گمانه زنی های مقدماتی پیرامون مذاکرات هسته ای آلماتی

۰۷ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۵۷ کد : ۱۹۱۳۲۳۴ سرخط اخبار
گمانه زنی درباره ماهیت پیشنهاد 1+5 به ایران در مذاکرات آلماتی و اخبار اولیه مربوط به این مذاکرات، اصلاح خبر شکار یک پهپاد خارجی توسط سپاه پاسداران، سفر وزیر گردشگری مصر به ایران و چشم انداز توسعه روابط دو کشور و گزارشی از تأثیر تحریم های اقتصادی بر وضع طبقه متوسط، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است. 
 
به گزارش «تابناک»، در آستانه مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در آلماتی قزاقستان، توجه مطبوعات بین المللی اندک اندک به طور جدی تری به این موضوع معطوف می شود. روزنامه «گالف تودی» با انتشار مطلبی در این زمینه، به بررسی پیشینه مذاکرات طی سال های اخیر و نیز موارد مطرح در مذاکرات پیش رو پرداخته است. این روزنامه به نقل از یک دیپلمات غربی می نویسد: «ما با احساس فوریت وارد این مذاکرات می شویم؛ اما این ضرورتاً به معنای عجله بیش از حد نیست». گالف تودی اشاره می کند که کشورهای غربی تاکنون درباره ماهیت پیشنهادی که قرار است به ایران ارائه شود، سکوت کرده اند، اما گفته می شود این پیشنهاد شامل تخفیف تحریم ها بر تجارت فلزات گرانبهای ایران در مقابل درخوست تعطیلی تأسیسات «فردو» خواهد بود. 
 
در رابطه با همین موضوع، خبرگزاری «ترند» نیز از ورود تیم مذاکره کننده ایرانی به آلماتی خبر داده است. این خبرگزاری می نویسد تیم مذاکره کننده ایرانی به ریاست دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، عصر روز یکشنبه وارد آلماتی قزاقستان شدند. این خبرگزاری نیز در مطلب خود به بیان پیشینه مختصری از مذاکرات ایران و گروه 1+5 پرداخته و به اتهامات کشورهای غربی به ایران بر سر موضوع هسته ای نیز اشاره می کند. ترند می نویسد با وجود قواعد مشخص در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) که در آن حق غنی سازی اورانیوم برای همه کشورهای عضو، از جمله ایران تصریح شده، تهران اکنون به واسطه تلاش غرب برای متوقف کرده برنامه هسته ایش، تحت چهار دوره تحریم شورای امنیت قرار دارد. 
 
اما یکی از اخباری که از روز گذشته در میان بسیاری از مطبوعات و رسانه ها بازتاب داشته، اصلاح خبر مربوط به شکار یک پهپاد خارجی دیگر از سوی سپاه پاسداران است. «جروزالم پست» در این رابطه می نویسد سپاه پاسداران ضمن اصلاح خبر مذکور، اعلام کرده پهپاد مورد اشاره، متعلق به دشمن فرضی و جزئی از رزمایش در حال برگزاری بوده است. اما این روزنامه در ادامه اشاره می کند که ایران پیش از این پهپادهایی را که متعلق به ایالات متحده بوده، به تصاحب خود درآورده است. جروزالم پست به ویژه به موضوع شکار پهپادهای «RQ 11» آمریکایی در اوت 2011 و نوامبر 2012 اشاره می کند. 
 
در خبری مربوط به مصر، خبرگزاری «رویترز» از برنامه وزیر گردشگری این کشور برای سفر به ایران جهت ارتقای تبادلات گردشگر میان دو کشور خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، این سفر علاوه بر تلاشی برای توقف روند کاهشی جذب گردشگر در مصر، اقدامی در جهت بهبود روابط با ایران نیز به شمار می رود که طی 30 سال گذشته روندی نامساعد داشته است. هدف رسمی این سفر از سوی دولت مصر، «احیای فعالیت گردشگری در مصر و کشف بازارهای جدید و متنوع» اعلام شده است. رویترز در مطلب خود به سفر اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به مصر نیز اشاره کرده و در حقیقت، این موضوع را زمینه ساز سفر کنونی وزیر گردشگری مصر به تهران دانسته است. 
 
در نهایت، روزنامه «واشنگتن پست» در مطلبی اقتصادی به بررسی تأثیر تحریم ها و کاهش ارزش ریال بر قدرت خرید طبقه متوسط ایران پرداخته است. این مطلب که در قالب یک گزارش میدانی تهیه شده، اشاره می کند که به عنوان مثال کالاهای مصرفی خارجی، طی ماه های اخیر تا حدی افزایش قیمت داشته که کم کم از سبد خرید قشر متوسط حذف می شود. واشنگتن پست می نویسد تحریم ها بر ثبات دولت تأثیری نداشته و کالاها نیز در مغازه ها به وفور موجود است، اما کاهش ارزش پول ملی سبب شده توانایی خرید این کالاها از سوی مردم کاهش پیدا کند. در این گزارش به روش های مطرح شده طی مدت اخیر برای کمک به اقشار کم درآمد و مباحثات پیرامون این روش ها نیز اشاره شده است.

کلید واژه ها: مصرمذاکراتتحریمنویسدگردشگریمی نویسدآلماتی


نظر شما :