آخرین اخبار از گروگانگیری الجزایر

۳۰ دی ۱۳۹۱ | ۲۲:۰۶ کد : ۱۹۱۱۷۵۹ سرخط اخبار

در جدیدترین تحولات مربوط به بحران گروگان گیری در تاسیسات گازی الجزایر که وارد سومین روز خود شده است، خبرگزاری دولتی الجزایر اعلام کرد از 132 کارگر خارجی که توسط شبه نظامیان ربوده شدند حدود 100 تن از آنها آزاد شده اند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این آمار مربوط به تعداد گروگان های خارجی، بسیار بیشتر از گزارش های قبلی است. مشخص نیست که دولت الجزایر در حالی که ابتدا گزارش شده بود 41 خارجی توسط شبه نظامیان گروگان گرفته شده اند چه طور به این آمار از تعداد گروگان های خارجی که بسیار بیشتر از آمار قبلی است، رسیده است و همچنین در خصوص سرنوشت 30 کارگر خارجی دیگر اطلاعی داده نشده است.

 

همچنین خبرگزاری رسمی الجزایر اواخر روز جمعه گزارش داد که آمار موقت نشان می دهد که 12 گروگان از آغاز عملیات نظامی ارتش الجزایر برای آزادسازی آنها در تاسیسات گازی کشته شده اند.

 

خبرگزاری ای پی اس الجزایر، به نقل از یک منبع خبری امنیتی آمار تلفات جدید را اعلام کرده و گفت که تلفات شامل تبعه های الجزایر و کارگران خارجی می شود.

 

این آمار تلفات گروگان ها بیش از دو برابر آماری است که پیشتر خبرگزاری ای پی اس گزارش کرده بود.

 

این خبرگزاری گفت: 18 شبه نظامی کشته شده اند. با وجود این گزارش درخصوص اینکه حدود 100 تن از کارگران آزاد شده اند نشان دهنده تحولی در این بحران گروگان گیری است که اوایل روز چهارشنبه آغاز شد.

 

 

1

تاسیسات گازی آمیناس در الجزایر

 

در همین حال مقامات آمریکایی اعلام کردند که یک کارگر آمریکایی به نام "فردریک بوتاچیو" ساکن تگزاس در این تاسیسات گاز طبیعی کشته شده است اما مشخص نیست که چطور جان خود را از دست داده است.

 

دولت اوباما اعلام کرده که به دنبال آزادی دیگر آمریکایی های است که همچنان در اسارت شبه نظامیان هستند اما درخصوص تعداد آنها اظهار نظر نکرده است.

 

فرانسه نیز اعلام کرده که در جریان حمله نیروهای ارتش الجزایر برای آزادسازی گروگان ها یک فرانسوی به نام "یان دژو" کشته شده است و اطلاعاتی بیشتری درخصوص وی داده نشده است.

 

وزارت امورد خارجه فرانسه اظهار داشت که سه گروگان فرانسوی دیگر اکنون آزاد شده اند اما اعلام نکرد که آیا شهروندان فرانسوی هنوز به عنوان گروگان در اسارت هستند یا خیر.

 

در این میان شبه نظامیان پیشنهاد کردند که دو کارگر آمریکایی را به ازای دو تن از چهره های وابسته به شبه نظامیان که در آمریکا زندانی هستند، مبادله کنند.

 

وزارت امور خارجه آمریکا با تایید اینکه چند آمریکایی همچنان در اسارت شبه نظامیان در الجزایر هستند در خصوص پیشنهاد مبادله گروگان ها گفت که آمریکا با تروریست ها مذاکره نمی کند.

 

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که در گفت وگویی که روز جمعه با نخست وزیر الجزایر داشته از این کشور خواسته است تا اقدامات ممکن را برای محافظت از گروگان های باقی مانده صورت دهد.

 

وی گفت که خطاب به نخست وزیر الجزایر تاکید کرده که بیشترین احتیاط ممکن باید نسبت به حفظ جان گروگان های بی گناه انجام شود.

 

مشخص نیست گروگان های خارجی باقی مانده همچنان در اسارت بوده و یا در جریان حمله ارتش الجزایر برای آزادی آنها که روز پنجشنبه آغاز شد، کشته شده اند.

