هجده هفته اعتراض جواب داد

کودتای قضایی بی بی مرد؟!

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۰۸:۰۰ کد : ۲۰۱۹۳۱۴ اخبار اصلی خاورمیانه
گویا اعتراضات گسترده مخالفان کودتای قضائی بی بی در هجده هفته متوالی کار خود را کرد و برخی رسانه های صهیونیست از مرگ اصلاحات قضایی نتانیاهو خبر می دهند. در محافل غیررسمی صهیونیستی عنوان شده که به نظر می رسد طرح اصلاح قوه قضائیه از سوی دولت بنیامین نتانیاهو، مُرده است. شبکه «کان» رژیم صهیونیستی در گزارش جمعه شب خود به نقل از مسئولانی در ائتلاف حاکم بدون اینکه نام آنها را بگوید، اعلام کرد، حتی یاریو لوین، وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی که طرح اصلاح دستگاه قضایی را تدوین کرده است و یکی از مشتاقان این طرح است، در جلسات غیرعلنی می‌گوید دیگر نمی‌توان به تصویب آن پرداخت.
کودتای قضایی بی بی مرد؟!

حسین فاطمی، روزنامه نگار

دیپلماسی ایرانی: تظاهرات هفتگی مخالفان نتانیاهو موسوم به اعتراضات شنبه وارد هجدهمین هفته خود شد. این هفته نیز ده‌ها هزار نفر از ساکنان سرزمین‌های اشغالی علیه نخست‌وزیر این رژیم تظاهرات کردند. به گزارش یدیعوت آحارانوت، شهرک نشینان شنبه شب در مناطق مختلف برای توقف کودتای قضایی بی بی به خیابان آمدند.

 اعتراضات علیه طرح اصلاحات قضایی نتانیاهو برای بیش از سه ماه تداوم یافته و سرزمین‌های اشغالی را برای هجدهمین هفته متوالی به صحنه درگیری معارضان و حامیان کابینه تبدیل کرده است. از زمان اعلام این طرح تاکنون تل آویو و سایر شهرک‌های اشغالی هر شنبه شب شاهد تجمعات صهیونیست‌های منتقد برنامه‌های کابینه نتانیاهو است و رهبران معارض نیز به برنامه‌های خود علیه نتانیاهو ادامه می‌دهند. این در حالی است که چند روز پیش ده‌ها هزار نفر از حامیان صهیونیست و تندروی کابینه «بنیامین نتانیاهو» به خیابان‌ها آمدند و از طرح جنجالی اصلاحات قضایی که حمایت کردند.

وضعیت دوقطبی حاصل‌شده از طرح اصلاحات قضایی بر سرزمین‌های اشغالی حاکم است و حامیان نتانیاهو با آمدن به خیابان‌ها به دنبال آن هستند تا موازنه قدرت را به کابینه بحران زده او بازگردانند؛ در حالی که منتقدان و معارضان همچنان معتقدند این طرح نظارت قانونی برفعالیت‌های کابینه را  از بین خواهد برد.

- کودتای قضایی نتانیاهو مُرد؟!

گویا اعتراضات گسترده مخالفان کودتای قضائی بی بی در هجده هفته متوالی کار خود را کرد و برخی رسانه های صهیونیست از مرگ اصلاحات قضایی نتانیاهو خبر می دهند. در محافل غیررسمی صهیونیستی عنوان شده که به نظر می رسد طرح اصلاح قوه قضائیه از سوی دولت بنیامین نتانیاهو، مُرده است. شبکه «کان» رژیم صهیونیستی در گزارش جمعه شب خود به نقل از مسئولانی در ائتلاف حاکم بدون اینکه نام آنها را بگوید، اعلام کرد، حتی یاریو لوین، وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی که طرح اصلاح دستگاه قضایی را تدوین کرده است و یکی از مشتاقان این طرح است، در جلسات غیرعلنی می‌گوید دیگر نمی‌توان به تصویب آن پرداخت.

لوین استدلال می‌کند که اگر مذاکراتی که در دفتر نخست وزیری بین نمایندگان اپوزیسیون و دولت انجام می‌شود به توافقی منجر نشود که مهمترین موارد مندرج در طرح اصلاحات قضایی را بپذیرد، این طرح بی‌فایده است. لوین معتقد است که اگر توافق با اپوزیسیون منجر به اطمینان از پذیرش موضع دولت در مورد تغییر معیارهای تعیین قضات دیوان عالی نشود، نباید به طرح اصلاحات قضایی پایبند بود.

این شبکه اعلام کرد، این موضع گیری‌های لوین به این معنی نیست که وی آماده استعفا است چرا که هنوز وظایف زیادی دارد که می‌تواند داخل وزارتخانه آنها را انجام دهد. این شبکه کوتاه آمدن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از طرح اصلاحات را به موج گسترده اعتراضات مردمی علیه این طرح و واکنش جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نسبت داد که از دعوت نتانیاهو به کاخ سفید خودداری می‌کند.

