جزئیاتی از پیشنهاد اخیر ماکرون به روحانی و دعوت وی به نشست «جی ۷»

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۳ کد : ۱۹۸۵۴۰۸ سرخط اخبار

رئیس جمهور فرانسه اخیرا به همتای ایرانی، طرح تزریق پانزده میلیارد دلار به مکانیسم اینستکس را پیشنهاد داده و از او دعوت کرده که به نشست «جی هفت» برود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع مطلع اعلام کردند که فرانسه به ایران اعلام کرده که کشورهای اروپایی طرح تزریق مبلغ پانزده میلیارد دلار به مکانیزم «اینتسکس» را پیشنهاد کرده‌اند.

شبکه خبری «المیادین» امروز چهارشنبه به نقل از «منابع مطلع ایرانی» نوشت، امانوئل ماکرون (که اخیراً تماس تلفنی طولانی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران داشت)، به او طرح تزریق پانزده میلیارد دلار به اینتسکس را پیشنهاد داده است. 

طبق این خبر، پنج میلیارد دلار متعلق به فرانسه است و باقی مبلغ را دیگر اعضای توافق هسته‌ای می‌گذارند. از همین رو ماکرون از روحانی دعوت کرده که در نشست سران «جی هفت» که قرار است در فرانسه برگزار شود، به عنوان میهمان افتخاری حاضر شود.

بنا بر گفته این منابع، بهانه ماکرون برای دعوت از روحانی به نشست سران جی هفت، دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بوده تا به گفته ماکرون، او مانع این طرح اروپا نشود. این منابع گفتند که روحانی مذاکره با ترامپ را تا زمانیکه آمریکا کل تحریم‌های تحمیلی بر ایران را لغو نکند، رد کرده است.

کلید واژه ها: حسن روحانی امانوئل مکرون دونالد ترامپ


( ۵ )

نظر شما :

الف ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۳
ایکاش من هزار میلیارد دلار پول می داشتم. آنگاه همه آن را صمیمانه به کشورم هدیه میدادم تا دست اندرکاران آن، مشکلاتش را یکى یکى و با صبر و حوصله حل میکردند و دستشان جلوى دیگرى دراز نمى شد...