دیپلماسی تبعیض

اینجا سوریه، کسی به فکر مصیبت‌زدگان زلزله نیست

۲۷ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰ کد : ۲۰۱۷۷۵۵ اخبار اصلی خاورمیانه
بر اساس گزارش سازمان ملل، فقط در سوریه ممکن است تا ۵.۳ میلیون نفر بی خانمان بمانند. در مجموع، نزدیک به ۲۶ میلیون نفر از زلزله آسیب دیدند. در حالی که ده ها کشور به ترکیه پیشنهاد کمک کردند و تیم های نجات و کمک های بشر دوستانه را به آنجا فرستادند، در سوریه، فقط تعداد کمی در روزهای اول پس از فاجعه به سوری ها کمک کردند. مردم باید عمدتا خودشان از زیر آوار نجات می یافتند. در مناطق تحت کنترل مقامات رسمی سوریه، امدادگران روسی به کمک آمدند، اما در منطقه تحت کنترل مخالفان و گروه‌ های رادیکال، کسی نبود که روی آن حساب باز کنند.
اینجا سوریه، کسی به فکر مصیبت‌زدگان زلزله نیست

نویسنده: ماریانا بلنکایا

دیپلماسی ایرانی: تعداد قربانیان زمین لرزه در ترکیه و سوریه از 33 هزار نفر فراتر رفته است و این در حالی است که سازمان ملل هشدار می دهد که این رقم نهایی نیست: همه آوارها هنوز برداشته نشده اند. کمک به قربانیان همچنان یک چالش برای جامعه بین‌ المللی است، به ‌ویژه در سوریه، جایی که وضعیت سیاسی کلی بر فاجعه – پیامدهای یک جنگ طولانی ‌مدت و تحریم‌ های بین ‌المللی – قرار گرفته است. در حالی که به خاطر کمک به ترک ها، بسیاری از کشورها، به عنوان مثال یونان و ارمنستان، آماده اند چشمان خود را بر نارضایتی های قدیمی و اختلافات فعلی ببندند، برای سوریه تنها تعداد کمی موافقت می کنند که به سوری ها کمک کنند.

زلزله قرن نام فاجعه هولناکی است که یک هفته پیش در ترکیه و سوریه رخ داد. تا شامگاه یکشنبه، تعداد قربانیان در هر دو کشور از 33 هزار نفر گذشت که تقریبا 30 هزار نفر در استان های ترکیه بودند. با این حال، سازمان ملل انتظار رشد این آمار غم انگیز را دارد.

بر اساس گزارش سازمان ملل، فقط در سوریه ممکن است تا 5.3 میلیون نفر بی خانمان بمانند. در مجموع، نزدیک به 26 میلیون نفر از زلزله آسیب دیدند. در حالی که ده ها کشور به ترکیه پیشنهاد کمک کردند و تیم های نجات و کمک های بشر دوستانه را به آنجا فرستادند، در سوریه، فقط تعداد کمی در روزهای اول پس از فاجعه به سوری ها کمک کردند. مردم باید عمدتا خودشان از زیر آوار نجات می یافتند. در مناطق تحت کنترل مقامات رسمی سوریه، امدادگران روسی به کمک آمدند، اما در منطقه تحت کنترل مخالفان و گروه‌ های رادیکال، کسی نبود که روی آن حساب باز کنند.

در این میان، در کشوری که در 12 سال گذشته درگیر جنگ داخلی بوده و با تروریسم می جنگد و در عین حال، تلاش می کند، تحت تحریم های غرب زنده بماند، تجهیزات لازم برای پاکسازی آوار وجود ندارد. این پرسش مطرح می شود که چگونه می توان مردم را اسکان داد، در حالی که تعداد زیادی از ساختمان ها پس از جنگ هنوز بازسازی نشده اند. افزون بر آن، بازماندگان چیزی برای گرم کردن و چیزی برای تغذیه ندارند. کمک های بشردوستانه دیر شده است. آنچه جمع آوری می شود، اغلب به سختی به قربانیان تحویل داده می شود. اغلب، گروه هایی که یک منطقه خاص را کنترل می کنند، اجازه عبور محموله های بشردوستانه را نمی دهند.

در روزهای آینده، شورای امنیت سازمان ملل متحد قصد دارد، در مورد چگونگی کمک به سوریه بحث کند. یکی از موضوعات اصلی رفع تحریم هاست. دمشق با حمایت کامل مسکو بر این امر اصرار دارد. روز جمعه، وزارت خزانه داری ایالات متحده امریکا اعلام کرد که فعالیت های امدادرسانی را از تحریم های سوریه تا ماه اوت معاف کرده است. این اقدام به بانک مرکزی امکان می دهد که حواله های سوری های مقیم خارج و کمک های بشردوستانه بین المللی را دریافت کند.

منبع: کامرسانت / تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: سوریه ترکیه سوریه و ترکیه زلزله سوریه مردم سوریه مخالفان سوریه روسیه روسیه و سوریه شمال سوریه زلزله


( ۷ )

نظر شما :