود تفنگ هم به همراه خواهند داشت که این امر بر مشکلات خواهد افزود!


در نهایت، با نزدیک شدن هر چه بیشتر به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، اخبار و تحلیل های مربوط به این موضوع نیز در رسانه ها و مطبوعات بین المللی افزایش می یابد. در این زمینه، روزنامه «خلیج تایمز» امروز در مطلبی به آنچه تلاش احمدی نژاد برای روی کار آوردن جانشین مدنظر خود می خواند، پرداخته است. این روزنامه می نویسد هفته گذشته و در جریان جشن های نوروز، احمدی نژاد در اقدامی قابل توجه، خود را کنار کشیده و اجازه داد دستیار محبوبش در مرکز توجه قرار بگیرد. خلیج تایمز در ادامه به بررسی اقداماتی پرداخته که آن ها را تلاش احمدی نژاد برای مطرح کردن اسفندیار رحیم مشایی به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می داند. این روزنامه به مخالفت های پرشمار موجود با مشایی نیز اشاره کرده است.

کلید واژه ها: این روزنامه تحریم اتحادیه عرب ایران اتحادیه عرب احمدی نژاد ارمنستان


نظر شما :