ترامپ متهم به خیانت شد

۰۸ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۰:۲۵ کد : ۱۹۶۱۷۰۷ سرخط اخبار

بعد از اینکه دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از روسیه خواست ایمیل های ناپدید شده هیلاری کلینتون، رقیب دموکراتش را پیدا و منتشر کند، بسیاری از کاربران امریکایی در شبکه های اجتماعی و همچنین برخی شخصیت های این کشور وی را به خیانت متهم کردند.

به گزارش  پرس تی وی، کاربران در واکنش به این اظهارات ترامپ حتی خواستار اقدام قانونی و دادگاهی شدن وی شده اند چرا که وفاداری او به امریکا زیر سوال است.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، با مشخص شدن نامزدهای قطعی دو حزب اصلی آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری، مبارزات انتخاباتی وارد مرحله جدیدی شده و در چنین شرایطی، ترامپ از  یک کشور خارجی خواسته است حمله سایبری جاسوسی علیه رقیبش انجام دهد.

ترامپ روز چهارشنبه در نشستی خبری با اشاره به هک سرور ایمیل های هیلاری کلینتون گفت: «اگر روسیه می شنود امیدوارم بتواند 30 هزار ایمیل ناپدید شده را پیدا کند. آنها (روسیه) احتمالا این ایمیل ها را در اختیار دارند. مایلم آنها منتشر شوند.»

ترامپ در پیامی توئیتری نیز نوشت: «اگر روسیه یا هر کشور یا فرد دیگری 33 هزار ایمیل هیلاری کلینتون که به طور غیر قانونی حذف شده اند را در اختیار دارد، شاید باید آنها را در اختیار اف بی آی قرار دهد.»

این نامزد جنجالی جمهوریخواهان در پاسخ به این سوال که آیا او نگران  تشویق روسیه برای جاسوسی از یک حزب سیاسی امریکا نیست؟ افزود: «اگر روسیه یا چین یا هر کشور دیگری آن ایمیل ها را در اختیار دارد، صادقانه بگویم، مایلم آنها (ایمیل ها) را ببینم.»

در پی این اظهارات ترامپ، کریستین کوئین، تحلیلگر سیاسی شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت این اظهارات ترامپ مصداق «خیانت» است.

لئون پانه تا، رئیس سابق سازمان سیا نیز به سی ان ان گفت: «آقای ترامپ سوالات زیادی را درباره وفاداری اش به امریکا برانگیخته است.»

پانه تا افزود: «شما در حال حاضر یک نامزد ریاست جمهوری را می بینید که در واقع از روس ها می خواهد وارد سیاست (داخلی) امریکا شود. من فکر می کنم که این غیرقابل قبول است.»

رئیس سابق سازمان سیا افزود: «من فکر می کنم این نوع اظهارات تنها نشان دهنده این واقعیت است که او (ترامپ) واقعا برای ریاست جمهوری امریکا واجد شرایط نیست.»

جنجال بر سر هک سرور ایمیل های کلینتون از چند روز پیش آغاز شد؛ زمانی که تارنمای افشاگرِ ویکی لیکس از هزاران ایمیلی پرده برداشت که نشانگر توطئۀ مقامات حزب دموکرات برای شکست ستاد انتخاباتی برنی سندرز، رقیب هیلاری کلینتون، جهت کسب نامزدیِ نهاییِ این حزب در انتخابات آتی ریاست جمهوری امریکا بود.

این ایمیل ها فاش کردند کمیتۀ ملی حزب دموکرات از کلینتون جانبداری کرده و بین وی و سندرز تبعیض قائل شده اند.

در پی این افشاگری، دبی واسرمن شولتز، رئیس کمیتۀ ملی حزب دموکرات امریکا، از سمت خود کناره گیری کرد.

ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون روسیه را مسئول افشای ایمیل های کمیته ملی حزب دموکرات معرفی کرده بود اما روسیه هرگونه مداخله در انتخابات ریاست جمهوری امریکا را رد کرده است.

با این حال، باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا ادعای دست داشتن رئیس جمهور روسیه در افشای ایمیل های کمیتۀ ملی حزب دموکرات امریکا را رد نکرده است.

اوباما روز سه شنبه در گفت وگو با شبکۀ خبریِ ان.بی.سیِ امریکا در پاسخ به سوالی درباره دست داشتن روسیه در هک ایمیل ها و دخالت در انتخابات امریکا افزود: «هر چیزی امکان پذیر است. دونالد ترامپ بارها ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) را تحسین کرده است و من فکر می‎کنم ترامپ در روسیه توجه زیادی را به خود جلب کرده است.»

روسیه ضمن بی اساس خواندن اتهامات مربوط دست داشتن این کشور در افشای ایمیل های حزب دموکرات امریکا اعلام کرد این کشور هرگز در مبارزات انتخاباتی کشورهای دیگر دخالت نمی کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، روز چهارشنبه گفت چنین اتهاماتی علیه مسکو «پوچ و بی معنا» است و ممکن است روابط دو کشور را به مخاطره بیاندازد.

کلید واژه ها: ایمیلترامپحزب دموکراتهیلاری کلینتونملی حزبایمیل هاملی حزب دموکرات


نظر شما :