ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از حمله پهپاد امریکایی به تانک روسیه تا عفو 40 سیاستمدار اختلاسگر عراقی

۲۶ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۵۰۳۹ اخبار اصلی خاورمیانه
حمله پهپاد امریکایی به تانک روسی در سوریه، عفو 40 سیاستمدار اختلاسگر عراقی، بخشش بدهی های عراق توسط صندوق اقتصاد عربی، اعلام آمادگی عراق برای میانجیگری میان ایران و عربستان و بازگشت نیمی از آوارگان عراقی از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از حمله پهپاد امریکایی به تانک روسیه تا عفو 40 سیاستمدار اختلاسگر عراقی

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

ادعای تحرکات ایران در بصره علیه عربستان

وبسایت سومر نیوز به نقل از منابع آگاه که نامی از آنها به میان نیاورده است، ادعا کرد که کارمندانی وابسته به کنسولگری ایران در استان بصره بعضی از عشایر این استان را که روابط نزدیکی با آن دارند، علیه منافع عربستان در این شهر تحریک کرده اند.

این عشایر در خیابان های مختلف شهر بصره پوسترهایی در مخالفت با گشایش کنسولگری عربستان در بصره پخش کرده اند.

عبدالعزیز الشمری، سفیر عربستان در عراق چندی پیش اعلام کرده بود که دولت عراق با گشایش کنسولگری عربستان در بصره موافقت کرده است. این کنسولگری بعد از از کنسولگری عربستان در اربیل دومین کنسولگری این کشور در عراق خواهد بود.

 

کمک 4.7 میلیارد دلاری بانک جهانی برای بازسازی عراق

جیم یونگ کیم، رئیس بانک جهانی اعلام کرد که این بانک 4.7 میلیارد دلار برای بازسازی عراق اختصاص می دهد.

به گزارش المسله، وی که در نشست بازسازی عراق در کویت شرکت کرده بود، همچنین گفت با توجه به اهمیت ویژه عراق در خاورمیانه خود را متعهد به کمک به عراق برای بازسازی آن می دانیم.

رئیس بانک جهانی یکی از موفقیت های بارز نشست کویت را جذب سرمایه در بخش بهداشت و آموزش دانست که به گفته وی می تواند کشور را در هر مرحله ای وارد رقابت های اقتصادی کند.

 

عفو 40 سیاستمدار عراقی اختلاسگر

یک منبع آگاه به وبسایت خبری سومر نیوز گفت که قانون عفو عمومی که در اوت گذشته به تصویب رسید بیش از 40 سیاستمدار را که متهم به اختلاس اموال عمومی هستند شامل می شود.

به گفته این منبع این افراد کلا بیش از 4 میلیارد دلار ظرف چند سال اخیر اختلاس کرده بودند.   

این منبع آگاه همچنین گفت که برخی از این متهمین اموالی که اختلاس کرده بودند را به خزانه دولت برگردانده اند که نمایندگان برآورد کرده اند در حدود 500 میلیون دلار باشد.

از جمله این افراد فلاح السودانی، وزیر اسبق بازرگانی بود که بعد از بازگرداندن اموال اختلاس شده به خزانه دولت شامل قانون عفو شد.

 

بازگشت نیمی از آورگان عراقی

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی بازسازی عراق در کویت گفت که در حدود نیمی از آوارگان عراقی در داخل عراق که بالغ بر پنج میلیون نفر می شوند به خانه و کاشانه شان بازگشته اند.

به گزارش نون 14، عبادی همچنین گفت: «عراق مبارزه با فساد را متوقف نمی کند و می داند که خطر آن کمتر از تروریسم نیست.»

در این نشست که امیر کویت برگزارکننده آن بود، دولت کویت اعلام کرد دو میلیارد دلار برای بازسازی عراق می پردازد. وی وعده داد که در صورتی که سوریه و یمن نیز به ثبات برسند و جنگ در آنها پایان یابد کشورش در بازسازی آن کشورها نیز مشارکت خواهد کرد.

 

اعلام آمادگی عراق برای میانجیگری میان ایران و عربستان

احمد محجوب، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که کشورش حاضر است میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و عربستان با ایران میانجیگری کند به شرطی که این دو کشور از آن چنین چیزی را بخواهند.

به گزارش اسکای پرس، وی گفت که عراق به دلیل روابط نزدیکی که با دو طرف دارد می تواند چنین نقش آفرینی ای داشته باشد.

محجوب گفت: «اگر چنین تقاضایی از عراق شود بغداد لحظه ای درنگ نخواهد کرد.»

 

کمک 400 میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای بازسازی عراق

اتحادیه اروپا در کنفرانس بازسازی عراق در کویت اعلام کرد که 400 میلیون یورو برای بازسازی عراق می پردازد.

به گزارش الفرات نیوز، دولت ایتالیا نیز اعلام کرد که 200 میلیون یورو به عراق وام می دهد و بیش از 6 میلیون یورو برای پروژه های عمرانی می پردازد.

فنلاند نیز اعلام کرد که 10 میلیون دلار برای اجرای پروژه های انسانی در عراق می پردازد و تعهد می دهد که در آموزش نیروهای عراقی سرمایه گذاری کند.

دولت بریتانیا نیز اعلام کرد که یک میلیارد دلار خط اعتباری برای صادرات به عراق اختصاص می دهد.

 

حمله پهپاد امریکایی به تانک روسی

مسئولان امریکایی اعلام کردند که پهپاد امریکایی با حمله به یک تانک روسی از نوع تی 72 در سوریه این تانک را از بین برد در حالی که به هیچ کدام از نیروهای پیمان بین المللی مبارزه با داعش یا نیروهای محلی خسارتی وارد نکرد.

به گزارش اسکای پرس، این حمله در نزدیکی منطقه الطایبه صورت گرفته است.

ژنرال جفری هاریگیان، عالیترین افسر هوایی امریکا در خاورمیانه از پاسخ دادن درباره سرنشینان این تانک خودداری کرد، اما یک مقام امریکایی که نخواست نامش فاش شود اعلام کرد در پی این حمله دست کم دو سرباز ارتش سوریه کشته شدند.

جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا در اظهار نظری تلاش کرد از اهمیت این درگیری بکاهد و گفت: «نباید زیاد درباره آن بزرگنمایی کرد و آن را حمله ای بزرگ توصیف کرد.»

گفتنی است که حمله امریکا یک هفته بعد از درگیری میان نیروهای وابسته به پیمان بین المللی مبارزه با داعش با نیروهای ارتش سوریه در چهارشنبه هفته گذشته صورت می گیرد که گفته می شود طی آن صدها نفر از نیروهای وابسته به دولت دمشق کشته شدند.

 

صندوق اقتصاد عربی بدهی های عراق را بخشید

صندوق اقتصاد عربی در کنفرانس بازسازی عراق در کویت اعلام کرد که بدهی های عراق را می بخشد.

به گزارش الفرات نیوز، این صندوق همچنین اعلام کرد که به دولت عراق برای بازسازی این کشور 1.5 میلیارد دلار وام می دهد.

بانک توسعه اسلامی نیز اعلام کرد که نیم میلیارد دلار برای بازسازی عراق به دولت این کشور وام می دهد.

دولت قطر نیز اعلام کرد به تنهایی یک میلیارد دلار به شکل قرضه و سرمایه به عراق اختصاص می دهد.   

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: بازسازی عراق کویت بصره سوریه


نظر شما :