فشار به تهران برای بازگشت به میز مذاکره

اسرائیل به دنبال جنگ با ایران نیست، هدف چیز دیگری است

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۷۶۷۷۳ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: مکرم محمد احمد
مکرم محمد احمد می نویسد: روشن است که امریکایی ها و اروپایی ها و اسرائیلی ها و بعضی طرف های عربی بر ضرورت محدود کردن ایران و وادار کردنش به قبول فشارهای شدید الزام آور برای کاهش حضور نظامی اش در سوریه و توقف حمایتش از حوثی ها در یمن و عدم تحریک حزب الله به ورود به فاز تخریب سیاسی در لبنان توافق دارند.
اسرائیل به دنبال جنگ با ایران نیست، هدف چیز دیگری است

دیپلماسی ایرانی: به نظر می رسد هدف اسرائیل از بمباران هوایی پایگاه های ایران در سوریه که ادعا می کند بیشر تجهیزات زیربنایی ایران در این کشور را نابود کرده است، بیشتر تضعیف نفوذ ایران در سوریه و متوقف کردن گسترش نظامی آن است تا این که بخواهد جنگ جدیدی را در خاورمیانه رقم بزند. ارتش اسرائیل بر این اعتقاد است که دور فعلی حملات میان اسرائیل و ایران به پایان رسیده با وجود این که ایران 20 موشک به پایگاه های اسرائیل در جولان شلیک کرده است، اگرچه به نظر می رسد که این حمله آسیب محدودی داشته و اهداف نظامی مورد نظر را محقق نکرده است.

روشن است که ایرانی ها ترجیح می دهند که در حال حاضر روی تماس هایشان با اروپایی ها برای تداوم توافق هسته ای و تثبیت مواضع کشورهای اروپایی که با طرح خروج ترامپ، رئیس جمهوری امریکا از این توافق مخالفت کرده اند، تمرکز کنند. آنها می خواهند همچنان بتوانند نفت ایران را به بازارهای جهانی صادر کنند و اروپایی ها ثابت کنند که هر گونه تحریم امریکا به شرکت های اروپایی را مانع می شوند. وزارت دارایی امریکا از شرکت های اروپایی خواسته است که ظرف سه تا شش ماه به قراردادهای تجاری خود با ایران پایان دهند.

اما نشانه های متعددی وجود دارد که نشان می دهد رویارویی اسرائیل و ایران در اراضی سوریه ادامه خواهد یافت، کاهش حضور نظامی ایران در سوریه که به حدود یکصد هزار نفر می رسد یکی از مهمترین اهداف اسرائیل است که حمایت قوی امریکا را نیز پشت سر خود دارد. آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در این باره گفت که اسرائیل هیچ نیتی برای توسعه طلبی در سوریه ندارد و به دنبال ترسیم مرزهای جدید با سوریه نیز نیست، و ایران باید یکی از این دو گزینه را برگزیند راه سومی هم ندارد، یا به ماجراجویی های خود که امنیت و ثبات خاورمیانه را تهدید می کند، ادامه دهد یا این که حکام فعلی بر سر کار بمانند، اسرائیل همه تلاش خود را برای بازگرداندن غول ایران به چراغ جادو انجام می دهد. روشن است که اسرائیلی ها از پیش ابعاد نظامی بمباران هوایی خود به اهداف ایرانی ها در اراضی سوریه را به اطلاع روس ها رسانده بودند. تحلیلگران نظامی اسرائیلی می گویند که بمباران هوایی مواضع ایران در سوریه ایرانی ها را چند ماه به عقب برگرداند.

با وجود این که کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه و ایتالیا و انگلیس بر عزم خود برای ماندن در توافق هسته ای با ایران تاکید کردند، اما همه آنها حمله ایران به نیروهای اسرائیلی در سوریه را محکوم کردند. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد که اسرائیل حق دارد از خود علیه نیروهای ایرانی دفاع کند. همچنین فرانسه نیز از همه طرف ها خواست که خویشتنداری خود را حفظ کنند و تنش را از این بیشتر تشدید نکنند. بریتانیا در بیانیه ای رسمی از مسکو خواست که از نفوذ خود در سوریه استفاده کند و راه چاره ای بیابد و نگذارد ایران بیش از این حملات نظامی انجام دهد. وزیر دفاع اسرائیل نیز از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خواست که نیروهای ایرانی به خصوص نیروهای سپاه قدس را از مرز با اسرائیل دور کند.

روشن است که امریکایی ها و اروپایی ها و اسرائیلی ها و بعضی طرف های عربی بر ضرورت محدود کردن ایران و وادار کردنش به قبول فشارهای شدید الزام آور برای کاهش حضور نظامی اش در سوریه و توقف حمایتش از حوثی ها در یمن و عدم تحریک حزب الله به ورود به فاز تخریب سیاسی در لبنان توافق دارند. خلاصه، آنها می خواهند ایران محاصره شود تا مجبور شود به میز مذاکره بازگردد تا تعدیلات اساسی در توافق هسته ای را بپذیرد، همچنین تضمین شود که توانایی ایران برای تولید سلاح هسته ای عقیم خواهد ماند، همچنین نظارت بیشتر و کاملتری بر پایگاه های هسته ای اش شود، در عین حال ضمن های گسترده تری به دست آید تا از لحاظ زمانی ایران ممانعت طولانی تری برای ساخت سلاح هسته ای داشته باشد. علاوه بر همه اینها از توانایی های موشکی اش که خطری برای امنیت ایالات متحده محسوب می شود نیز کاسته شود.

رئیس جمهوری امریکا خیلی روشن و مستقیم گفت که از ایران می خواهد به میز مذاکرات بازگردد تا همه این مشکلات به بحث گذاشته شود، او می خواهد در بیشتر بندهای توافق هسته ای تجدید نظر شود. او تهدید کرده است که اگر ایران کاری نکند ممکن است اتفاق خطرناکی بیفتد!

حالا سوال مهم این است که آیا تهران می پذیرد به میز مذاکره بر سر بندهای توافق هسته ای بازگردد یا این که همچنان اصرار دارد که توافق قابل مذاکره مجدد نیست، و توانایی هایش در ساخت موشک های بالستیک قضیه جداگانه ای است که ربطی به توافق هسته ای ندارد، و می خواهد همچنان بر موضع مخالف خود با استناد به پایبندی ایران به مطالبات توافق هسته ای از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی تکیه کند، و از جامعه جهانی بخواهد که به توافق هسته ای احترام بگذارند. شاید این خواسته های ایران به حق باشد اما در این میان چیزهایی وجود دارد که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت، آن هم حمایتش از گروه هایی است که غرب معتقد است گروه های تروریستی هستند و همچنان علنا بر اهمیت استمرار صدور انقلاب به خارج اصرار می ورزد، مساله ای که بسیاری از کشورهای منطقه از بابت آن نگران هستند.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

مکرم محمد احمد

نویسنده خبر

مكرم محمد احمد، نويسنده و روزنامه‌نگار و نماينده سابق مجلس مصر در سال 2007 و يكي از نويسندگان روزنامه الاهرام است. وي در گذشته مدير روزنامه الاهرام در دمشق ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: ایران در سوریه اسرائیل ایالات متحده امریکا مذاکرات موشکی برجام


( ۳ )

نظر شما :