 

دولت الجزایر از زمان آغاز بحران گروگان گیری در این کشور کنترل شدیدی را درخصوص اطلاع رسانی در این بحران به خرج داده است.

 

در جریان این گروگان گیری شبه نظامیان صدها کارگر متعلق به 10 کشور جهان اعم از آمریکا، انگلیس، فرانسه، نروژ، رومانی، مالزی، ژاپن و الجزایر را در تاسیسات گاز طبیعی در منطقه دور افتاده "امیناس" به گروگان گرفته اند. بخش عمده این گروگان ها الجزایری بوده و آزاد شده اند.

 

نیروهای الجزایری به تلافی اقدام شبه نظامیان روز پنجشنبه به تاسیسات گاز طبیعی حمله کرده و این موضوع نگرانی رهبران کشورهای جهان نسبت به امنیت گروگان ها را به همراه داشته است.

 

شبه نظامیان مدعی شدند که روز پنجشنبه هلی کوپترهای ارتش الجزایر در حالی که افراطگران گروگان ها را جا به جا می کردند به روی آنها آتش گشودند و 35 گروگان کشته شدند.

 

شبه نظامیان همچنین گفتند که همچنان هفت گروگان خارجی را در اسارت دارند.

 

در حالی که روز جمعه این شبه نظامیان در منطقه پالایشگاه اصلی در تله افتاده بودند پیشنهاد کردند تا دو گروگان آمریکایی را در ازای آزادی دو تن از چهره های مشهور وابسته به افراطگران در زندان های آمریکا مبادله کنند.

 

این دو چهره عبارتند از عمر عبدالرحمان، شبه نظامی کوری که به اتهام توطئه بمب گذاری در مکان های معروف شهر نیویورک گناهکار شناخته و به حبس ابد محکوم شده و همینطور عافیه صدیقی، دانشمند عصب شناس پاکستانی که به اتهام شلیک به سوی دو سرباز آمریکایی در افغانستان به 86 سال زندان محکوم شده است.

 

همچنین به گزارش روزنامه دیلی میل، برخی از زنده ماندگان بحران گروگان گیری عنوان کردند که شبه نظامیان به گردن گروگان ها مواد منفجره انداخته و همچنین عده ای از کارکنان خارجی برای فرار از دست گروگان گیران مجبور به تعویض لباس های خود شده اند.

 

مقامات آمریکایی بلافاصله پس از پیشنهاد مبادله از سوی گروگان گیرها آن را رد کرده و تاکید کردند که دولت هرگونه تبادل گروگان ها را با تروریست های محکوم شده رد می کند.

 

مقامات آمریکایی همچنین گفتند که جسد فردریک بوتاچیو پیدا شده و خانواده وی در جریان قرار گرفته اند اما چگونگی مرگ وی مشخص نیست.

 

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگو با عبدالمالک سلال، نخست وزیر الجزایر اظهار داشت که "آمریکا به همه خانواده هایی که عزیزان خود را در این حمله بی رحمانه از دست دادند تسلیت می گوید و ما عمیقا نسبت به سرنوشت کسانی که هنوز در خطر هستند نگران هستیم."

 

 

2

 

وی تصریح کرد که آمریکا در حال همکاری با مقامات الجزایر و مقامات دیگر کشورهای دخیل در این بحران است تا به آن پایان دهد.

 

وی افزود: این بسیار ضروری است که ما عملیات ضد تروریستی خود را در همکاری با الجزایر گسترش داده و عمیق تر کنیم.

 

وی گفت: من به نخست وزیر الجزایر تصریح کردم که ما آماده افزایش هر چه بیشتر حمایت های ضد تروریستی هستیم.

 

با وجود آنکه شبه نظامیان گفتند که هفت آمریکایی در اسارت آنها هستند، گزارش شده است که دو تن از آنها بدون آسیب دیدن فرار کرده اند.

 

شبه نظامیان گفتند که قصد دارند درخصوص پیشنهاد مبادله گروگان ها به زودی ویدئویی را منتشر کنند.

