سفری که برای جهان تشیع اهمیت مضاعفی دارد

اهمیت دیدار تاریخی پاپ با آیت الله سیستانی

۱۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۰ کد : ۲۰۰۰۵۱۴ خاورمیانه انتخاب سردبیر
علی موسوی خلخالی در یادداشتی می نویسد: تا کنون سابقه نداشته که پاپ در منزل یکی از رهبران دینی اسلامی حضور یابد، حتی اگر با رهبران اهل تسنن هم ملاقاتی داشته این ملاقات اکثرا در واتیکان انجام شده است. دیدار او با آیت الله سیستانی آن هم در منزل ایشان، نشان از اهیتی دارد که مرجعیت شیعه در سپهر دینی جهان اسلام پیدا کرده و رهبر مسیحیان را به این باور رسانده است که دیدار با او می تواند به گسترش صلح، میانه روی، تسامح و تساهل و آشتی و مراودات مسالمت آمیز میان ادیان کمک کند. برای همین سفر پاپ به نجف اشرف و دیدارش با آیت الله سیستانی را باید به فال نیک گرفت و آن را فراتر از یک واقعه بین المللی و دولتی به سود بیت شیعی و جهان تشیع دانست.
اهمیت دیدار تاریخی پاپ با آیت الله سیستانی

دیپلماسی ایرانی: سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان به عراق، یکی از مهمترین رخدادهای روزهای آینده عراق است. اتفاقی که می تواند هم جایگاه عراق را به عنوان یک کشور اسلامی و عربی در منطقه تقویت کند و هم می تواند توجه ها را به این کشور جنگ زده و آکنده از مشکلات داخلی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی معطوف کند. 

یکی از اهداف اصلی پاپ از سفر به عراق توجه ویژه به مسیحیان این کشور است که به صراحت از آن صحبت به میان آمده، مسیحیان عراق در سال های اخیر به دلیل فشارهای تروریسم به شدت آسیب دیده اند و مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند. رهبر کاتولیک های جهان امیدوار است با سفر خود به عراق به ویژه با رفتن به شهر اور، زادگاه ابراهیم خلیل (ع) بتواند ضمن دادن روحیه معنوی به آنان، مسیحیان را مجاب کند که ترک وطن نکنند و همچنان به عنوان بخشی از جامعه عراق حضور خود را در این کشور حفظ کنند. 

اما آنچه به این سفر اهمیتی دو چندان می دهد، دیدار پاپ فرانسیس با آیت الله سیستانی در نجف اشرف است که بنا به اخبار قرار است در منزلش با ایشان ملاقات کند. اگرچه دیدار هیئتی از واتیکان از حرم علوی این گمانه را تقویت کرد که احتمال دارد این دیدار در بارگاه امیر المومنین (ع) انجام شود. حتی اگر پاپ در حرم علوی با مرجع شیعیان عراق ملاقات کند هم اهمیت این سفر را بیش از پیش افزایش می دهد. نجف اشرف نماد مذهبی شیعیان جهان است و بارگاه امیرالمنین (ع) در قلب آن جای دارد و دیدار رهبر مسیحیان با مرجع شیعیان در آنجا اهمیتی مضاعف دارد. اما اگر پاپ با آیت الله سیستانی در منزلش ملاقات کند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. آیت الله سیستانی از زمان سقوط رژیم بعث در سال 2003 تا کنون عموما خانه نشین است و به جز دو بار و گه گاهی که در اوقات خاص به زیارت بارگاه امیر المومنین (ع) می رود از خانه خارج نمی شود. منزل ایشان در مجاورت و مشرف به حرم علوی است و اکثرا زیارت خود را از منزل انجام می دهد. حضور پاپ در منزل ایشان از جایگاه و اهمیتی نشان دارد که آیت الله سیستانی در عراق و حتی در سطح جهان تشیع از آن برخوردار است. 

اکثر رهبران جهان برای ملاقات با پاپ به واتیکان می روند یا اگر پاپ به جایی سفر می کند رهبران دینی و شخصیت های سیاسی در محلی رسمی با او ملالقات می کنند. حضور او در منزل آیت الله سیستانی نشان می دهد که پاپ نیز می داند جایگاه ایشان تا چه اندازه مهم و برجسته است تا آنجا که حاضر است خرق عادت کند و در منزلش با او ملاقات کند. 

تا کنون سابقه نداشته که پاپ در منزل یکی از رهبران دینی اسلامی حضور یابد، حتی اگر با رهبران اهل تسنن هم ملاقاتی داشته این ملاقات اکثرا در واتیکان انجام شده است. دیدار او با آیت الله سیستانی آن هم در منزل ایشان، نشان از اهیتی دارد که مرجعیت شیعه در سپهر دینی جهان اسلام پیدا کرده و رهبر مسیحیان را به این باور رسانده است که دیدار با او می تواند به گسترش صلح، میانه روی، تسامح و تساهل و آشتی و مراودات مسالمت آمیز میان ادیان کمک کند. برای همین سفر پاپ به نجف اشرف و دیدارش با آیت الله سیستانی را باید به فال نیک گرفت و آن را فراتر از یک واقعه بین المللی و دولتی به سود بیت شیعی و جهان تشیع دانست./اطلاعات 

کلید واژه ها: عراق پاپ سفر پاپ به عراق پاپ فرانسیس تشیع جهان تشیع آیت الله سیستانی


( ۱۲ )

نظر شما :

جامی ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۱:۳۳
تو موصل می خواهند چه کار کنند؟اونجا بغداد و نجف نیست!
خسرو ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۹:۳۴
به نظر میرسد پاپ با این کار میخواهد بین شیعه و سنی اختلاف بیاندازد ، وجود پر برکت آیت الله سیستانی تا به حال موجد وحدت و همدلی بین تمام مسلمانان (تشیع و تسنن )بوده است ، پاپ های کاتولیک از صدها سال پیش ، مسیون و وظیفه رهبری و هدایت مسیحیان جهان را برگزیده اندو در این راه همیشه سعی داشته اند با ایجاد روابط ویژه با گروهی از مسلمانان ،گروههای دیگر مسلمانان را از همدیگر جدا کنند ، تا مانع وحدت و قدرت جهان اسلام شوند امیدوارم آیت الله سیستانی دیدار با پاپ را قبول نکند ، در ضمن مسیحیان عراق ، کمترین آسیب را از ناامنی های عراق دیده اند بهتر بود پاپ از دومیلیون خانواده عراقی که یک نفرشان در بمب بارانهای امریکا یا انگلیس یا فرانسه کشته شده اند دلجویی کند
صهیب بابایی توسکی ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۹:۲۶
پاپ در شهر خلفا، بغداد، چه مفهومی دارد در مقایسه با تاریخ؟
مسعود ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۳:۱۱
دستاوردهایی که اکنون شما به آن اشاره نموده اید حاصل تلاشها و کوششهای خستگی ناپذیر و دوراندیشی و عزم جزم اراده ی قوی و شهامت و شجاعت و رهبری راهبردی حضرت "امام خامنه ای مدظله العالی" رهبر بی بدیل مسلمانان جهان " شیعه و سنی "است که البته با هدفی خاص دستاورد آن را دیگران تصاحب میکنند.
ایرانی ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۷:۳۹
دقیقا ، حضرت اقا جانه تشیع هستند ، چقد قلم و نگاه قابل احترامی دارین جناب خلحالی