هشدار ترکیه به آمریکا درباره منطقه امن در شمال سوریه

۲۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۵ کد : ۱۹۸۵۵۰۹ سرخط اخبار

وزارت دفاع ترکیه با هشدار درباره هرگونه خلف وعده آمریکا در عملی‌کردن طرح منطقه امن در شمال سوریه، گفت در این صورت آنکارا طرح‌های جایگزین خود را به‌صورت یکجانبه اعمال می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ژنرال «حلوسی آکار» وزیر دفاع ترکیه هشدار داد اگر توافقات با آمریکا بر سر طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه عملی نشود، آنکارا طرح‌های جایگزین متعددی برای آن دارد که یکجانبه اعمال خواهد کرد.

آکار شامگاه دوشنبه در مصاحبه با شبکه «تی.آر.تی خبر» گفت، طی روزهای آینده، باید انتظار اعلام گام‌های جدیدی را درخصوص ایجاد منطقه امن در شمال سوریه داشته باشید.

وی با ابراز امیدواری درباره اینکه گام‌های مشترک با آمریکا در شمال سوریه، در تطابق با روح اتحاد و همکاری استراتژیک دو طرف باشد، توضیح داد: «کنترل حریم هوایی و هماهنگی در این زمینه بسیار مهم است. پیشرفت بسیار خوبی هم در این زمینه حاصل شده است».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وزیر دفاع ترکیه با هشدار درباره عملی‌نشدن هر بخشی از توافق با آمریکا درباره منطقه امن، تاکید کرد: «نقشه ب، نقشه ج یا هر چیز دیگری که می‌خواهید اسمش را بگذارید [ولی] ما قادر هستیم اقدامات و فعالیت‌های یکجانبه در شمال سوریه را اعمال کنیم».

چند روز پیش «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا ضمن مخالفت با هرگونه عملیات نظامی مجدد ترکیه در شمال سوریه، هشدار داده بود اقدامات یکجانبه در این کشور را هرگز نمی‌پذیرد (جزئیات بیشتر).

تنش‌ها بین آمریکا و ترکیه در خصوص شمال سوریه از یک سال پیش شدت گرفت که شبه‌نظامیان کُرد (نیروهای دموکراتیک سوریه) شهر «منبج» را از اشغال گروه تروریستی داعش خارج کردند و کنترل آن را به دست گرفتند.

آکار همچنین درباره مناقشات بر سر قبرس و حفاری‌های گازی ترکیه در شرق دریای مدیترانه نیز اظهار داشت که امنیت و برابری برای ترک‌تبارهای شمال قبرس را یک مسئله امنیت ملی تلقی کرده و بر سر آن مصالحه نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه هر سیاست یا راهکاری که ترکیه یا ترک‌تبارهای قبرس شمالی را از تصمیم‌گیری‌های مستقل حذف کند محکوم به شکست است، تهدید کرد:‌ «اگر قرار باشد که [طرفی] اقدامات یکجانبه انجام دهد، دولت و ارتش ترکیه آماده هستند».

در سال 1974 زمانی که در کشور قبرس کودتایی با هدف الحاق این کشور به یونان رخ داد، دولت ترکیه به عنوان یک کشور ضامن وارد عمل شده و ارتش خود را تحت عملیاتی موسوم به «آتیلا» برای ممانعت از این اقدام به شمال قبرس اعزام کرد.

درگیری‌های گسترده‌ای در قبرس بین ارتش‌های ترکیه و یونان درگرفت اما نهایتا در سال 1983 بعد از حصول آتش‌بس بین دو طرف، ترک‌تبارهای قبرس اعلام استقلال کرده و دولتی تحت عنوان «فدراتیو ترک قبرس» در شمال این کشور تاسیس کردند. ترکیه تنها کشوری است که این دولت را به رسمیت می‌شناسد. هم‌اکنون 38 درصد خاک قبرس تحت کنترل ترکیه است.

کلید واژه ها: سوریه ترکیه


( ۱ )

نظر شما :