 

همچنین گزارش شده که پنج آمریکایی دیگر که هنگام آغاز حمله شبه نظامیان به تاسیسات گاز طبیعی در این منطقه وسیع حضور داشته اند توانسته اند بدون آنکه به اسارت گرفته شوند از محل فرار کنند.

 

گفته شده است که نه دولت باراک اوباما و نه دولت انگلیس در جریان تصمیم ارتش الجزایر برای اجرای عملیات نجات گروگان ها قرار نگرفته بودند.

 

همچنین به گزارش خبرگزاری دولتی الجزایر نیروهای ویژه این کشور به مذاکرات خود با شبه نظامیان ادامه می دهند.

 

خبرگزاری رویترز گزارش داد که گروگان گیرها تهدید کرده اند پس از حمله خونین ارتش الجزایر دیگر تاسیسات انرژی در این کشور را هدف حمله قرار خواهند داد.

 

یک مقام دفاعی آمریکا به شبکه خبری سی ان ان گفت که یک هواپیمای نظامی C-130 ارتش آمریکا به تخلیه 10 تا 20 تن از افرادی که به گروگان گرفته شده بودند، پرداخته است.

 

به گفته این مقام آمریکایی این افراد به تاسیسات آمریکا در اروپا منتقل شدند و وضعیت برخی از آنها که مجروح بودند در هواپیما مورد ارزیابی قرار گرفته است.

 

در همین حال خبرگزاری دولتی الجزایر اعلام کرده است که محل های مربوط به اسکان کارگران در تاسیسات گاز طبیعی پاکسازی شده است.

 

هم زمان لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا بنا به گفته یک مقام دفاعی آمریکایی روز جمعه در جریان آخرین تحولات مربوط به بحران گروگان گیری قرار گرفت.

 

این مقام آمریکایی اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه نداد و علت آن را حساس و ادامه دار بودن وضعیت دانست.

 

لئون پانه تا در اظهاراتی در شهر لندن گفت که هیچ توجیهی برای ربودن و قتل بی گناهان در الجزایر وجود ندارد.

 

وی متعهد شد که دولت آمریکا برای بازگشت ایمن شهروندان خود بی وقفه تلاش خواهد کرد.

 

پانه تا همچنین به تروریست ها در الجزایر هشدار داد که جایی برای پنهان شدند ندارند و همچنین مقامات آمریکایی با مقامات انگلیس و دیگر کشورها همکاری نزدیک دارند تا دقیقا مشخص شود که چه اقداماتی رخ داده است.

 

 

2

پانه تا

 

وی افزود: صرف نظر از انگیزه گروگان گیرها هیچ توجیهی برای قتل و ربودن بی گناهان وجود ندارد و تروریست ها باید بدانند هیچ پناهگاه و مامنی نه در الجزایر نه در شمال آفریقا و نه در هیچ جای جهان نخواهند داشت.

 

گفته شده است که حمله ارتش الجزایره به جای آنکه منجر به آزادی ده ها گروگان شود منجر به درگیری های خونین در تاسیسات گازی شده و سرنوشت بسیاری از شبه نظامیان و گروگان ها را نامشخص ساخته است و همچنین الجزایر پیشنهاد کمک نیروهای ویژه آمریکایی و نیروهای SAS انگلیسی را رد کرده است.

 

یک مقام انگلیسی گفت: ما از آنها خواستیم که با به کارگیری همه سلاح های خود حمله را آغاز نکنند اما آنها حرف ما را گوش نکردند و کار خود را انجام دادند. آنها تاکید کردند که الجزایر خاک کشور آنها است و این عملیات نیز متعلق به آنها است.

 

منابع خبری فرانسوی نیز گفتند که علت حمله ارتش الجزایر این بوده که تروریست ها قصد اعدام گروگان ها را داشته اند.

 

مقامات الجزایر اعلام کردند: عملیات نجات پایان یافته است. آنها همچنین گفتند، طاهر بن جنب، یک فرمانده برجسته شبه نظامیان در منطقه کشته شده است.

 

بنا به گفته خبرگزاری رویترز، جسد 11 شبه نظامیان شامل سه مصری، دو تونسی، دو لیبیایی، یک تبعه مالی و یک فرانسوی که جزو گروگان گیرها بوده اند روز پنجشنبه یافت شده است.

