پیشنهاد فروش پاتریوت‌های آمریکا به ترکیه با پایان اعتبار منقضی شد

۰۲ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۰ کد : ۱۹۸۵۷۳۴ سرخط اخبار

یکی از مقام‌های وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرد، پیشنهاد ایالات متحده در فروش سیستم موشکی پاتریوت به ترکیه به دلیل پایان اعتبار منقضی شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، این مساله در بحبوحه تنش بین دو کشور بر سر توافق دفاعی آنکارا با روسیه مطرح شده است.

این مقام آمریکایی همچنین گفت: ما به ترکیه گفته بودیم که اگر سیستم‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه را تحویل بگیرد، پیشنهاد فروش سیستم‌های پاتریوت را منقضی می‌کنیم و این اتفاق افتاد.

ترکیه سامانه‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ را در ژوئیه و با وجود هشدارهای مکرر آمریکا درباره پیامدهای این مساله، تحویل گرفت.

یک هفته پس از آنکه ترکیه این سامانه‌های دفاع موشکی روسی را دریافت کرد، آمریکا رسما آنکارا را از برنامه جنگنده‌های اف-۳۵ خارج کرد.

مقام‌های آمریکایی نگران هستند که رادارهای قدرتمند اس-۴۰۰ برای جمع آوری اطلاعات مربوط به این جنگنده‌ها مورد استفاده قرار گیرند؛ ایالات متحده تلاش کرده تا ترکیه را برای خرید پاتریوت‌ها متقاعد کند. دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده تلاش کردند تا آنکارا را برای خرید این سامانه‌های دفاع موشکی متقاعد کنند اما آنکارا این پیشنهادها را به این دلیل رد کرد که آمریکا این فناوری حساس را با ترکیه به اشتراک نگذاشت.

کلید واژه ها: ایالات متحده امریکا ترکیه


( ۱ )

نظر شما :