شبکه «کان» اعلام کرد، واکنش رسمی آمریکا تاثیر بسیار زیادی روی تصمیم نتانیاهو در کنار گذاشتن این طرح داشت، عدم دعوت او به کاخ سفید با اینکه پنج ماه از روی کار آمدنش می‌گذرد پیام روشنی داشت اینکه طرح اصلاح دستگاه قضایی باید بمیرد. از تبعات طرح اصلاح دستگاه قضایی که دامنگیر رژیم صهیونیستی شد؛ اعتراضات گسترده مردمی، وخامت اوضاع اقتصادی، کاهش ارزش پول رژیم،  خروج بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی و افزایش فراخوان برای توقف خدمت سربازی است‌.

- معترضین هم چنان بی اعتماد

به رغم اعلام مرگ کودتای قضایی بی بی، اعتراضات کماکان با قوت ادامه دارد. شبکه صهیونیستی «کان» در گزارشی اعلام کرد که سازمان‌دهندگان تظاهرات در سرزمین‌های اشغالی، به صحبت‌های مطرح شده درباره «مرگ اصلاحات قضایی» شک دارند و خواهان تداوم اعتراضات‌ هستند. شبکه صهیونیستی «کان» گزارش داد که سازمان‌دهندگان تظاهرات علیه اصلاحات قضایی در سرزمین‌های اشغالی با زیر سوال بردن صحت اظهارات ائتلاف کابینه در خصوص «مرگ» این اصلاحات، خواهان اتخاذ موضع قاطع در مذاکراتی که این هفته با کابینه «بنیامین نتانیاهو» برگزار می‌شود، شدند.

طبق گزارش پایگاه خبری «العربی الجدید»، کان در گزارش شنبه، ۶مه به نقل از سازمان‌دهندگان تظاهرات، اعلام کرد که آن‌ها از احزاب اپوزیسیون خواستند تا در صورت برگزاری نشستی در هفته جاری با کابینه، از گفت‌وگو با نمایندگان نتانیاهو خودداری کرده و نگذارند که تلاش‌ها برای حل‌وفصل موارد بحث‌برانگیز طرح اصلاحات قضایی به سرانجام برسد.

این شبکه صهیونیستی در ادامه گزارش داد که سازمان‌دهندگان تظاهرات‌ها علیه نتانیاهو، گزارش‌ها مبنی بر «مرده بودن اصلاحات» را باور نمی‌کنند و نمی‌پذیرند که کابینه بنیامین نتانیاهو قصدش برای تداوم روند قانونگذاری آن را کنار گذاشته باشد. باوجود انتشار این گزارش‌ها، ساکنان سرزمین‌های اشغالی شب گذشته، شنبه برای هجدهمین هفته متوالی تظاهرات گسترده‌ای را در شهرهای مختلف فلسطین اشغالی علیه اقدامات و طرح قضایی نخست وزیر این رژیم برگزار کردند.

در ادامه این گزارش آمده است: «سازمان دهندگان تظاهرات هشدار داده‌اند که اظهارات نمایندگان کابینه در مورد «قبر اصلاحات قضایی» با هدف بهبود وضعیت و کاستن از اعتراضات است تا ائتلاف حاکم بتواند لایحه بودجه را تصویب کرده و سپس دوباره تصویب اصلاحات را از سر بگیرد.»

در راستای بی اعتمادی صهیونیست ها به ادعاهای بی بی، اخباری در خصوص طرح های به مراتب خطرناک تر از کودتای قضایی مطرح است. چنانی که روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت، در حالی که طرح‌های کابینه بنیامین نتانیاهو برای کاهش گسترده اختیارات مسئولان دادگاه عالی، صدها هزار شهروند صهیونیست را به خیابان‌ها کشانده، برخی شهرک نشینان دیگر درباره خطر بزرگ تری هشدار می‌دهند و آن اقدامات کابینه نتانیاهو برای تعریف دوباره «یهودیت» است. 

این روزنامه عبری می گوید، تلاش‌های فعلی کابینه به شدت تندروی نتانیاهو برای تقویت و گسترش قانون مهاجرت به اراضی اشغالی، کار و مهاجرت را برای بسیاری از یهودیان روس زبان دشوار خواهد کرد. چرا که کابینه افراطی بی بی به طور مشخص خواستار لغو اصلاحیه ۱۹۷۰ هستند که به فردی که دارای دستکم یه جد یهودی است اجازه می‌دهد تابعیت اسرائیلی را دریافت کند. برخی از ناظران این طرح را در راستای ورود جریان افراطی دینی یهودی به اراضی اشغالی تعبیر کرده اند تا وزن جریان های رادیکال صهیونیست ارتقا پیدا کند. 

کلید واژه ها: اسرائیل بنیامین نتانیاهو آمریکا جو بایدن کودتای قضایی


( ۲ )

نظر شما :