 

 

2

تاسیسات گازی آمیناس در الجزایر

 

رسانه های الجزایر گفتند که گروگان گیرها قصد داشتند گروگان ها را به مالی منتقل کنند.

 

همچنین یک منبع خبری گفت که 30 گروگان نیز کشته شدند که ملیت 15 تن از آنها مشخص شده است که از این 15 نفر هشت تن الجزایری و هفت خارجی شامل دو انگلیسی، دو ژاپنی و یک فرانسوی بوده اند.

 

همچنین یک انگلیسی نیز روز چهارشنبه کشته شده است و بدین ترتیب تعداد خارجی هایی که بیم کشته شدن آنها در این حادثه می رود اکنون حدودا به 60 تن می رسد.

 

یک مهندس ایرلندی که از حمله روز پنجشنبه جان سالم به در برده گفت که شاهد چهار خودروی جیپ مملو از گروگان ها بوده که توسط سربازان الجزایری منفجر شدند.

 

فرماندهان ارتش الجزایر اعلام کردند که به سبب آنکه گروگان گیرها می خواستند گروگان ها را به خارج از کشور منتقل کنند 30 ساعت پس از آغاز بحران گروگان گیری حمله خود را آغاز کرده اند.

 

دولت ژاپن نیز روز چهارشنبه گفت که سه تن از شهروندان این کشور از دست گروگان گیرها فرار کرده اند اما از سرنوشت 14 تن از کارگران ژاپنی اطلاعی وجود ندارد.

 

شرکت بریتیش پترولیوم نیز اعلام کرد که وضعیت و محل تعدادی از کارکنان این شرکت در این تاسیسات گازی مشخص نیست.

 

بنا به گفته این شرکت 11 تن از کارمندان و صدها تن از کارکنان دیگر شرکت های نفتی با هواپیما از منطقه خارج شده اند و اقدامات هنوز ادامه دارد.

 

دولت آمریکا همچنین یک پهپاد شناسایی غیر مسلح را برای نظارت بر تاسیسات گازی در الجزایر فرستاده است اما نتوانسته بجز تحت نظر قرار دادن مداخله ارتش الجزایر طی روز پنجشنبه اقدامات بیشتری انجام دهد.

 

مختار بلمختار، رهبر گروه ربایندگان در الجزایر عملیات گروگان گیری در این تاسیسات گازی را که در نقطه ای دورافتاده در بیابانی در مجاورت مرز لیبی قرار دارد برعهده دارد٬. آنها که خود را «گردان خون» می نامند٬ می گویند در واکنش به صدور اجازه پرواز هواپیماهای فرانسوی بر فراز الجزایر برای حمله به شورشیان مالی٬ دست به این اقدام زده اند. خواسته گروگان گیران پایان عملیات نظامی فرانسه در مالی است و تهدید کرده اند که این میدان گازی را منفجر خواهند کرد.

 

 

2

مختار بلمختار، رهبر گروگانگیران

 

ارتش فرانسه با حملات هوایی و استقرار نیروهای زمینی در مالی٬ قصد دارد به کمک ارتش این کشور مانع پیش روی شورشیان به شهرهای استراتژیک مالی در نواحی جنوبی شود. بسیاری از کشورها از مقابله فرانسه با شورشیان مالی حمایت کرده اند. آمریکا قرار است کمک های بیشتری برای بهینه سازی عملیات نیروهای نظامی فرانسه در مالی ارائه کند.

کلید واژه ها: گروگانالجزایرنظامیانشبه نظامیانآمریکاگروگان هاخارجیگازیارتش الجزایربحرانعملیاتگروگان گیریگیرهااسارتگروگان گیرهاگروگان ها رافرانسویبحران گروگان گیریمالیدر اسارتبحران گروگانتاسیسات گازیفرانسهپنجشنبهگفتند کهدر الجزایرگازدر تاسیساتتاسیسات گاز طبیعیالجزایر برایمبادلهتروریستکارگرگاز طبیعیتاسیسات گاز


نظر شما :