اولین واکنش پوتین به تصمیم ترامپ درباره جولان اشغالی/تاکید مسکو و آنکارا بر هماهنگی در سوریه

۲۰ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۶ کد : ۱۹۸۲۶۷۱ سرخط اخبار

در اولین واکنش رئیس‌جمهوری روسیه، وی تصمیم همتای آمریکایی خود در زمینه به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی را محکوم کرد. رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در این کنفرانس خبری مشترک اظهار کرد، کشورش قصد دارد به تلاش‌ها در مقابله با تروریسم در سوریه براساس تفاهم با روسیه ادامه دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در کنفرانس خبری مشترک با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در مسکو اظهار کرد: درباره به رسمیت شناختن جولان از سوی دونالد ترامپ به عنوان بخشی از اراضی اسرائیل باید بگویم آنها موضع روسیه را می‌دانند و این را وزارت خارجه روسیه توضیح داده است.

پوتین تاکید کرد: این تصمیم با قطعنامه‌های شورای امنیت در این زمینه تناقض دارد. این اولین واکنش رسمی پوتین درباره تصمیم ترامپ است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین تاکید کرد: روسیه و ترکیه به تلاش‌های مشترک برای برقراری صلح در سوریه ادامه می‌دهند.

وی افزود، با اردوغان به بررسی فروش اس ۴۰۰ نیز پرداخته است.

رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد، با اردوغان به بررسی اجرای توافقنامه فروش سامانه‌های موشکی اس ۴۰۰ به آنکارا و نیز طرح‌های کنونی ‌و آتی دیگر در حوزه همکاری نظامی و فنی بین دو کشور پرداخت.

رئیس‌جمهوری روسیه دیدارش با همتای ترکیه‌ای را سازنده خواند و گفت، برخی اختلافات وجود دارند که دو طرف قصد حل و فصل آنها را دارند.

پوتین خاطرنشان کرد، مسکو و آنکارا نتوانستند طبق توافق سوچی مرکز پیگیری اوضاع در ادلب را تشکیل دهند اما امیدوار است مشکلات حل شوند.

وی ادامه داد: مشکل ادلب دشوار است و درست است که ما نتوانستیم به اجرای معیارهای مورد توافق در سوچی بپردازیم اما به نظر من حل این مشکل ممکن است.

پوتین گفت: حل مشکل ادلب این شرط ممکن است که شرایط برای تلاش سیاسی در سوریه فراهم شود و حل آن از طریق تلاش مشترک روسیه و ترکیه ممکن است.

وی به عدم پذیرش تقسیم سوریه به مناطق تحت نفوذ اشاره کرد و گفت، روسیه و ترکیه به حاکمیت سوریه و استقلال و تمامیت ارضی آن متعهد هستند.

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: مسکو و آنکارا در قالب سه گانه آستانه یعنی با مشارکت ایران ادامه خواهند داد و الان بعد از عقب راندن تروریست‌ها بازگرداندن اوضاع به شرایط ثابت و برقراری ثبات بسیار مهم است و ما حمایت‌های لازم را از شروع فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه با هماهنگی دولت و مخالفان و سازمان ملل خواهیم داشت.

وی به تلاش‌های انسان دوستانه بعد از جنگ و بازسازی منازل سوری‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و تاسیسات آب و برق اشاره کرد و خواستار مشارکت جامعه جهانی گسترده در این پروسه شد.

دو رئیس‌جمهوری همچنین تاکید کردند، هر دو کشور به گشت زنی‌های مشترک در استان ادلب ادامه می‌دهند.

همچنین دو طرف درباره احداث خط لوله گاز و ایجاد یک نیروگاه برق هسته‌ای مذاکره کردند.

رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در این کنفرانس خبری مشترک اظهار کرد، کشورش قصد دارد به تلاش‌ها در مقابله با تروریسم در سوریه براساس تفاهم با روسیه ادامه دهد.

رجب طیب اردوغان بعد از دیدار با ولادیمیر پوتین در مسکو گفت: ترکیه در مبارزه با سازمان‌های تروریستی در سوریه براساس توافق و تفاهم با روسیه گام برمی‌دارد.

وی اشاره کرد، ادلب منطقه‌ای بسیار حساس برای ترکیه است و تا امروز تمام گام‌های لازم را برداشته‌ایم و به برداشتن گام‌های دیگر نیز ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد: ترکیه دو سازمان کرد که در شمال سوریه فعال هستند یعنی یگان‌های مدافع خلق کرد و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه را تشیکلاتی تروریستی می‌داند که امنیت ترکیه و منطقه را تهدید می‌کنند و تهدید آنها کمتر از تهدید داعش تروریست نیست.

اردوغان افزود: تصورم می‌کنم باید همانند نابودی داعش این گروه‌ها نیز ریشه کن شوند.

وی در عین حال تاکید کرد: حل بحران سوریه باید دیپلماتیک باشد و طرفین روسیه و ترکیه توافق نظر دارند که نمی‌توان بحران سوریه را به جز از راه‌های سیاسی به گونه‌ای دیگر حل کرد.

کلید واژه ها: ترکیه سوریه روسیه


( ۲ )

نظر شما :