برسر آمریکا، اروپا، روسیه و خاورمیانه چه خواهد آمد؟

عاقبت بحران‌های جهانی در سه ماهه آینده

۱۶ تیر ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۶۹۹۴۹ اخبار اصلی اروپا آمریکا آسیا و آفریقا
هرچند ایالات متحده اتحادیه‌های امنیتی خود را در خارج از کشور حفظ خواهد کرد اما این اقدامات به اندازه لازم برای مدیریت اقدامات متحدان در قبال منطقه و همسایگان‌شان کافی نخواهد بود.
عاقبت بحران‌های جهانی در سه ماهه آینده

دیپلماسی ایرانی: تضعیف سیاست ترامپ: تحقیقات فدرال در حال انجام و تشدید جنگ های بودجه با کنگره در سه ماه آینده برای دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده مشکلات بیشتری ایجاد خواهند کرد. اما این اختلالات نمی تواند مانع لفاظی ها و ایدئولوگ های کاخ سفید شود. در گمانه زنی های بیشتر ایالات متحده ممکن است در مرحله جهانی عقب نشینی هایی انجام دهد. البته در واقعیت ایفای نقش ابرقدرت در حاکمیت جهانی بسیار پیچیده است. در عین حال ابتکارات افراطی در سیاست های دولت، به خصوص در زمینه تجارت و آب وهوا در سطحوح مختلف از جمله فدرال، دولت، شرکت ها و منطقه تاثیرگذار خواهد بود. هرچند ایالات متحده اتحادیه های امنیتی خود را در خارج از کشور حفظ خواهد کرد اما این اقدامات به اندازه لازم برای مدیریت اقدامات متحدان در قبال منطقه و همسایگان شان کافی نخواهد بود.

شعله های آتش در خاورمیانه: مخالفت قطر با عربستان سعودی و امارات متحده در طول سه ماهه آینده تشدید خواهد شد و جنگ میان نمایندگان قدرت در منطقه همچنان در سراسر منطقه ادامه خواهد داشت. رقابت قابل توجه در شورای همکاری خلیج فارس و بی اعتمادی روبه رشد میان ترکیه و همسایگان خلیج فارس، نقاط ضعف استراتژی کاخ سفید را برای تطابق با اوضاع روز و ناتوانی ریاض در تلاش برای مدیریت منطقه را نشان می دهد. خطر درگیری میان قدرت های بزرگ نیز در شرق سوریه افزایش یافته است: در ادامه تلاش ایران برای ایجاد کریدوری زمینی از تهران به دمشق و رسیدن به ساحل مدیترانه، نیروهای وفادار به اسد و شورشیان مورد حمایت ایالات متحده به سمت مرز عراق حرکت می کنند در حالی که روسیه از میدان جنگ سوریه برای گرفتن امتیاز از ایالات متحده استفاده می کند.

بازار پریشان اما پایدار نفت: همان طور که شاهزاده جوان، محمدبن سلمان، برای رسیدن به قدرت در عربستان سعودی تلاش می کند، بیشتر تمرکز خود را برای آماده کردن پیشنهاد عمومی عربستان سعودی در مجمع عمومی آرامکو در سال 2018 معطوف خواد کرد. بخشی از این طرح مستلزم حفظ معامله کاهش تولید در میان تولیدکنندگان عمده نفت با امید حفظ قیمت پایدار خواهد بود درحالی که احتمال خروج ایالات متحده، لیبی، نیجریه و قزاقستان وجود دارد. رعایت این موافقتنامه در طول سه ماه جاری ادامه خواهد داشت اما احتمال شکست آن در پایان سال وجود خواهد داشت زیرا استراتژی امضا کنندگان نشان می دهد بنای خوبی از این توافقنامه را دارند.

بازی در میانه بحران کره شمالی: محدودیت شرکت های چینی در تحریم های علیه کره شمالی واضح تر خواهد شد زیرا مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن برای رفع تحریم ها به بن بست رسیده است. پیونگ یانگ هسته ای و آزمایش سلاح های این کشور ادامه خواهد یافت تا سوخت بحران این منطقه تامین شود هرچند شانس اقدام نظامی نظامی آمریکا در این سه ماهه افزایش نخواهد یافت مگر اینکه کره شمالی بتواند قابلیت استفاده از موشک های دوربرد را نشان دهد. دستاوردی که به نظر می رسد کره شمالی حداقل یک سال با آن فاصله داشته باشد.

تعارض اروپا و روسیه: احتمال پیروزی نیروهای معتدل در آلمان و موفقیت های به دست آمده در فرانسه در برابر پوپولیست های دست راستی، آرامشی موقت در قاره اروپا به نفع تجدید حیات این اتحادیه ایجاد کرده است. با این وجود خط و خطوط بسیاری در اروپا وجود دارد، این اتحادیه هنوز در معرض خطر است و هراتفاقی ممکن است بیفتد چرا که هنوز یک کمپین متحد برای یکپارچگی وجود ندارد و چشم اندازها متفاوت است. این گوناگونی آرا در غرب و مبارزات تبلیغاتی روسیه، فضایی اندک برای مذاکرات میان واشنگتن و مسکو باقی خواهد گذاشت. در عین حال، جنبش اعتراضی در کرمیلین ادامه دارد و دست های کرملین در خانه بند است.

منبع: استراتفور/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: ایالات متحده امریکا روسیه اتحادیه اروپا عربستان سعودی قطر


نظر شما :